Jeśli chodzi o rynek notebooków, księgowi znajdują się na stosunkowo wygodnej pozycji. Nie potrzebują mocarnych maszyn, które są podstawą pracy grafików czy architektów, toteż koszt zakupu nowego laptopa nie powinien się przyczynić do powstania znaczącej dziury w budżecie. Nie znaczy to jednak, że do prowadzenia księgowości nada się skromny netbook czy sprzęt z najniższej półki cenowej. Może się okazać, że kilka godzin pracy przy źle dobranym laptopie (zwłaszcza jeśli chodzi o jego ekran) okaże się istną męczarnią, a wydane pieniądze zostały wyrzucone w błoto. Jako że księgowi pracują przede wszystkim z liczbami i nieskończoną ilością pól tabel, w pierwszej kolejności warto zadbać o zdrowie ich oczu i wyraźny, ostry obraz. Poniższy poradnik powinien rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na pytania księgowych, którzy noszą się z zamiarem nabycia nowej maszyny, a nie potrafią samodzielnie dobrać produktu do swoich potrzeb. Wystarczy zawczasu określić przeznaczenie notebooka i wymagania, jakie wobec niego mamy, a z pomocą w pozostałych kwestiach przyjdą poniższe akapity.
Matryca
13 i 14 cali to dobre wybory dla księgowych pracujących na kilku etatach, którzy muszą błyskawicznie zmieniać biura. Mobilne wersje, posiadające mniejszy ekran, będą lżejsze i wygodniejsze w transporcie. Niestety mają też wady: notebooki tego wymiaru nie są wyposażone w klawiaturę numeryczną, niezbędną dla księgowych. Większe matryce (15 lub 17 cali) to analogicznie większa waga, ale też wydzielony blok numeryczny i większy komfort korzystania z programów opartych główni na tabelach z licznymi polami do uzupełnienia. Warto poszukać modeli w formacie 16:10 lub 16:9, z matrycą matową lub przynajmniej antyrefleksową, która ułatwi pracę w każdych warunkach, bez względu na ostrość oświetlenia, i pomoże ustrzec się przed błędami i przeoczeniami.
Procesor i grafika
Szczęśliwie dla ich użytkowników, programy do księgowości nie są wymagające.
Zintegrowana karta graficzna będzie wystarczająca, a nie ma potrzeby zaprzątać sobie głowy zakupem dedykowanej. 4GB RAM-u to absolutne minimum, warto rozejrzeć się za modelami z 6 lub 8 GB, które lepiej zniosą większe obciążenia. Nieskomplikowany dwurdzeniowy procesor w zupełności wystarczy, jeśli sprzęt ma posłużyć wyłącznie do celów zawodowych, nie ma potrzeby szukać wydajniejszej jednostki. 500 GB pojemności dysku wystarczy na zapisanie wszelkich arkuszy i dokumentów, a przy tym na stworzenie bardzo istotnej w tym zawodzie kopii bezpieczeństwa.
Masa
Jak już wspomniano, większy ekran znacząco zwiększa wagę urządzenia, co będzie istotną cechą podczas transportu sprzętu. Księgowi, którzy są zmuszeni często przemieszczać się wraz z laptopem w torbie, powinni zwrócić uwagę na popularne aktualnie na rynku ultrabooki – parametrami często nie ustępują standardowym notebookom, a są o wiele lżejsze i poręczniejsze. Wystarczy ich osiągi i funkcje porównać z punktami wyszczególnionymi w tym poradniku, aby wybrać model dopasowany do potrzeb.
Touchpad
To wbudowane akcesorium raczej nie będzie się cieszyło popularnością wśród księgowych. Choć znajdą się osoby, które zdołały się do niego przyzwyczaić i korzystają z touchpada bez przeszkód, lepszym pomysłem będzie doinwestowanie kilkudziesięciu złotych w mysz, najlepiej bezprzewodową, aby nic nie ograniczało nas w trakcie pracy. Koszt takiego urządzenia aktualnie jest naprawdę niski, a wygoda użytkowania nieporównywalnie większa.
Złącza multimedialne
Warto poświęcić chwilę i pochylić się nad lich liczbą i rozmieszczeniem. Większość użytkowników zechce podłączyć przez USB mysz, a ci, którzy zdecydowali się na bardziej kompaktowy sprzęt, będą potrzebowali również zewnętrznej klawiatury numerycznej. Nie bez znaczenia jest złącze HDMI, pozwalające wyświetlić obraz z komputera na telewizorze czy innym monitorze (a więc idealne rozwiązanie, gdy zabieramy pracę do domu). Poprzez port USB podłącza się też modem mobilnego internetu, jeśli więc będziemy korzystać z takiego w trakcie pracy sprawdźmy, czy portów starczy dla wszystkich urządzeń, i czy nie będą one kolidować ze sobą rozmiarem.
Cicha praca
Ponieważ księgowi silnie eksploatują klawiaturę, warto przed zakupem sprawdzić, jak głośne będzie korzystanie z niej w praktyce. Maszyny wyposażone w dysk SSD będą nie tylko wydajniejsze, ale też cichsze, jeśli więc ktoś nie przepada za dodatkowym źródłem rozpraszającego hałasu w miejscu pracy, powinien koniecznie rozważyć tę opcję. Również układ chłodzenia potrafi okazać się dość donośny, dlatego warto zwrócić uwagę na jego pracę przed zakupem – na szczęście dowolny model można dziś najpierw obejrzeć i przetestować na żywo, w markecie, a dopiero później podjąć decyzję i wyszukać najkorzystniejszą cenowo ofertę.
Ranking 5 najlepszych laptopów dla księgowych