AOC to marka, która zdążyła już ugruntować swoją pozycję na rynku jako producent bardzo dobrej jakości sprzętu w przystępnej cenie. Tymi walorami odznacza się większość produkowanych przez nią monitorów, w tym omawiany model AOC 24V2Q, opisywany jako sprzęt idealny nie tylko do pracy przy komputerze, ale i grania w gry komputerowe. Jak jednak urządzenie sprawdza się w rzeczywistości. Jakie są jego zalety i wady? Czy warto go wybrać? Na te i inne pytania odpowiada poniższa recenzja.
Supercienka, elegancka konstrukcja
Marka AOC przyzwyczaiła swoich klientów do produkcji eleganckiego, nowocześnie wyglądającego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku
monitora AOC 24V2Q, który prezentuje się niezwykle stylowo. Za taki odbiór urządzania w dużej mierze odpowiada jego konstrukcja, a dokładnie ultracienkie ramki z trzech stron.
Rozwiązanie to wpływa nie tylko na atrakcyjność wizualną sprzętu, ale również jego walory użytkowe. Ultracienkie ramki pozwalają bowiem na tworzenie konfiguracji wielomonitorowych. Ten aspekt docenią nie tylko miłośnicy gier komputerowych, ale i pracownicy biurowi, którzy wreszcie zyskają optymalną przestrzeń do wyświetlania np. prezentacji multimedialnych. Co ważne, cienkie ramki eliminują nadmierne ruchy gałek ocznych podczas wyświetlania treści na kilku monitorach, dzięki czemu narząd wzroku mniej się męczy.
W tym miejscu warto jednak nadmienić, że wyświetlany obraz nie wypełnia całej matrycy AOC 24V2Q. Producent zastosował bowiem dodatkowe, wewnętrzne obramowanie, które ma około 1 cm szerokości. Nie jest to duży mankament, jednak niektórym użytkownikom może przeszkadzać podczas tworzenia konfiguracji wielomonitorowych. Wciąż jednak jest to model polecany do tego typu rozwiązań. Każdy z monitorów można podłączyć, wykorzystując jeden z dwóch interfejsów.
Oprócz ultracienkich ramek na wyróżnienie zasługują także inne charakterystyczne elementy konstrukcji monitora:
- metalowa podstawa – gwarantuje ona sprzętowi stabilność, a przy tym elegancko się prezentuje. Jest solidna, wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, podstawę można odłączyć od monitora,
- niewielka głębokość – dzięki niej sprzęt bez trudu zmieści się nawet na biurku, które nie jest zbyt szerokie.
Dobra jakość obrazu
Przemyślana, praktyczna konstrukcja to nie jedyny atut monitora AOC 24V2Q. Cechuje się on również dobrymi parametrami technicznymi. Oto krótka specyfikacja modelu:
- przeznaczenie: do biura i domu
- przekątna ekranu: 23.8 cali (na rynku dostępne są jednak także inne warianty)
- rozdzielczość: Full HD (1920x1080)
- typ matrycy: IPS
- powłoka matrycy: matowa
- rodzaj podświetlenia: WLED
- udogodnienia: regulacja kąta pochylenia, AMD Free-sync, Low Blue Light.
AOC Gaming Monitor 23.8 24V2Q/67 IPS został wyposażony w matową matrycę IPS. Wyświetlane przezeń kolory nie budzą większych zastrzeżeń. Jedynie z czernią mogą być problemy. Rozpoznawanie jej głębokich odcieni to jednak wyzwanie dla każdej matrycy IPS, nie tylko tej konkretnie zastosowanej w AOC 24V2Q.
Atutem monitora są również szerokie kąty widzenia. Dzięki nim osoba patrząca na ekran z boku dobrze widzi wyświetlany obraz. Co więcej, w modelu AOC 24V2Q producent zastosował częstotliwość odświeżania wyższą niż ta, którą standardowo spotyka się w modelach niskobudżetowych. Wynosi ona 75 Hz. Pozwala to na optymalne wyświetlanie obrazów ruchomych i niektórych szybkich gier. Na podkreślenie zasługuje również dobry czas reakcji – 5 ms.
W tym miejscu warto również wspomnieć, że monitor oferuje technologię FreeSync AMD. Pozwala ona dopasować liczbę klatek na sekundę, która jest generowana przez procesor graficzny (GPU), do częstotliwości odświeżania monitora. W ten sposób eliminowane są skoki animacji oraz nie dochodzi do zrywania klatek i opóźnień sygnału wejściowego.
