Jakie słuchawki douszne do 100 zł? Polecane modele.

image
Słuchawki dokanałowe to urządzenia odznaczające się najlepszym stosunkiem jakości brzmienia do ceny. Najtańsze z nich możemy kupić za niecałe 15 złotych, podczas gdy najlepsze oscylują w granicy 200 złotych. W cenie tej jesteśmy w stanie kupić jedne z lepszych słuchawek o konstrukcji dokanałowej. W artykule podpowiemy, jakie może być zastosowanie słuchawek dousznych, dlaczego warto kupić słuchawki douszne za mniej niż 100 złotych oraz na jakie cechy i parametry zwracać uwagę wybierając słuchawki douszne.

Zastosowanie słuchawek dousznych

Słuchawki douszne to stosunkowo prosta konstrukcja wyposażone w membranowy głośnik. Jest to typ słuchawek otwartych, przez co odznaczają się one dobrą wentylacją i nie męczą uszu. Są również nieco bardziej zdrowe dla aparatu słuchu niż słuchawki dokanałowe. Słuchawki douszne często dodawane są w ramach gadżetów marketingowych lub mini-prezentów dodawanych do zestawów wraz z telefonami, lub odtwarzaczami. Najczęściej tego typu słuchawki są wątpliwej jakości. Jeżeli zależy nam na dobrej jakości dźwięku i komforcie słuchania muzyki, słuchawki dokanałowe do 100 złotych w zupełności sprostają naszym wymaganiom.

Dlaczego warto wybrać słuchawki douszne do 100 złotych?

W tym przedziale cenowym możemy dostać przyzwoite słuchawki, które odznaczają się dobrymi parametrami, a przede wszystkim będą wygodne dla naszych uszu. Większość słuchawek z tego przedziału cenowego wyposażona jest w przetworniki dynamiczne, które charakteryzują się miękkim brzmieniem i mocno podbitym basem.

Na jakie cechy i parametry zwracać uwagę wybierając słuchawki douszne do 100 złotych?

Decydując się na słuchawki douszne, czy jakiekolwiek inne słuchawki, należy zwrócić uwagę na szereg parametrów opisujących ich właściwości. Kluczowe w wyborze słuchawek będą: pasmo przenoszenia, współczynnik zniekształceń, impedancja i łączność- przewodowa lub bezprzewodowa.
  • Pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia to inaczej zakres częstotliwości, w której pracują słuchawki. Zakres słyszalny przez człowieka to od 16 Hz do 20 kHz. Większość słuchawek w tym przedziale cenowym odznaczać się będzie pasmem przenoszenia w okolicach od 20 Hz do 20 kHz. Jest to wartość całkowicie wystarczająca.
  • Współczynnik THD

Współczynnik THD (Total Harmonic Distortion), jest to maksymalny procentowy udział zniekształceń do niezakłóconego sygnału. Wyrażany w procentach zwykle w sprzęcie audio wynosi mniej niż 1%. Parametr ten nie jest szczególnie ważny, ponieważ minimalne różnice w THD, którymi różnią się od siebie słuchawki, nie zostaną przez nas usłyszane.
  • Współczynnik SPL

Ten współczynnik określany jest jako skuteczność lub inaczej mówiąc czułość słuchawek. Im większy współczynnik SPL, tym słuchawki będą głośniejsze. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, jednak nie należy przesadzać z głośnością słuchawek, ponieważ możemy trwale osłabić lub uszkodzić aparat słuchowy. W tym przedziale cenowym będziemy mogli wybrać słuchawki o czułości w okolicach od 70 do 100 dB. Taki współczynnik SPL powinien w zupełności wystarczyć większości konsumentom.
  • Impedancja

Mniejsza impedancja oznacza głośniejsze granie przez słuchawki, jednak łatwiej będzie zakłócić przenoszony przez nie sygnał. Im większa impedancja, tym prąd elektryczny płynący przez słuchawki, będzie napotykał większy opór. Podawana jest w jednostkach Ohm i im większa będzie, tym słuchawki będą grały ciszej. Słuchawki douszne w cenie do 100 złotych zwykle posiadają impedancję 32 lub 64 Omów.
  • Łączność

W tak ograniczonym budżecie powinniśmy celować w rozwiązania przewodowe. Pozwolą na lepszą jakość dźwięku. Poza tym decydując się na tanie słuchawki bezprzewodowe, narazimy się na problemy ze sparowaniem sprzętu, a także dosyć spore zakłócenia. Rozwiązanie bezprzewodowe niesie za sobą również konieczność regularnych wymian baterii lub ładowania akumulatorków.

Ranking 5 słuchawek dousznych do 100 zł