Okres liceum, w którym zależy nam na pilnej i systematycznej nauce naszego dziecka oraz na jego możliwie jak najlepszym przygotowaniu się do zbliżającego się wielkimi krokami egzaminu dojrzałości, to idealny moment na zakup laptopa, którego zadaniem będzie usprawnienie i ułatwienie nauki nastolatka. Warto zastanowić się nad kupnem lepszej jakości sprzętu, którego parametry spokojnie zapewnią mu odpowiednie działanie aplikacji biurowych, programów szkolnych i graficznych, a także portali społecznościowych, multimediów oraz gier, bo wiadomo, że nie samą nauką człowiek żyje, a odrobina rozrywki i relaksu pozwoli odsapnąć naszemu licealiście przed dalszym zdobywaniem wiedzy.
W tekście podpowiemy, dlaczego warto zainwestować w laptopa dla licealisty, jakie zadania i funkcje powinien spełniać oraz na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy kupnie sprzętu.
Dlaczego warto sprawić uczniowi liceum laptopa?
Nauka w liceum staję się z roku na rok coraz trudniejsza, stawiane przed uczniami poprzeczki są wyższe, a wszystko po to, by solidnie przygotować go do kończącej szkolną edukację matury. Jednak sama nauka w szkole to nie wszystko, bardzo dużo uwagi uczeń musi przywiązać do samodzielnej pracy w domu, do systematycznej powtórki wiedzy, która z pewnością przyniesie zadowalające efekty w postaci świetnie zdanych egzaminów.
Dlatego też warto pomyśleć o tym, aby tę wytężoną naukę mu usprawnić i umilić, sprawiając mu dobrej jakości laptopa. Dobrej, nie od razu oznacza, że dużo droższej. Warto skupić się na paru odpowiednich parametrach, o których co nieco poniżej, aby dostać sprzęt naprawdę dobrej klasy, a jednocześnie przystępnego cenowo.
Laptop świetnie sprawdzi się jako urządzenie ułatwiające naukę. Jego mobilność pozwoli na korzystanie z niego w dowolnym miejscu w domu, w szkole, w bibliotece czy podczas robienia wspólnego projektu u kolegi. Ważnym aspektem jest jego jak najmniejsza waga oraz wygoda użytkowania.
Obecnie na rynku jesteśmy bombardowani ofertami bardzo dobrych technicznie, nowoczesnych laptopów, które są poręczne oraz lekkie i które z pewnością spełnią oczekiwania licealisty i pozwolą mu na komfortową naukę. Śmiało możemy rozglądać się za produktami firm takich jak Asus, HP, Toshiba czy Lenovo.
Zastosowanie laptopa dla licealisty
Głównym zadaniem laptopa dla licealisty jest umożliwienie sprawnego korzystania z przeglądarki internetowej, uruchamiania aplikacji naukowych i biurowych Microsoft Office, np.: w celu rozwiązywania arkuszy maturalnych, wykonywania projektów w programach multimedialnych i graficznych. Ponadto nasz sprzęt powinien obsługiwać popularne nośniki pamięci, a także mieć odpowiednie złącza, jak HDMI, bo z pewnością nie raz przyjdzie wykonać uczniowi prezentację na zaliczenie i przedstawić ją przed całą klasą przy wykorzystaniu rzutnika.
Drugorzędną, ale równie istotną funkcją laptopa, jest zapewnienie odrobiny relaksu licealiście po całym dniu nauki lub w chwilach przerwy na złapanie oddechu i oczyszczenie umysłu. Niektórym frajdę sprawi obejrzenie odcinka ulubionego serialu, innym półgodzinna gra w Wiedźmina 3. Dlatego, aby sprawnie odpalić ulubioną grę czy komedię, laptop powinien cechować się dobrą wydajnością oraz grafiką.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze laptopa dla licealisty?
Podczas wyboru laptopa dla ucznia liceum bardzo istotnych jest parę cech, które zostały już wspomniane w artykule, a które pozwolą nam na zakup sprzętu dobrze spełniającego jego funkcje.
