Jakie słuchawki do telefonu? Ranking 5 najlepszych modeli.

image
Telefony i smartfony stały się nieodzowną częścią naszego życia. Towarzyszą nam niemal zawsze i wszędzie- w drodze do i z pracy, szkoły, podczas spaceru do sklepu, korzystamy z nich w łóżku, w toalecie, na treningach, czy jadąc samochodem. Funkcjonalność telefonów w przestrzeni kilku lat również uległa znacznemu rozszerzeniu. Na nowych smartfonach możemy słuchać muzyki, a dzięki dużym ekranom całkiem komfortowo ogląda się filmy, czy gra w gry. Chcąc odizolować się od otoczenia, a także wyizolować dźwięki z telefonu lub smartfona, należy zaopatrzyć się w odpowiednie słuchawki. Tego typu sprzęt pozwoli nam komfortowo słuchać muzyki, oglądać filmy i grać, bez obawy, że będziemy się komuś naprzykrzać. Istnieje bardzo dużo słuchawek do telefonów. Możemy zdecydować się na słuchawki dokanałowe, słuchawki douszne, nauszne i wokółuszne,przewodowe i bezprzewodowe. W tym tekście podpowiemy, dlaczego warto sprawić sobie słuchawki do telefonu, na co zwracać uwagę wybierając słuchawki i jakie parametry powinny mieć dobre słuchawki do telefonu.

Zastosowanie słuchawek do telefonu

Dobre słuchawki pozwalają odciąć się od otoczenia i poświęcić całą uwagę na muzyce, filmie lub grze. Dzięki słuchawkom możemy posłuchać audiobooków, radia, zgranej na pamięć telefonu muzyki lub tej z portali streamujących. Słuchawki wyposażone w mikrofon doskonale sprawdzą się w roli zestawu głośnomówiącego. Tego typu rozwiązanie docenią kierowcy oraz osoby, które lubią prowadzić rozmowy telefoniczne w komfortowy sposób, bez ciągłego trzymania telefonu przy uchu.

Dlaczego warto skusić się na słuchawki do telefonu?

Słuchawki do telefonu z reguły nie są drogim gadżetem. Ich cena nie zrujnuje portfela, a funkcjonalność pozwoli używać ich w najróżniejszych sytuacjach i miejscach. Nigdy nie wiemy, kiedy dopadnie nas nuda, będziemy musieli odbyć długą drogę autobusem pełnym gadatliwych pasażerów, być na obowiązkowym i nieciekawym wykładzie, lub najdzie nas ochota posłuchanie muzyki, audiobooka lub radia przed snem.

Na co zwracać uwagę wybierając słuchawki do telefonu?

Nie ma słuchawek, które dogodzą wszystkim użytkownikom. Dokładnie zastanówmy się nad wyborem swoich słuchawek, jakie będzie ich główne przeznaczenie i w jakich warunkach zamierzamy ich używać.

Typy słuchawek

Słuchawki dokanałowe

Na początku określmy, jaka budowa słuchawek nas satysfakcjonuje. Możemy wybierać między najróżniejszymi konstrukcjami- dokanałowymi, które są z reguły najtańsze i przy najmniejszym nakładzie środków oferują najlepszą jakość dźwięku. Tego typu konstrukcja jest jednak najbardziej niebezpieczna dla naszego aparatu słuchowego.

Słuchawki douszne

Możemy również pomyśleć nad słuchawkami dousznymi, które również odtwarzają dźwięk wprost do kanału usznego, jednak mocujemy je w nieco płycej, niż tak zwane pchełki. Słuchawki douszne są najczęściej najtańszymi słuchawkami.

Słuchawki nauszne

Ten typ słuchawek nakładany jest na małżowinę uszną. Wybierając takie słuchawki warto dopasować sprzęt do kształtu uszu. Są to urządzenia nieco droższe i gorzej izolują zarówno dźwięk wydobywający się ze słuchawek, jak i dźwięki otoczenia. Polecane są do słuchania w domowym zaciszu.

