Wielu Polaków aspiruje do posiadania w domu zestawu telewizyjnego, który zarówno obrazem, jak i dźwiękiem dorównywałby jakości kinowej. Niestety, najczęściej na drodze do osiągnięcia celu stają dwie przeszkody: ograniczone fundusze i równie ograniczony metraż.
Sam telewizor o sporej przekątnej zabiera wiele miejsca w typowym M3, a jeśli dodać do tego jeszcze zestaw kina domowego, może naprawdę zrobić się ciasno. Koszty całego przedsięwzięcia również są niebagatelne i mogą przyprawić o zawrót głowy. Nie tak dawno temu na rynku pojawiła się alternatywa dla typowego zestawu głośników – jest nią soundbar, czyli w dosłownym tłumaczeniu belka dźwiękowa. Na które rozwiązanie się zdecydować podczas kompletowania domowej sali kinowej? Objaśniamy i pomagamy, przedstawiając wady i zalety obu opcji.
Klasyczne głośniki
Przegrywają pod względem zagospodarowania przestrzeni. Zestaw kilku głośników plus amplituner, rozstawione po całym pokoju są w stanie zatłoczyć przestrzeń. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup typowego modelu, który nie oferuje połączenia przez Bluetooth, sytuacja przedstawia się jeszcze gorzej: na podłodze plączą się teraz gromadzące w błyskawicznym tempie kurz kable. Z drugiej strony, głośniki oferują przestrzenny dźwięk, który pozwoli nam się poczuć zupełnie jakbyśmy byli w centrum akcji oglądanego filmu, bądź na koncercie słuchanego zespołu. Ceny zestawów głośników są różne, niemniej jednak zwykle będzie to oszczędniejsza opcja niż soundbary, których wartość podbija choćby sam fakt, że są nowością na rynku. Używając zestawu głośników łatwiej zdenerwować sąsiadów, warto więc wziąć ten fakt pod uwagę, jeśli mieszkamy w bloku bądź bliźniaku.
Nowoczesny soundbar
Pozwoli na zawsze zapomnieć o denerwujących kablach, które nie sposób uporządkować nawet za pomocą dedykowanych temu gadżetów. „Belka” komunikuje się z telewizorem (bądź dowolnym innym urządzeniem, służącym za źródło dźwięku) przez interfejs HDMI, Bluetooth lub Wi-Fi, a sterować nim możemy tym samym pilotem, którym obsługujemy odbiornik, instalacja przebiega więc bezproblemowo. Soundbar można zawiesić na ścianie, nad lub pod zestawem TV, ewentualnie położyć na półce. Drugim, dodatkowym (i nieobowiązkowym) elementem soundbaru może być subwoofer (głośnik niskotonowy), stawiany na podłodze, który zdecydowanie poprawia jakość dźwięku. Co prawda w przypadku soundbaru i tak nie możemy liczyć na uzyskanie efektu dźwięku przestrzennego, ale jesteśmy w stanie zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie odczuwalnie poprawić swoje doznania słuchowe. Minusem będzie cena: rozsądne modele soundbarów nie schodzą jeszcze poniżej 2000 zł; za to za zakup z pewnością podziękują nam sąsiedzi, do których nie będzie docierała relacja z naszych preferencji filmowych czy muzycznych.
Komu soundbar, komu?
Soundbary polecane są przede wszystkim do użycia w blokach: pozwalają oszczędzić miejsce, a dźwięk nie ingeruje w życie sąsiadów. Eliminują też problem z kablami oraz nadliczbowe piloty, które podczas kompletowania kina domowego rozmnażają się zaskakująco szybko. Jakość odsłuchu będzie o wiele lepsza, niż przy użyciu głośników wbudowanych w telewizor, ale nie da efektu przestrzennego, ważnego dla kinomanów i melomanów. Soundbar może mieć uniwersalne zastosowanie, jeśli posiadamy w domu więcej urządzeń (tablet, smartfon, laptop), z których chcemy przesłać dźwięk. Instalacja i połączenie są komfortowe i bezproblemowe, polegają na parowaniu przez internet bezprzewodowy lub Bluetooth. Osoby o ograniczonych funduszach powinny jednak rozważyć możliwość zakupu standardowych głośników, ewentualnie czekać na promocję – soundbar niestety jest wciąż drogim rozwiązaniem.
Głośniki nie odchodzą w niepamięć
Zestaw kilku głośników lepiej sprawdzi się w domu, gdzie nie tylko nie zirytujemy sąsiadów, ale też mamy więcej miejsca na rozstawienie sprzętu. Jeśli wybierzemy droższą opcję bezprzewodową, unikniemy problemu z nieestetycznymi kablami na ścianach i podłodze, natomiast decydując się na plan oszczędnościowy będziemy musieli przełknąć ich trudną do zignorowania obecność w salonie. Aspekt wizualny zrekompensuje nam krystaliczny, przestrzenny dźwięk, oraz kwota, która pozostanie w portfelu, jeśli porównać koszt głośników do rzeczonego soundbaru. Warto rozważyć przed zakupem wymienione wady i zalety, zwłaszcza że będzie to inwestycja, która posłuży nam lata.
Głośniki i soundbary