Obecnie kupowanie drukarek mija się z celem. Tanie urządzenia wielofunkcyjne są w stanie w zupełności zastąpić drukarkę, a przy tym oferują możliwości skanowania oraz kserowania dokumentów nawet bez podłączania do komputera.
Urządzeń wielofunkcyjnych dostępnych na rynku jest bardzo dużo. Od tych, które oferują pełną obsługę za pomocą Wi-Fi, przez sprzęty z czytnikami kart, modułami Bluetooth, do tych z portem USB.
W artykule skupimy się na omówieniu cech wszechstronnych urządzeń wielofunkcyjnych do 300 złotych. W tej cenie jesteśmy w stanie kupić dobry kombajn do domowego użytku, który zaspokoi wymagania studentów, uczniów i wszystkich tych, którzy nie potrzebują najnowszych osiągnięć technologicznych.
Dlaczego warto je wybrać?
Urządzenia w tym przedziale cenowym nie oferują najlepszych, rozbudowanych funkcji, które można spotkać w najdroższych urządzeniach z tego segmentu. Pozwolą jednak na bezproblemowe skanowanie, drukowanie, kserowanie i faksowanie w jakości, która w zupełności wystarczy w przypadku użytkowników domowych.
Wiele nowszych urządzeń wielofunkcyjnych obsługuje Wi-Fi oraz funkcję dupleks, która pozwala na zadrukowanie obydwu stron kartki naraz. Kiedyś funkcje te były zarezerwowane jedynie dla sprzętów klasy premium, dzisiaj można je spotkać w najtańszej półce cenowej.
Do 300 złotych można przebierać między bogatą ofertą urządzeń wielofunkcyjnych atramentowych. Drukarki atramentowe są tańsze w zakupie oraz z reguły w eksploatacji. O ile nie drukujemy setek stron dziennie, wtedy drukarka atramentowa jest bardziej opłacalna niż laserowa.
Funkcje
Urządzenia wielofunkcyjne do 300 złotych oferują podstawowe i najbardziej potrzebne funkcje. Dzięki nim można skanować, faksować, drukować i kserować dokumenty oraz zdjęcia.
Można spotkać sprzęty z wyświetlaczami dotykowymi, które umożliwią sprawniejsze korzystanie i programowanie urządzenia bez potrzeby włączania komputera. Poza tym, dzięki modułowi Wi-Fi urządzenie wielofunkcyjne nie musi generować kolejnych metrów kabli, których i tak pełno jest w naszych domach.
Sprzęty wyposażone są w skanery o średniej rozdzielczości na poziomie 1200 dpi, co w zupełności wystarcza do amatorskiego oraz półprofesjonalnego użytku. Urządzenia obsługują najpopularniejsze formaty dokumentów - A4, A6, B5, koperty DL i inne, nietypowe rozmiary.
Ranking urządzeń wielofunkcyjnych do 300 zł
Interfejsy
W tej cenie urządzenia wielofunkcyjne posiadają zarówno interfejsy przewodowe, jak i bezprzewodowe. W zależności od modelu można natknąć się na łączenie z komputerem za pomocą starego już portu USB 2.0 lub USB 1.1.
Lepszym rozwiązaniem jest jednak połączenie przez sieć bezprzewodową Wi-Fi, która pozwala na parowanie drukarki z wieloma komputerami oraz urządzeniami mobilnymi. Dzięki temu nie ma potrzeby przekładania kabla z jednego sprzętu do drugiego.
Pewna część przedstawicieli tej półki cenowej jest w stanie zaoferować również czytniki kart w najpopularniejszych formatach. Przerzucanie zdjęć z aparatu lub kamery do komputera, a następnie do urządzenia wielofunkcyjnego to przeżytek. Obecnie można zrobić to o wiele szybciej, wkładając kartę bezpośrednio do drukarki.
Parametry drukowania
W zależności od konkretnego modelu urządzenia wielofunkcyjnego, parametry drukowania mogą się między sobą różnić. W przedziale cenowym do 300 złotych nie można oczekiwać najlepszej jakości druku w najkrótszym możliwym czasie.
Sprzęty w tej cenie oferują jednak przyzwoite parametry, które w zupełności wystarczą większości użytkowników. Zarówno jakość druku kolorowego, jak i czarnego pozwolą na przyzwoite wydruki w kolorze i czerni.
Większość popularnych modeli urządzeń wielofunkcyjnych do 300 złotych umożliwia druk w czerni na poziomie od 10 do 20 stron na minutę. Szybkość drukowania w kolorze w zależności od modelu wynosi od 5 do nawet 17 stron na minutę. Nie są to ogromne rozbieżności i raczej nie powinny być głównym czynnikiem decydującym o zakupie.
Kolejnym parametrem jest rozdzielczość druku. Jest to jeden z ważniejszych parametrów odpowiedzialnych za jakość dokumentów lub zdjęć. Czarno-białe dokumenty drukowane są najczęściej w rozdzielczości 1200 x 600 pikseli. Taka rozdzielczość w zupełności wystarcza do poprawnego odwzorowania tekstu.
W przypadku zdjęć rozdzielczość druku musi być o wiele większa. Szczegóły drukowanych fotografii lub ilustracji wymagają możliwie dużej rozdzielczości. Najczęściej urządzenia wielofunkcyjne oferują rozdzielczość drukowania w kolorze na poziomie 4800 x 1200 pikseli.
Najważniejszymi parametrami, które należy dokładnie zbadać przed zakupem sprzętu, jest ilość tuszu pobieranego przez urządzenie oraz jego wydajność. Te dwa elementy warunkują koszta eksploatacji. Drukarki atramentowe z reguły są droższe w utrzymaniu niż laserowe.
Należy również mieć na uwadze to, że im tańsze urządzenie, tym koszty tonerów mogą być większe. Wszystko zależy od typu użytej głowicy, która jest odpowiedzialna za drukowanie. W przypadku najtańszych sprzętów, przy wymianie tonerów, wymienia się również głowice. Takie wymiany często dorównują lub przewyższają koszty zakupu urządzenia wielofunkcyjnego, lub drukarki.
Polecane urządzenia wielofunkcyjne do 300 zł