Producenci monitorów stają na głowie aby zaprezentować coraz nowsze technologie i konstrukcje swoich sprzętów. Obecnie możemy zaobserwować duży boom na monitory z cienkimi ramkami. Od zawsze starano się maksymalnie zmniejszyć ramki okalające ekran, jednak dopiero teraz możemy spotkać ramki o grubości zaledwie jednego czy dwóch milimetrów.
W artykule podpowiemy, dlaczego warto zainteresować się monitorem z tak cienkimi ramkami, jakie może być uch zastosowanie, na co zwracać uwagę wybierając taki monitor oraz jakimi parametrami powinny odznaczać się konstrukcje tego typu.
Dlaczego warto wybrać monitor z cienką ramką?
Monitory z cienkimi ramkami prezentują się naprawdę świetnie. Niemal niczym nieograniczony ekran robi wrażenie, zwłaszcza, gdy jest słusznych rozmiarów. Cienkie ramki są domeną nowoczesnych monitorów, w związku z czym możemy liczyć, że wewnątrz ekranu upchnięto samą najnowocześniejszą technologię i funkcje.
Cienkie ramki sprawiają, że monitory doskonale wpasują się do każdego wnętrza, zarówno designerskiego, nowoczesnego pokoju gamingowego, jak i stylowego salonu utrzymanego w stylu retro. Lekkie monitory niemal bez ramek możemy wieszać na ścianach lub stawiać na biurkach.
Maksymalne wykorzystanie przestrzeni roboczej, szybkie czasy reakcji, matryce IPS o świetnym odwzorowaniu kolorów, czy duże kąty widzenia to tylko nieliczne z cech monitorów z cienkimi ramkami. Jeżeli jesteśmy fanami ambient light, monitor z cienkimi ramkami nada się do połączenia z tym systemem oświetlenia, jak mało który.
Zastosowanie monitora z cienką ramką
Cienkie ramki przede wszystkim znacząco podnoszą komfort pracy wielomonitorowej. Granie na dwóch lub więcej monitorach potrafi być niezwykle przyjemne. To samo tyczy się pracy biurowej. Dzięki zminimalizowaniu ramek mamy wrażenie, że ekrany są połączone w jeden duży monitor.
Co ciekawe, jeżeli chcemy stworzyć ogromną „ścianę z ekranów”, taniej wyjdzie nas kupno paru monitorów z cienkimi ramkami, niż jednego ogromnego monitora. Wystarczy zadbać o odpowiednią moc karty graficznej (ewentualne sprzężenie paru kart) oraz porty, do których podłączymy monitory.
Cienkie ramki w monitorach sprawiają, że monitory tego typu doskonale nadają się do zabudowy. Zabudowanie wewnątrz mebli, czy wpasowanie ich we wnękę w ścianie sprawi, że będą prezentować się jeszcze lepiej.
Na co zwracać uwagę wybierając monitor z cienką ramką?
Poza zwróceniem uwagi na samą grubość ramki, która w przypadku monitorów tego typu wynosi zwykle 5-1 mm, sprawdźmy również resztę specyfikacji ekranu, które poprawią komfort korzystania z monitora i zadbają o odpowiednią jakość obrazu.
Warto sprawdzić możliwości ustawienia monitorów z cienkimi ramkami. Głównie przeznaczone są one do pracy wielomonitorowej, w związku z czym duże możliwości odchylania w poziomie i pionie są jak najbardziej pożądane. Niektóre monitory możemy odwrócić również do orientacji pionowej, a także niemal całkowicie do tyłu.
Monitory kompatybilne ze standardem VESA pozwolą na sprawne zamontowanie ich na ścianie. Standard VESA określa możliwości połączenia monitorów z dostępnymi na rynku uchwytami i ramionami do ściany. Jeżeli zależy nam na tego typu montażu warto zwrócić uwagę na tę cechę.
Parametry monitorów z cienką ramką
Rozdzielczość natywna i proporcje
Rozdzielczość natywna to inaczej rekomendowana ilość pikseli, które ekran wyświetli w pionie i poziomie. Najpopularniejsze obecnie są ekrany o rozdzielczości Full HD, 2K oraz 4K. Obecnie najczęściej możemy spotkać ekrany z proporcjami 16:9.
Czas reakcji
Im mniejszy czas reakcji monitora, tym szybciej wyświetli nam dynamiczny obraz podczas seansów filmowych lub gier. O ile parametr ten nie jest najważniejszy w przypadku pracy biurowej, o tyle w zastosowaniach multimedialnych odgrywa kluczowe znaczenie. Polecamy monitory z cienkimi ramkami o czasie reakcji poniżej 5 lub 4 ms.
Porty
Większość nowoczesnych monitorów z cienkimi ramkami posiada parę złączy HDMI, D-Sub, DVI-D, DisplayPort, porty USB 2.0 i 3.0, a takżezabezpieczenie Kensington.
Wielkość matrycy
Generalnie im większy monitor, tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że ogromne monitory montowane na biurku lub na ścianie mogą zmniejszyć komfort korzystania z komputera. Zbyt duży monitor lub zbyt ogromne połączenia wielomonitorowe sprawią, że ciężko będzie nam wszystko ogarnąć wzrokiem, przez co mimowolnie będziemy kręcić szyją, co w konsekwencji zacznie generować bóle szyi, kręgosłupa oraz oczu. Przy wyborze wielkości ekranów warto mierzyć siły na zamiary. Obecnie większość monitorów z cienkimi ramkami posiada ekrany od 22 do 27 cali.
Typ matrycy
Większość monitorów z cienkimi ramkami wyposażone jest w nowoczesne matryce IPS, które odznaczają się (z reguły) nieco wolniejszym czasem reakcji niż matryce TN. Zamiast tego oferują doskonałe kontrasty, odwzorowania kolorów oraz duże kąty widzenia. Wszystkie te cechy sprawiają, że monitory z matrycami IPS idealnie nadają się do oglądania filmów oraz grania w gry.
Ranking 5 monitorów z cienkimi ramkami