Lenovo V110 recenzja, dane techniczne, mocne strony

image
Lenovo V110 to mocny i stosunkowo tani laptop do pracy, nauki i zabawy. Urządzenie dysponuje czterordzeniowym procesorem, zintegrowaną grafiką i najnowszym złączem USB 3.1. Jest to laptop dostępny w wielu różnych wersjach, ale raczej nie spełni oczekiwań osób, którym zależy na długiej pracy oraz dobrym jakościowo dźwięku. Lenovo V110 – specyfikacja
Dane techniczne Lenovo V110
Procesor Intel Celeron N3450
Karta graficzna Intel HD Graphics 500
Pamięć RAM 4 GB DDR3
Dysk twardy 500 GB SATA
Matryca 15,6 cala HD TN LED, matowa powłoka matrycy
Akumulator 2060 mAh (2-komorowy)
Złącza USB 2.0, USB 3.1 Gen. 1, HDMI, DC-in, RJ-45, czytnik kart pamięci
Wymiary 22,9 mm wysokości, 380 mm szerokości, 262 mm głębokości
Głośniki głośnik mono
Zastosowane technologie Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth, LAN, Hyper Threading, Enhanced Intel SpeedStep, Turbo Boost 2.0

Obudowa

Bardzo ciekawie rozwiązana została kwestia klawiatury. Szczeliny między klawiszami i obudową urządzenia są tak małe, że właściwie nie ma możliwości, by przenikał przez nie kurz. To minimalizuje ryzyko zakurzenia laptopa i konieczność ciągłego przedmuchiwania go sprężonym powietrzem. Ciekawy jest też zawias. Konstrukcja zawiasu pozwala rozłożyć urządzenie pod kątem 180 stopni, tak więc użytkownik może dowolnie dobrać sobie tryb pracy z laptopem. Na plus jest też wielodotykowy touchpad, ułatwiający obsługę.

Ekran

W Lenovo V110 zastosowano ekran o przekątnej 15,6 cala, czyli przestrzeń robocza jest dość duża. Ekran HD nie jest co prawda szczytem techniki z uwagi na zastosowanie matrycy TN o słabszych kątach widzenia i gorszym odwzorowaniu kolorów, ale ma podświetlenie LED i matową powłokę, dzięki czemu wypada naprawdę dobrze.

Podzespoły i wydajność

Czterordzeniowy procesor daje wysoką wydajność, a co za tym idzie, praca jest znacznie prostsza i szybka. Dzięki wydajnemu procesorowi można pracować nawet na zaawansowanych programach bez obawy, że wydajność urządzenia spadnie. Zintegrowana grafika Intel HD Graphics nie daje co prawda spektakularnych efektów wizualnych, ale w takich najprostszych zastosowaniach sprawdza się wyśmienicie. Plusem Lenovo V110 jest z pewnością możliwość rozbudowy RAM-u do 16 GB.

Chłodzenie

Laptop dość dobrze radzi sobie z odprowadzaniem ciepłego powietrza. Nawet przy dużym obciążeniu, temperatura procesora nie przekracza 55 stopni a obudowy 38 stopni. Wentylator zamontowany w Lenovo jest bardzo skuteczny, ale mimo to cichy i nie przeszkadza w codziennych czynnościach. Wzrost hałasu odczuwalny jest tylko podczas działania napędu optycznego.

Lenovo V110 – czy warto?

Laptop waży 2,1 kg, co przy takich podzespołach jest całkiem niską wagą. Nie jest super mobilny, ale przenoszenie go w torbie nie powinno sprawiać większego problemu. Użytkownikowi biznesowemu z pewnością przypadnie do gustu układ Trusted Platform Module, który dba o bezpieczeństwo danych, umożliwiając szyfrowanie plików. Ze słabych stron laptopa z pewnością trzeba wymienić technologię matrycy (TN) oraz dźwięk. Niestety zastosowano tylko jeden głośnik, w dodatku monofoniczny, przez co dźwięki są bardzo proste i „płaskie”. Lenovo V110 nie spełni też oczekiwań osób, które wymagają długiej pracy na jednym ładowaniu. Bateria laptopa nie jest zbyt pojemna, więc konieczne jest noszenie ze sobą zasilacza. Mimo to Lenovo V110 wypada naprawdę dobrze. Laptop ma wszystko, co potrzebne do podstawowej pracy i można na nim też grać w mniej wymagające gry. Nie sprawdzi się jednak w przypadku użytkowników, którym zależy na świetnym jakościowo obrazie i dźwięku.

Polecane laptopy z serii Lenovo V110