Słuchawki wokółuszne

Są to największe słuchawki, które dokładnie okalają całe uszy. Świetnie sprawdzają się do dłuższych seansów muzycznych lub do oglądania filmów na telefonie. Słuchawki wokółuszne są najczęściej najdroższymi konstrukcjami o bardzo dobrych parametrach.

Łączność

Słuchawki przewodowe

Większość słuchawek, jakie możemy spotkać na rynku to tradycyjne rozwiązania na kablu zakończonym wtyczką mini jack 3,5 mm. Przed wyborem słuchawek sprawdźmy, czy będą kompatybilne z naszym telefonem. W większości starszych urządzeń możemy napotkać na nietypowe wejścia słuchawkowe, wtedy warto pomyśleć o słuchawkach dedykowanych do danego modelu telefonu. Wybierając słuchawki, określmy, jaka długość kabla nas interesuje. Możemy spotkać słuchawki o przewodzie o długości około jednego metra, jak i urządzenia o 2-metrowym kablu. Jeżeli jesteśmy wysocy, warto wybrać dłuższy przewód. Korzystając ze słuchawek w samochodzie, lub w łóżku, dobrym rozwiązaniem będzie przewód krótszy.

Słuchawki bezprzewodowe

Słuchawki bezprzewodowe łączą się z telefonem za pomocą modułu Bluetooth, przed wybraniem tego typu konstrukcji sprawdźmy, czy nasz sprzęt będzie kompatybilny ze słuchawkami. Konstrukcje bezprzewodowe polecane są wszystkim tym, których irytuje plączący się kabel. Te słuchawki świetnie sprawdzą się niemal w każdej sytuacji, a szczególnie podczas uprawiania sportu, gdzie wiszący przewód potrafi doprowadzić do białej gorączki. Pamiętajmy, że słuchawki bezprzewodowe należy regularnie ładować lub wymieniać w nich baterie. Jest to jeden z poważniejszych minusów tego typu rozwiązania. W przypadku tańszych bezprzewodowych słuchawek może dojść również kwestia zakłóceń sygnału, gubienia zasięgu i zrywania połączenia z telefonem.

Parametry słuchawek do telefonu

Poziom THD

Na jakość dźwięku składa się poziom zniekształceń. Im mniejszy ten współczynnik, tym słuchawki będą grały z mniejszą ilością zniekształceń.

Pasmo przenoszenia

Większość słuchawek może pochwalić się pasmem przenoszenia na poziomie od 20 Hz do 20 kHz i jest to wartość w zupełności wystarczająca większości użytkownikom. Niektóre słuchawki mają szersze pasma przenoszenia, jednak o ile nie jesteś melomanem, nie zrobi to dla Ciebie różnicy.

Współczynnik SPL

Współczynnik SPL określa maksymalną głośność, jaką możemy uzyskać ze słuchawek. Wybierając konstrukcje otwarte i półotwarte warto zadbać, by parametr ten był stosunkowo duży. Pamiętajmy jednak, że zbyt głośne słuchanie muzyki może uszkodzić słuch, zwłaszcza, gdy słuchamy jej ze słuchawek dokanałowych.

Impedancja

Wybierając słuchawki warto również sprawdzić ich impedancję. Mała impedancja sprawia, że łatwiej uzyskać maksymalny poziom głośności słuchawek, ponieważ energia elektryczna napotka mniejszy opór. Mała impedancja powoduje jednak, że łatwiej o zakłócenia w przesyłanym sygnale. Słuchawki o dużej impedancji z kolei będą cichsze i trudniej będzie zakłócić przesyłany przez nie sygnał. Średnio impedancja wynosi około 30 Ohmów, a jej rozpiętość w zależności od słuchawek waha się od 10 do ponad 100 Ohmów.

Czułość

Czułość słuchawek jest kolejnym istotnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę. Im większa czułość słuchawek, tym będą one sprawniej przetwarzały impulsy elektryczne na fale dźwiękowe płynące do naszych uszu. Czułość podawana jest w dB/mW.

Polecane słuchawki do telefonu