Piłka gimnastyczna – co daje trening z jej wykorzystaniem?

image

Co daje piłka do ćwiczeń?

Piłka do ćwiczeń pozwala na uaktywnienie wszystkich partii ciała i wspiera pracę narządów wewnętrznych . Dodatkowo umożliwia pobudzenie mięśni głębokich oraz poprawia równowagę i koordynację ruchową. Piłka świetnie sprawdza się również przy rozciąganiu i do zrelaksowania organizmu. Ćwiczenia na brzuch z użyciem piłki są bardzo efektywne i pomagają w walce z tkanką tłuszczową.

Dzięki regularnemu treningowi można schudnąć i ujędrnić całe ciało. Co więcej, przy dłuższym użytkowaniu piłki do ćwiczeń istnieje możliwość skorygowania wad postawy, czy zminimalizowania bólów kręgosłupa. W związku czym piłka szczególnie zalecana jest podczas procesu rehabilitacji.

Ciekawostka!

Piłka do ćwiczeń powstała w latach 60 za sprawą szwajcarskich fizjoterapeutów. Jej rehabilitacyjna funkcja z czasem została rozszerzona i aktualnie wykorzystywana jest podczas zajęć pilatesu, aerobiku, czy na siłowni.

Ćwiczenia z piłką

Tradycyjnie ćwiczenia należy rozpocząć od krótkiej rozgrzewki, a dopiero później przejść do właściwego treningu. Początkowo zaleca się zacząć od wzmacniania dużych grup mięśniowych, przechodząc do tych mniejszych. Na końcu ćwiczeń obowiązkowo powinno być rozciąganie mięśni, zwane relaksacją.

Przykładowe ćwiczenia przy zastosowaniu piłki gimnastycznej:

 • na ramiona i łydki – stojąc prosto należy oprzeć jedną z nóg na piłce oraz unieść ręce do góry przy jednoczesnym dociskaniu piłki leżącą na niej nogą. Po chwili trzeba opuścić ręce wzdłuż tułowia, a następnie powtórzyć ćwiczenie kilka razy na obie nogi.
 • ćwiczenia na brzuch i pośladki – należy usiąść na piłce, położyć dłonie na ziemi za piłką oraz umieścić stopy na piłce do ćwiczeń. W tej pozycji kilka razy unieść i na zmianę opuścić biodra.

Ciekawostka!

Ćwicząc z piłką gimnastyczną powinno uważać się na małe dywany zdobiące pomieszczenie, po których przyrząd będzie się ślizgał oraz ostre przedmioty na ziemi, które mogłyby przebić piłkę.

Rodzaje piłek gimnastycznych

Na rynku można znaleźć kilka typów piłek do ćwiczeń:

 • klasyczna piłka gimnastyczna – to najbardziej popularny model używany zarówno w fitnessie, jak i w rehabilitacji. Wykonana jest z gumy PCV o średnicy około 56 - 75 cm.
 • piłka gimnastyczna mini – podobnie, jak jej większa wersja służy do ogólnego wzmocnienia mięśni bądź rehabilitacji. Przez mniejszą wielkość (średnica 16 - 26 cm) świetnie sprawdza się do ćwiczenia mięśni głębokich.
 • piłka z uchwytami - to piłka dla dzieci, na której można skakać.
 • piłka gimnastyczna ABS – jej funkcje pokrywają się z klasyczną wersją piłki, a różnice stanowi materiał wykonania. Zamiast gumy wykorzystuje się piankę ABS, która jest bardziej wytrzymała na przebicie.
 • piłka z wypustkami – różni się od podstawowego modelu wypustkami służącymi do masażu ciała. Świetnie sprawdza się podczas jogi, lub pilatesu.
 • piłka gimnastyczna w kształcie fasolkito typowa piłka rehabilitacyjna. Posiada podłużny, owalny kształt i często występuje z wypustkami.

Ciekawostka!

Piłka do ćwiczeń obok taśmy i hantli jest jednym z najchętniej wybieranych akcesoriów do ćwiczeń w domu. Co więcej, bardzo często decydują się na jej zakup kobiety w ciąży.

Piłka do ćwiczeń jaki rozmiar?

Piłka do ćwiczeń w klasycznej wersji posiada około 56 a 75 cm średnicy, a w modelu mini - 16 -26 cm. Kupując piłkę gimnastyczną na własne potrzeby, można dopasować rozmiar do posiadanego wzrostu. W ten sposób uniknie się kontuzji, czy innych problemów spowodowanych niewłaściwą wielkością piłki.

Rozkład wzrostu do średnicy piłki:

 • 176-185 cm: 75 cm
 • 166-175 cm: 65 cm
 • 150-165 cm: 55 cm

Podsumowując, piłka gimnastyczna to wielofunkcyjny przyrząd fitness. Doskonale wzmacnia mięśnie, poprawia koordynacje i sprzyja postępom podczas rehabilitacji. Wybór piłki uzależniony jest od przeznaczania oraz wysokości użytkownika. W przypadku dzieci świetnie sprawdzi się piłka z uchwytami.