Podczas tegorocznych targów Computex marka AMD zaprezentowała nowy chipset X570. Czym będzie się charakteryzował?
AMD X570 – nie tylko dla najnowszych Ryzenów
Nowy chipset od AMD powstał z myślą o stosowaniu w konfiguracji z nowymi procesorami Ryzen trzeciej generacji, ale będzie on kompatybilny także z jednostkami drugiej generacji. Jeśli jednak chcielibyśmy podłączyć do niego najstarszą generację Ryzenów, to nie będzie to możliwe (do procesorów Ryzen pierwszej generacji można dobrać płytę główną z chipsetem X470 lub B450)
Najważniejsze zmiany, jakie wprowadza chipset X570
Marka AMD przygotowała zupełnie nowy chipset dla najnowszej generacji procesorów Ryzen. Choć nowe jednostki CPU są kompatybilne także z innymi chipsetami (X470, B450), to warto zainteresować się najnowszym rozwiązaniem – X570, gdyż wprowadza ono szereg udoskonaleń i przełomowych rozwiązań. Najważniejsze zmiany, jakie wprowadzono w chipsecie X570 w porównaniu do starszych układów, to:
- Pełna obsługa najnowszego złącza PCI-Express 4.0. Zarówno same procesory AMD Ryzen trzeciej generacji, jak i nowe układy graficzne AMD z rodziny Navi mają w pełni wykorzystywać właśnie ten standard. W praktyce oznacza to znaczne przyspieszenie dla grafiki i dla dysków M.2 – standard PCI-Express 4.0 zapewni znacznie wyższą przepustowość – 2GB/s na linię i do 32 GB/s na złącze x16 (w PCI-Express 3.0 było to 1 GB/s na linii oraz 16GB/s na złączu x16). Chipset X570 dysponuje 16 własnymi liniami PCI-Express 4.0.
- Znacznie więcej szybkich portów USB – chipset AMD X570 zapewni obsługę nawet 12 złącz portów USB o przepustowości 10 GB/s oraz 4 złącz USB 3.0.
- Więcej złącz SATA – nawet do 14 portów SATA 6 GB/s.
Nowe płyty główne z najnowszymi rozwiązaniami X570
Płyty główne z chipsetem X570 pojawiły się już w zapowiedziach i katalogach topowych producentów. Jednostki te trafią do sprzedaży już niebawem, ale już dziś znane są detale na ich temat. Szczególną uwagę zwraca jednak nie tylko funkcjonalność tych układów, ale też znakomicie dopracowany design – spora część płyt głównych z chipsetem X570 dysponuje osłonami z laminatu, designerskimi radiatorami, a nawet podświetleniem LED RGB. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich modeli, a wyłącznie niektórych. Wśród płyt głównych z chipsetem X570 warto wymienić:
- MSI MEG X570 Godlike – jedna z topowych propozycji marki MSI z chipsetem X570. To płyta formatu E-ATX, która oferuje 4 sloty PCI-Express x 16, 3 złącza M.2, półpasywny wentylator, 4 sloty na RAM (Dual Channel), 6 portów SATA III, a także dopracowane rozwiązania sieciowe: karta Killer 2.5 G Lan oraz Wi-Fi 6, a także karta sieciowa 10 G LAN.
- ASUS ROG Crosshair VIII Hero (Wi-Fi) – płyta główna w formacie ATX, którą wyposażono w chipset X570. Jest to jednostka o bardzo efektownej stylistyce i szerokiej funkcjonalności. Oferuje 4 sloty na RAM, 3 sloty PCI-Express x 16, 2 sloty M.2 i aż 9 portów USB 3.1. W układzie zastosowano także kartę sieciową Realtek 2.5 G oraz Intel Wi-Fi 6 AX200. Na plus można zapisać także wysokiej jakości układ audio (SupremeFX S1220).
- ASRock X570 Phantom Gaming X – to flagowa płyta główna dla graczy z oferty ASRock. Jest to jednostka w standardzie ATX, która oferuje 3 złącza PCi-Express x16, 3 sloty Hyper M.2, 8 portów SATA III, 4 sloty na pamięć RAM oraz kartę sieciową 2.5G LAN a także WI-Fi w standardzie 802.11ax.
- Gigabyte X570 Aorus Master – kolejna płyta główna dla graczy i entuzjastów. Jej mocną stroną jest dobrej klasy układ dźwiękowy Realtek ALC1220-VB, a także karta sieciowa Intel WiFi 6 802.11ax i Realtek 2.5G LAN. Mocną stroną jest także wzmocniona sekcja zasilania.
- MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon WIFI – to płyta będąca następcą popularnej jednostki MSI MPG X470 Gaming Pro Carbon AC. W nowej odsłonie znalazły się 3 sloty PCI-Express x16, 6 portów SATA III, 2 złącza M.2 oraz bezprzewodowa karta sieciowa Intel Wi-Fi 6 AX200. Uwagę zwraca również dynamiczna estetyka jednostki – wraz z podświetleniem Mystic Light RGB.
To wyłącznie kilka spośród około 50 jednostek, jakie trafią do sprzedaży z chipsetem X570. Wśród płyt głównych z tym układem znajdziemy nie tylko topowe propozycje gamingowe, ale też nieco tańsze propozycje dla użytkowników domowych lub do stacji roboczych.