Jaki statyw do filmowania? Ranking 5 najlepszych modeli.

image
Jeśli zajmujesz się lub chcesz się zając filmowaniem na poważnie, to z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak nieoceniona jest pomoc porządnego statywu, który zapewni stabilne ujęcie bez żadnych zniekształceń. Przed zakupem statywu do filmowania należy się zaznajomić z cechami na które w szczególności warto jest zwrócić uwagę, a mianowicie: ciężar statywu, nogi oraz głowice. W tym tekście przedstawimy dlaczego te elementy są istotne i czego należy się wystrzegać.

Ciężar

W przypadku masy samego statywu zasada jest dość prosta, a mianowicie im jest on cięży, tym z lepszych materiałów jest on wykonany i dłużej nam posłuży. Tutaj nie ma co oszukiwać, dobrej jakości statyw musi trochę ważyć, aby kamera nie chwiała się na nim, a sam sprzęt się nie przewrócił. A jaka waga jest odpowiednia? Najlepiej, gdyby było to przynajmniej 2 kilogramy, ale jak będzie ważył kilogram, to też nie będzie źle. Oczywiście przyjmując, że nie korzystamy z kamery reporterskich lub innych ciężkich sprzętów, wtedy statyw powinien ważyć znacznie więcej.

Nogi

Podobnie, jak w przypadku ciężaru im wyglądają pewnie i solidniej, tym jest lepiej. Grube i masywne bez kłopotu utrzymają bezpiecznie nasz sprzęt. Należy też sprawdzić na jaką długość się rozkładają i czy jest ona dla nas satysfakcjonująca. Wszystko zależy od tego czy chcemy kręcić w domowym zaciszu, czy w terenie. Nóżki są rozkładane przez odkręcanie lub odblokowywanie zatrzasków. Tutaj nie ma żadnej reguły i wszystko zależy od naszych osobistych preferencji, ponieważ każde rozwiązanie ma swoich zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników.

Głowice

Teraz przechodzimy do najważniejszego elementu statywu do filmowania, a mianowicie do głowicy. To w końcu na niej umieszczamy nasz sprzęt i to od niego zależy w większości funkcjonalność statywu. Co jednak, tak naprawdę oznacza termin "dobra głowica"? Zasad w jakiś sposób podobna do tej znanej z nóg oraz ciężaru, tylko w tym przypadku należy pamiętać o tym, iż im mniej plastiku, tym lepiej. Głównie wynika, to z faktu, iż głowice będziemy nieustannie regulować, a wszystko, co plastikowe jesteśmy w stanie zniszczyć o wiele szybciej.

Ranking statywów do filmowania