Jedną z nich jest mobilność urządzenia. Pozwoli ona na pracę w dowolnym miejscu, a w przypadku, gdy nasz sprzęt posiada moduł Wi-Fi, również na dostęp i swobodne korzystanie z przeglądarki internetowej w punktach dostępu do sieci.
Niekiedy nauka znacznie lepiej wychodzi poza domem, np.: w zaciszu biblioteki szkolnej. Warto wówczas wybrać laptopa o możliwie jak najdłuższym czasie pracy baterii, zwracając uwagę na jej pojemność oraz czas pracy na pojedynczym cyklu ładowania.
Kolejną istotną rzeczą, którą trzeba mieć na oku podczas zakupu laptopa dla licealisty, jest system operacyjny. Wiadomo, że im nowszy, tym cena naszego laptopa idzie w górę. Ale niekiedy bez jednego z nowszych systemów operacyjnych ani rusz – uczeń nie będzie w stanie poprawnie uruchomić niezbędnego programu bądź aplikacji, która będzie kompatybilna z systemem.
Nie wolno zapominać o konstrukcji, poręczności oraz wadze laptopa. Odpowiednio niewielką wagę zapewni obudowa wykonana z lekkich, wysokojakościowych plastików. Poręczność laptopa zależna jest od jego gabarytów, czyli m.in. od przekątnej wyświetlacza. Możemy spotkać się z laptopami 10 lub 11- calowymi, jednak na dłuższą metę nie sprawdzą się one jako pomoc naukowa, gdyż praca z nimi będzie nadwyrężała wzrok ucznia i tylko go do niej zniechęci. Dlatego polecanymi ekranami są 14 bądź 15- calowe, które zapewnią odpowiedni komfort i przejrzystość.
Parametry laptopa dla licealisty
Procesor
Laptop licealisty musi być w stanie sprawnie uruchamiać zaawansowane programy komputerowe, przeznaczone do celów edukacyjnych, jak i aplikacje i programy graficzne. Dobrze sprawdzającymi się w tym przypadku będą przykładowo procesory czterordzeniowe z serii Core i3 oraz i5. Jeżeli kupujemy licealiście laptopa z myślą, iż posłuży mu on jeszcze w okresie studiów, warto zainwestować w procesor z serii Core i7, który będzie odpowiadał za odpowiednią wydajność urządzenia.
Pamięć operacyjna RAM
Obecnie popularne laptopy posiadają 4 GB pamięci RAM. Jednak warto wziąć pod uwagę zakup urządzenia z pamięcią 8 GB, ponieważ zapewni ona płynne działania laptopa w czasie pracy kilku aplikacji i programów jednocześnie.
Karta graficzna
W przypadku, gdy laptop będzie służył głównie do tworzenia dokumentów tekstowych i wyszukiwania wiadomości w Internecie, wystarczający będzie zintegrowany układ graficzny, np.: Intel HD Graphics. Jeżeli jednak licealista wiążę swą przyszłość z obsługą np.: zaawansowanych programów graficznych, polecanym modelem będą karty z serii GeForce GTX, które posiadają odpowiednią jakość w stosunku do ceny, a jednocześnie pozwolą nam na uruchomienie nowszej gry w ramach rozrywki.
Matryca
Odpowiednio dobrana matryca zapewni nam dobre kąty widzenia, odwzorowanie barw, jasność oraz przejrzystość. Ekran charakteryzujący się dużą jasnością zapewni szeroki zakres regulacji oświetlenia, dzięki czemu uczeń może pozwolić sobie na naukę w dowolnych warunkach i miejscach. Warto również przemyśleć wybór laptopa o matowym pokryciu wyświetlacza, który eliminuje powstawanie refleksów. Doskonale sprawdzą się zarówno tańsze matryce TN, jak i droższe, ale i o lepszych parametrach matryce IPS.
Polecane laptopy dla licealistów