Zastosowanie rozdzielczości Full HD (1920 x1080) przy niespełna 24” przekątnej ekranu to dobry manewr. Umożliwia bowiem uzyskanie bardzo ostrego obrazu. Zastrzeżenia budzić może jednak niski kontrast.
Dostępne złącza i możliwości regulacji
Monitor AOC 24V2Q to rozwiązanie z kategorii niskobudżetowych, co wymusza na producencie cięcie kosztów produkcji. Widać to m.in. w ograniczonej liczbie złączy. Użytkownik ma do dyspozycji po jednym porcie HDMI i DisplayPort oraz wejście słuchawkowe (mini Jack 3,5 mm). Najdotkliwiej odczuwa się brak jakiegokolwiek portu USB, który pozwoliłby na rozszerzenie funkcjonalności sprzętu poprzez instalację urządzeń peryferyjnych.
Monitor oferuje również ograniczone możliwości jego regulacji. Można go jedynie pochylić do przodu lub odchylić do tyłu, i to wyłącznie w niewielkim zakresie. Trudniej zatem dostosować jego położenie do potrzeb użytkownika. Jeżeli ma być to monitor do zastosowania biurowego, szczególnie dziwi brak funkcji pivot, pozwalającej na obrót ekranu o 90 stopni. Jest to opcja szczególnie przydatna podczas pracy w arkuszach kalkulacyjnych. Ponadto urządzenie pozbawione jest głośników.
Zastosowane technologie
Na korzyść sprzętu należy zapisać zastosowanie technologii Low Blue Light. Dzięki niej monitor emituje mniej szkodliwego dla narządu wzroku niebieskiego światła, zachowując przy tym optymalną ostrość obrazu. Korzystanie z urządzenia jest zatem i zdrowsze dla oczu, i przyjemniejsze.
Co więcej, monitor został wyposażony w interaktywne menu OSD. Zawiera ono szereg instrukcji, które pozwalają odpowiednio ustawić i użytkować podłączony do urządzenia sprzęt RTV. Z kolei funkcja Screen+ ułatwia skonfigurowanie stanowiska wielomonitorowego.
Przydatnymi rozwiązaniami są także funkcje Clear Vision. Zwiększa ona jakość obrazu, jeśli użytkownik decyduje się na rozdzielczość inną niż natywna (Full HD).
Monitor AOC 24V2Q – opinie
Niestety nie każdy użytkownik wypowiada się pochlebnie o monitorze AOC 24V2Q. Głównym mankamentem jest nierówne podświetlenie matrycy, które sprawia, że na ekranie widoczne są białe paski, co zdecydowanie pogarsza komfort korzystania ze sprzętu. Ich intensywność zależy od wysokości ustawień odświeżania. Im wyższa częstotliwość, tym paski będą bardziej widoczne. Dlatego zaleca się, by ustawić monitor w tryb 50 Hz.
Co ciekawe, część użytkowników nie ma negatywnych doświadczeń z monitorem AOC 24V2Q, a podświetlenie matrycy było w zasadzie wzorowe. Można więc rzec, że to jak sprawdzi się urządzenie w praktyce, to czysta loteria. Pytanie, czy za kwotę 500 złotych, bo tyle mniej więcej kosztuje sprzęt, użytkownik jest w stanie sobie pozwolić na ślepy traf. Kupując ten model, liczyć trzeba się z koniecznością ewentualnej wymiany urządzenia na rozwiązanie działające prawidłowo.
Z monitora AOC 24V2Q zrezygnować powinny osoby, które preferują dynamiczne gry komputerowe. Oferowana matryca może się okazać zbyt wolna, by obsłużyć szybką rozgrywkę.
Podsumowując,
monitor komputerowy AOC 24V2Q to dobrej jakości sprzęt w świetnej cenie, o ile trafimy na model, który działa bez zarzutu. Jego zakup powinny rozważyć osoby szukające urządzenia do pracy i podstawowych zastosowań, takich jak oglądanie filmów czy też przeglądanie Internetu. Sprawdzi się on również podczas grania w mniej dynamiczne gry komputerowe. To rozwiązanie, po które warto sięgnąć, jeśli użytkownik ma ograniczone możliwości finansowe. AOC 24V2Q z powodzeniem może również pełnić funkcję drugiego monitora.