Wybierając laptop dla emeryta, powinniśmy kierować się przede wszystkim wygodą, jaką oferuje nam urządzenie. Producenci sprzętu elektronicznego nie zapominają o starszych konsumentach i decydują się na wprowadzanie wielu usprawnień do swoich laptopów lub wypuszczają laptopy dedykowane seniorom.
W tekście opiszemy, dlaczego warto wybrać dedykowany laptop dla emeryta, jakie może być zastosowanie laptopa dla emeryta, na co zwrócić uwagę oraz jakimi parametrami powinien odznaczać się dobry laptop dla emeryta.
Dlaczego warto wybrać laptop dla emeryta?
Laptopy dla emerytów z reguły nastawione są na oferowanie wyraźniejszego obrazu oraz serwowanie lepszej jakości dźwięku pamiętajmy, że emeryci z reguł nie mogą pochwalić się tak wyczulonym zmysłem, jak osoby młode.
Laptop dla emeryta oferuje podstawową funkcjonalność, bez zbędnych dodatków rozpraszających osoby starsze. Emeryci nie wymagają od sprzętu największej wydajności, czy mocy obliczeniowej.
Warto nadmienić, że laptopy dla seniorów są również tańsze niż propozycje oferowane dla innych grup odbiorców. Dobry laptop dla emeryta kupimy już za około 500 złotych. Decydując się na tego typu sprzęt, możemy wybierać między propozycjami od firm HP, Lenovo, Kiano, Kruger&Matz, czy Samsung.
Zastosowanie laptopa dla emeryta
Laptop służy emerytom głównie do przeglądania poczty, różnego rodzaju serwisów informacyjnych, czy blogów, a także pozwala na komunikowanie się z rodziną i znajomymi. Sprzęt powinien być więc w stanie z łatwością uruchomić popularne komunikatory wideo, z łatwością konsumować Internetowe treści, czy być w stanie uruchomić nieco starsze gry. W zasadzie większość obecnych na rynku laptopów jest w stanie sprostać tym wymaganiom.
Warto zastanowić się, czy zamierzamy transportować laptop i korzystać z niego w podróży, czy potrzebujemy sprzętu, który będzie używany głównie w domowych warunkach. Od tego będzie zależeć wielkość urządzenia.
Na co zwrócić uwagę wybierając laptop dla emeryta?
Wybierając laptop dla emeryta, powinniśmy zwrócić uwagę na nieco inne rzeczy, niż przy kupowaniu komputerów osobistych dla innych grup odbiorców. Niezwykle ważne będzie określenie gabarytów sprzętu, zadbać o odpowiednie peryferia, oprogramowanie, porty i interfejsy, a także matrycę.
Gabaryty
Laptopy dla seniorów nie mogą być ani za duże, ani za małe. Najlepszą propozycją są 15,6-calowe laptopy, które łączą zalety mobilności z odpowiednią czytelnością ekranu. Jeżeli nasz emeryt zamierza często podróżować, wówczas należy wybrać laptop odpowiednio mniejszy. Jeśli natomiast sprzęt będzie służył wyłącznie w domu, możemy pokusić się o większy, 17-calowy laptop.
Peryferia
Wybierając sprzęt dla seniora, należy zwrócić uwagę na to, czy urządzenie posiada wygodną, czytelną i odpowiednio dużą klawiaturę. Najlepiej sprawdzą się klawiatury z dużym skokiem klawiszy i odpowiednio oddzielonymi sekcjami klawiszy. Poza tym warto dokupić wygodną myszkę, ponieważ korzystanie z track pada lub track pointa może nie być odpowiednio komfortowe.
Istotnym elementem laptopów dla emerytów, o którym często zapomina się w przypadku nowszych konstrukcji, jest napęd DVD. Warto wyposażyć sprzęt seniora w ten element. Ludzie starsi często korzystają z płyt CD i DVD do uruchamiania filmów, przeglądania zdjęć, czy instalowania oprogramowania- młodzi powoli odchodzą od przetrzymywania danych na fizycznych nośnikach, a jeżeli już to robią, wykorzystują w tym celu Pendrive'y lub dyski twarde.
Oprogramowanie
Istotną kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę, jest oprogramowanie. W przypadku laptopa dla emeryta nie musi być ono najnowsze. Ważne, żeby zainstalowany system i preinstalowane programy były czytelne i jasne w obsłudze. W ramach OS doskonale sprawdzi się Windows 7, który zachowuje konwencję starszych systemów. Dzięki temu osoby starsze łatwiej się w nim odnajdą.
Porty i interfejsy
Sprzęt dla emeryta powinien posiadać podstawowe porty, które umożliwią połączenie laptopa do zewnętrznego monitora, domowej sieci LAN lub Wi-Fi, czy pozwolą wpiąć pamięć USB. Warto wybrać urządzenia oferujące kilka portów USB, minimum jeden HDMI oraz RJ-45.
Typ matrycy
Wybierając laptop dla emeryta, możemy zdecydować się zarówno na matrycę TN, jak i IPS. Ta pierwsza będzie tańsza w zakupie i zaoferuje przyzwoite parametry wyświetlanego obrazu, które w zupełności wystarczą osobie starszej, niewykonującej specjalistycznej pracy na urządzeniu. Matryce IPS z kolei posiadają lepsze kąty widzenia, odwzorowanie kolorów, czy kontrast, który znacznie wpłynie na jakość oferowanego przez laptop obrazu. Pamiętajmy jednak, że matryce tego typu są o wiele droższe od matryc TN.
Parametry laptopa dla emeryta
Parametry laptopów dla emerytów nie są aż tak istotne, jak w przypadku sprzętów dla innych grup odbiorców. Mimo to warto wybrać sprzęt, który będzie trzymał odpowiedni poziom oferowanych parametrów.
Procesor
Procesor odpowiada za moc obliczeniową. W przypadku laptopów dla emerytów w zupełności wystarczy jednostka dwu lub czterordzeniowa. Dobrym wyborem będzie procesor Intel Core 2 Duo lub podobny. Jeżeli zależy nam na większej wydajności urządzenia, możemy zdecydować się na laptop z procesorem Intel Core i3.
Pamięć operacyjna RAM
Emerytom w zupełności wystarczy 2 lub 4 GB pamięci operacyjnej. Odpowiada ona za wydajność przy wykonywaniu wielu operacji przez laptop i bierze udział podczas pracy w zaawansowanych programach lub grach.
Pamięć wewnętrzna
Pamięć wewnętrzna powinna być dopasowana do osobistych preferencji emeryta. Niektórzy praktycznie w ogóle nie trzymają danych i plików na swoich komputerach, podczas gdy inni seniorzy zapełniają dyski niemal w 100%. Rozsądnym wyborem będzie około 500 GB pamięci operacyjnej realizowanej przez dysk HDD. Jest on nieco wolniejszy w działaniu niż pamięć SSD, jednak jest też o wiele tańszy w zakupie i w zupełności wystarczy nawet najbardziej wymagającej osobie starszej.
Polecane laptopy dla emerytów