Jak złożyć komputer, na co zwracać uwagę, jak wybrać podzespoły?

image
Wiele osób zastanawia się nad samodzielnym złożeniem komputera. W tekście podpowiemy, z czym wiąże się samodzielne składanie PC’ta, napiszemy, dlaczego warto samodzielnie złożyć sprzęt, a także, na jakie cechy zwrócić uwagę.

Zalety i wady samodzielnego składania komputera

Prawdziwi pasjonaci nie wyobrażają sobie kupowania gotowego zestawu. Laicy z kolei obawiają się, że nie podołają zadaniu. Z czym powinniśmy się liczyć podczas samodzielnego składania komputera?

Przede wszystkim do poprawnego złożenia wymagana jest choć elementarna wiedza z zakresu budowy i spasowania elementów.

Poza tym należy mieć świadomość, że składanie komputerów na chybił trafił z pierwszych lepszych części będzie wiązało się z niemal 99% ryzykiem niedopasowania i niewspółgrania ze sobą podzespołów.

Kupowanie części z różnych źródeł powoduje, że więcej zapłacimy za przesyłkę, na części obłożone będą inne okresy gwarancyjne, a także sam proces zajmie o wiele więcej czasu.

Do niewątpliwych zalet samodzielnego składania sprzętu możemy zaliczyć większą opłacalność osprzętu. Oddzielne dokupowanie podzespołów wiąże się ze znacznym oszczędzeniem środków po sumarycznym podliczeniu kosztów całego PC’ta.

W niższej cenie uzyskujemy również o wiele bardziej wydajne i dostosowane do osobistych preferencji komponenty.

Dlaczego warto samodzielnie złożyć komputer?

Powodów jest wiele. Przede wszystkim pierwsze samodzielne składanie komputera to niesamowita frajda, a gdy wszystko będzie działać poprawnie również satysfakcja.

Podczas kolekcjonowania i później montowania komponentów zdobędziemy podstawową wiedzę praktyczną i teoretyczną, która może okazać się przydatna i cenna.

Jeżeli jednak po raz pierwszy składamy komputer, warto poprosić o nadzór osoby bardziej doświadczonej.

W skrajnym przypadku, gdy dobierzemy części, możemy poprosić serwis o złożenie komputera. Usługa ta nie jest bardzo droga, a oszczędzi nasz czas i zmniejszy prawdopodobieństwo uszkodzenia podzespołów.

Na co zwracać uwagę podczas samodzielnego składania komputera?

Należy zachować odpowiednią hierarchię podczas składania komputera. Dopasowywanie podzespołów do wcześniej dobranych zapewni, że będą ze sobą współgrały. Składanie należy rozpocząć od płyty głównej.

Płyta główna

Płyta główna to filar niemal każdej innej części. Odpowiednia płyta główna pozwoli nam na dopasowanie odpowiedniego procesora, ilości pamięci RAM, karty graficznej, czy peryferiów.

Warto wybierać przyszłościową kartę graficzną, którą po pewnym czasie będziemy mogli wyposażać w nowsze komponenty.

Przede wszystkim należy dopasować chipset płyty głównej. Podstawka determinuje wybór procesora, pamięci RAM, czy ilości portów USB i SATA.

Jeżeli komputer służyć będzie do bardziej wymagających zastosowań, warto pomyśleć o płycie głównej z podstawką LGA1150 lub lepszą.

Procesor

Jeżeli wybraliśmy już płytę główną, kolejnym elementem na liście powinien być procesor. Tutaj powinniśmy napotkać mniej problemów.

W zasadzie możemy wybierać między Intelem i AMD. Każda z firm ma do zaoferowania całą masę świetnych CPU, jednak nie na tym skupimy się w tym artykule.

Czy warto wybierać procesor z odblokowanym mnożnikiem? Naturalnie, o ile faktycznie wykorzystamy ten potencjał do zwiększenia częstotliwości taktowania CPU.

Wybór świetnego procesora do słabej karty graficznej i odwrotnie – słabego procesora do potężnej grafiki mija się z celem.

Gdy mamy ograniczony budżet, lepiej wybrać CPU i GPU z podobnej półki, wtedy mamy pewność, że optymalnie wydaliśmy pieniądze, a także, że ani procesor ani karta graficzna nie jest wąskim gardłem konfiguracji. Jeżeli komputer będzie służył do grania, częściej rekomendowane są produkty firmy Intel.

Karta graficzna

Kolejny niezwykle ważny element każdego zestawu komputerowego. Podczas wybierania grafiki należy zwrócić uwagę oczywiście na jej wydajność, a także kulturę pracy (na którą składa się generowany hałas i zbijanie temperatury) oraz na energooszczędność. W zasadzie powinniśmy wybierać możliwie wydajną kartę w posiadanym budżecie, świetnie, gdyby karta drenowała możliwie mało energii elektrycznej, a przy tym układ chłodzenia był efektywny i cichy.

Pamięć RAM

Przy wyborze pamięci RAM można kierować się ogólną zasadą – im większa pojemność, taktowanie i im mniejsze opóźnienia, tym lepiej. Absolutnym minimum powinno być kupno dwóch kości pamięci RAM DDR3L o pojemności 4 GB, częstotliwości nie mniejszej niż 1800 MHz.

Zamiast składać samemu, sprawdź polecane zestawy komputerowe w morele.net