Jaki telefon do 150 zł wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

image
W dobie smartfonów przeładowanych zdobyczami najnowszej technologii, za które płacimy po 2, czy nawet 3 tysiące złotych, telefon za 150 złotych brzmi jak abstrakcja. Ciekawić może fakt, że zwykłe telefony (feature phone'y) wciąż mają się świetnie i wielu konsumentów przedkłada sprzęty tego typu nad najnowsze smartfony. Mimo że producenci zdają się nieco zapominać o tym segmencie urządzeń, rynek telefonów do 150 złotych jest bogaty i oferuje wiele ciekawych konstrukcji, które zadowolą użytkowników nastawionych na klasyczne telefony służące do prowadzenia rozmów telefonicznych, wysyłania wiadomości tekstowych i paru pomniejszych funkcji. W tekście przeczytacie o zastosowaniu telefonów do 150 złotych, podpowiemy również, dlaczego warto zdecydować się na telefon z tak niskiej półki cenowej, na co zwrócić uwagę wybierając telefon w tym przedziale cenowym oraz jakimi parametrami powinien charakteryzować się przyzwoity telefon za 150 zł.

Zastosowanie telefonu do 150 złotych

Zastosowanie telefonów w tym budżecie sprowadza się głównie do dzwonienia i odbierania połączeń oraz wysyłania i odbierania SMSów, a także paru drugoplanowych funkcji. Niemal każda osoba kupująca telefon w tym przedziale cenowym pragnie wyposażyć się w prosty telefon bez dodatkowych „wodotrysków”. Mając do dyspozycji 150 złotych na nowy telefon komórkowy, możemy przebierać między urządzeniami, których ceny zaczynają się od 30 złotych, lub zdecydować się na górną granicę budżetu. Topowymi producentami wiodącymi prym w przedziale cenowym do 150 złotych są: Maxcom, Manta Multimedia, Nokia, Alcatel, MyPhone, Aligator, Prestigio, Media-Tech, Sencor, Wiko, Lark, Mobiola, Overmax, czy Trak. Telefony do 150 złotych umożliwią nam na przesyłanie plików za pomocą Bluetootha, obsługują Dual SIM, transmisję danych. Mogą być wyposażone również w odtwarzacz muzyczny, radio FM, parę wbudowanych gier i kolorowy odtwarzacz wraz z fizyczną klawiaturą. Część z telefonów do 150 złotych przeznaczona jest dla seniorów, część rynku stanowią telefony dla aktywnych- odporne na wstrząsy, uderzenia, czy wodę. Głównie jednak za 150 złotych możemy kupić telefony uniwersalne.

Dlaczego warto wybrać telefon do 150 złotych?

Podstawową zaletą telefonów tego typu jest ekstremalnie niska cena, podstawowa funkcjonalność, w której skład wchodzą najważniejsze cechy, które powinien posiadać telefon. Zwykle telefony w tym przedziale cenowym posiadają pojemne baterie, które wystarczają na tydzień lub dwa tygodnie funkcjonowania na jednym cyklu ładowania. Stosunek ceny do oferowanych możliwości i jakości telefonów do 150 złotych jest bardzo wysoki. Są one zalecane dla osób, które nie potrzebują najbardziej „wybajerzonych” smartfonów, a potrzebują jedynie urządzenia umożliwiającego komunikację. Telefony do 150 złotych z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez seniorów oraz osoby aktywne, które boją się brać ze sobą drogie smartfony na biwaki, wyprawy w ekstremalne warunki, czy na ciężkie treningi.

Na co zwracać uwagę wybierając telefon do 150 złotych?

Wybierając telefon do 150 złotych, należy zwrócić uwagę na jego przeznaczenie, funkcjonalność oraz konstrukcję.

Przeznaczenie

W przypadku klasycznych telefonów w budżecie do 150 złotych możemy liczyć na sprzęty dedykowane dla seniorów, dla osób aktywnych lub na uniwersalne rozwiązania. Telefony dla seniorów wyróżniają się uproszczonym menu, dużymi i czytelnymi klawiszami oraz stosunkowo dużym i czytelnym wyświetlaczem. Poza tym zwykle posiadają głosową obsługę telefonu i głosowe wybieranie, a także funkcję S.O.S. Telefony dla aktywnych zwykle posiadają wzmocnioną konstrukcję, zwiększony czas pracy na baterii, czy kompaktową budowę. Telefony uniwersalne zwykle wyposażone są w najwięcej funkcji. Wybór odpowiedniej konstrukcji powinien zależeć od naszych osobistych preferencji.

Funkcjonalność

Telefon w przedziale cenowym do 150 złotych posiadają zwykle jeden aparat fotograficzny o matrycy około 2 Mpix. Poza tym możemy liczyć na proste głośniki stereo, funkcję odtwarzacza plików muzycznych, radio FM (często bez konieczności podłączania słuchawek). Możemy również liczyć na czytelny kolorowy wyświetlacz, funkcję latarki, obsługę kart pamięci do konkretnej pojemności oraz obsługę dwóch kart SIM. Poza tym w uniwersalnych telefonach do 150 złotych nie może zabraknąć podstawowych funkcji jak: timer, stoper, organizer, kalkulator, kalendarz, dyktafon, czy budzik.

Konstrukcja

Wśród telefonów do 150 złotych możemy liczyć na sprzęty z kompaktową, zwartą i niewielką konstrukcją. Najczęściej jest to fizyczna klawiatura oraz niewielki kolorowy wyświetlacz. Poza klasycznym rozwiązaniem tego typu możemy spotkać również telefony ze wzmocnioną obudową typu RUGGED, która chroni sprzęt przed uderzeniami, wstrząsami, wodą, czy kurzem. Parametry telefonów do 150 złotych Podstawowymi parametrami, na jakie należy zwrócić uwagę, są: przekątna i rozdzielczość ekranu, akumulator, obsługiwane interfejsy i łączność.

Ekran

Przekątna ekranu w telefonach do kwoty 150 złotych oscyluje zwykle w granicach 1,8 – 2,5 cali. Najczęściej są to kolorowe wyświetlacze z matrycami TFT i rozdzielczością natywną 178 x 220, czy 240 x 320 pikseli. Takie parametry pozwalają na łatwe korzystanie z najważniejszych funkcji telefonu- dzwonienia i pisania wiadomości tekstowych.

Akumulator

Zwykle akumulatory w telefonach w kwocie do 150 złotych umożliwiają do 130 – 500 godzin czuwania lub 120 – 1200 minut rozmów. Najczęściej są to akumulatory o pojemności 600, 900 czy 1200 mAh.

Interfejsy i łączność

W kwocie do 150 złotych ciężko kupić telefon obsługujący moduł Wi-Fi jednak znajdziemy kilka takich modeli. Poza tym wydając taką sumę na sprzęt tego typu, możemy liczyć na transmisję danych w standardzie EDGE i GPRS, a także na moduł Bluetooth. Większość telefonów obsługuje również wejście mini-jack 3.5 mm oraz micro USB. W niektórych modelach znajdzie się również miejsce na czytnik kart pamięci oraz stację dokującą służącą do ładowania telefonu.

Polecane telefony do 150 zł