Nawigacja GPS przestała być domeną kierowców. Z tego urządzenia, które znacznie ułatwia orientację w terenie oraz wyznaczanie tras, korzysta coraz więcej rowerzystów, a także pieszych i biegaczy. Do tego grona coraz liczniej dołączają również zwykli turyści.
Ranking 5 GPSów turystycznych
Nawigacja turystyczna to wdzięczna gałąź nawigacji GPS, która pozwala o wiele sprawniej orientować się w okolicy, zarówno w terenie, jak i wielkomiejskich aglomeracjach. Tego typu nawigowanie zorientowane jest na poruszanie się pieszo lub rowerem, przez co rozmiary takich sprzętów są o wiele mniejsze niż nawigacji montowanych w pojazdach.
W artykule skupimy się na zastosowaniu nawigacji turystycznych i dlaczego warto je mieć. Podpowiemy również, na co zwrócić uwagę wybierając swoją nawigację turystyczną oraz jakimi parametrami powinna odznaczać się turystyczny odbiornik GPS.
Zastosowanie nawigacji turystycznej
Nawigacja turystyczna doskonale sprawdza się podczas wypadów poza miasto na malownicze łąki, pagórki, czy do lasów. Sprzęt ten może być również z powodzeniem używany w miastach. Możemy planować nim trasy po aglomeracjach oraz po pozamiejskich wertepach.
Nawigacje turystyczne najczęściej obsługują tryb pieszy oraz rowerowy. W ten sposób lepiej dobierzemy nawigowanie do osobistych preferencji i środka lokomocji. Dzięki dodatkowym usprawnieniom, jak smycze, karabińczyki czy różnego rodzaju uchwyty na plecak lub kierownicę roweru, producenci stworzyli z turystycznych nawigacji GPS sprzęty mocno uniwersalne i o bardzo dużej funkcjonalności.
Nawigacje turystyczne są idealne do odnajdywania własnej pozycji w terenie, określania i planowania trasy i kierunku marszu lub jazdy. Dodatkowo urządzenia te podpowiedzą nam, jaka jest temperatura, ciśnienie, nachylenie i wysokość terenu. Niektóre odbiorniki GPS są w stanie wysyłać sygnał SOS, dzięki czemu mogą być traktowane jako awaryjna łączność ze służbami ratunkowymi.
Dlaczego warto sprawić sobie nawigację turystyczną?
Przede wszystkim dla swojej wygody. Mamy XXI wiek, a papierowe mapy stają się reliktem przeszłości. Komu (poza harcerzy) chciałoby zatrzymywać się na leśnej polance i sprawdzać prawidłowość obranego kierunku i trasy?
Obecnie urządzenia GPS są o wiele tańsze niż kilka lat temu, dzięki czemu może sobie na nie pozwolić niemal każdy bez rujnowania swojego budżetu. GPS turystyczny to przede wszystkim wygoda, poręczność, małe rozmiary i ogromna funkcjonalność.
Wszystkie te cechy sprawiają, że sprzęt doskonale sprawdza się niemal w każdych warunkach i może być wykorzystywany w celach awaryjnych, gdzie zwyczajnie zgubimy drogę lub znajdziemy się w kryzysowej sytuacji, która będzie wymagała wezwania odpowiednich służb ratowniczych. GPS turystyczny może nas również prowadzić za rączkę i czuwać nad powodzeniem naszej wyprawy.
Na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając GPS turystyczny?
Przede wszystkim należy określić swoje potrzeby. Po zadaniu sobie paru konkretnych pytań będziemy w stanie lepiej dobrać sprzęt. Zwróćmy uwagę, gdzie będziemy wykorzystywać GPS, w jakich warunkach atmosferycznych, na jak długim okresie pracy nam zależy oraz jakie funkcje będą nam niezbędne, a jakie okażą się niepotrzebnymi bajerami.
Po małym wywiadzie środowiskowym będziemy mogli sprawniej dobrać sprzęt. Na wstępie określmy warunki, w jakich przyjdzie korzystać nam z urządzenia. Z góry nie zaplanujemy pięknej pogody za każdym razem, gdy wybierzemy się na wycieczkę. Jeżeli zamierzamy korzystać z urządzenia przy zmiennej pogodzie warto wybrać urządzenie z możliwie jak największą normą IP. Najlepiej byłoby wybrać GPS wodoodporny i wstrząsoodporny. Przy ekstremalnym użytkowaniu, gdy wybieramy się na szybkie wycieczki rowerowe w niesprzyjającą pogodę, odpowiednio solidna obudowa to skarb.
Kolejną sprawą jest czas, na jakim urządzenie może pracować. Niektóre odbiorniki GPS dają radę wytrzymać jedynie 3-5 godzin, podczas gdy inne zniosą nieprzerwaną 18 godzinną pracę. Zwróćmy uwagę na typ zasilania. Jeżeli wybieramy się w rejony, gdzie dostęp do gniazda sieciowego jest dobrem luksusowym, lepiej postawić na zasilanie popularnym typem baterii, niż akumulatorkami.
Zwróćmy uwagę na typ obsługiwanego sygnału. Poza obsługą satelitów GPS, niektóre sprzęty do turystycznego nawigowania umożliwiają również śledzenie satelitów GLONASS. Jednoczesna obsługa obydwu sygnałów pozwoli na o wiele szybsze określanie aktualnej pozycji. Może być to przydatne szczególnie przy szybkich trasach rowerowych.
Jeżeli zamierzamy łączyć turystykę ze sportem, dobrym rozwiązaniem będą urządzenia, które jednocześnie poza wskazywaniem trasy i kierunku, umożliwią mierzenie czasu, dystansu i spalonych kalorii. Niektóre urządzenia są w stanie pomóc planować nam zarówno trasę, jak i plan treningowy.
Warto wybrać sprzęt, który odznacza się czytelnym i czułym ekranem z dobrymi kątami widzenia. Nie należy jednak przesadzać z wielkością ekranu. W nawigacji samochodowej- im większy ekran, tym lepiej. Ta zasada nie sprawdza się jednak w urządzeniach turystycznych, gdzie liczą się przede wszystkim kompaktowe wymiary i niska waga sprzętu.
Zwróćmy uwagę na język wgranego oprogramowania oraz prostotę obsługi systemu. Zasięgnijmy języka odnośnie łatwości we wgrywaniu dodatkowych map oraz pojemności dysku twardego. Jeżeli chcemy wgrać wiele map, warto wybrać nawigację z dosyć pojemną pamięcią.