Jednym z istotnych elementów komputerów jest dysk twardy. Dzięki niemu możemy zapisywać i odczytywać gromadzone informacje, instalować gry i programy i cieszyć się w pełni funkcjonalnym komputerem. Ciężko wyobrazić sobie obecnie korzystanie z PC'tów i laptopów bez obecności tego niewielkiego sprzętu.
W tekście zajmiemy się dyskami twardymi do 300 złotych. Taki budżet pozwoli nam na przebieranie między dyskami twardymi ze średniej i nieco wyższej półki. Podpowiemy, dlaczego warto zdecydować się na dysk twardy do wspomnianej kwoty, jakie może być jego zastosowanie, a także, na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając dysk twardy do 300 złotych.
Dlaczego warto kupić dysk twardy do 300 złotych?
Dyski twarde do 300 złotych to zwykle bardzo dobre magazyny danych o świetnych parametrach, funkcjonalności i długiej żywotności. Mając do wydania 300 złotych, możemy przebierać między wieloma rozwiązaniami- nie jesteśmy skazani na dyski HDD i z łatwością znajdziemy dobre i pojemne dyski SSD oraz SSHD.
Wybierając dysk twardy spośród tej półki cenowej, możemy być pewni, że kupiony sprzęt będzie sprawdzoną propozycją od dobrej firmy, np. WD, Seagate, Toshiba, czy Adata.
Zastosowanie dysków twardych
Dyski twarde służą jako magazyn danych na komputerze. Instalujemy na nich system operacyjny, a także dzięki nim zapisujemy i odczytujemy różnego rodzaju pliki i dane- dokumenty, zdjęcia, muzykę, czy filmy.
Na wewnętrznych dyskach możemy również instalować gry i programy. To, jak wiele ich zainstalujemy i jak dużo danych będziemy mogli przechowywać na dysku, zależy od jego pojemności.
Dyski w kwocie do 300 złotych to zwykle pojemne dyski HDD i szybsze, lecz mniej pojemne dyski SSD. Budżet do 300 złotych sprawia, że z łatwością znajdziemy solidny i bezpieczny dysk twardy. Jeżeli mimo to obawiamy się o swoje pliki, możemy zdecydować się na połączenie kilku dysków w architekturze RAID, która pozwala na ewentualny backup danych i dostęp do nich w razie awarii jednego z dysków.
Na co zwracać uwagę wybierając dysk twardy do 300 złotych?
Wybierając dysk twardy do 300 złotych, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, które pozwolą dobrać sprzęt do posiadanego urządzenia, a także osobistych preferencji. Poniżej prezentujemy cechy dysków twardych, na jakie należy zwrócić uwagę przed zakupem.
Wymiary dysków twardych
Najpopularniejszymi dyskami twardymi są dyski 2,5-calowe oraz 3,5-calowe. Te pierwsze dominują w laptopach oraz innych komputerach przenośnych. Dyski 3,5-calowe są większe i przeznaczone są do komputerów stacjonarnych oraz serwerów.
Przed wyborem dysku upewnij się, że pasuje do Twojego komputera. Dyski 3,5-calowe nie wejdą do komputerów mobilnych.
Typ dysku twardego
Główny podział dysków twardych uzależniony jest od technologii, w której wykonano magazyn danych. Obecnie możemy spotkać dyski HDD, SSD oraz SSHD. Te pierwsze są najstarszą i jednocześnie najtańszą technologią. Dyski SSD są szybsze, jednak o wiele droższe. Dyski SSHD to połączenie dysków HDD i SSD w jednym dysku. Pozwalają one na połączenie zalet obydwu rozwiązań.
Dysk HDD oferują najlepszy współczynnik ceny do pojemności. Oferują dosyć wolny odczyt i zapis danych, przez co świetnie nadają się np. do prac biurowych.
Dyski SSD pozwalają na o wiele szybszy zapis i odczyt danych. Dyski SSD są w stanie odczytać dane z szybkością nawet 600 MB/s. Są jednak o wiele droższe od dysków HDD. Pojedynczy GB pojemności jest w tym przypadku droższy, a jego cena rośnie niemal wykładniczo wraz z pojemnością dysków SSD. Dyski o pojemności 128, czy 256 GB będziemy w stanie kupić za kwotę do 300 złotych, natomiast za 1 TB dysk SSD przyjdzie nam zapłacić powyżej 1 tysiąca złotych- za tę samą pojemność dysku HDD zapłacimy poniżej 300 złotych.
Dyski SSHD to hybrydowe połączenie dysków HDD i SSD. Zwykle polega na sprzęgnięciu pojemnego i wolnego dysku magnetycznego z szybszym i mniejszym dyskiem SSD. Dzięki temu rozwiązaniu szybciej uruchomimy najważniejsze programy, system operacyjny lub obszerne pliki, do których chcemy mieć możliwie szybki dostęp, a na zwykły magazyn mniej istotnych danych możemy przeznaczyć pojemny dysk HDD. Za 300 złotych z łatwością znajdziemy hybrydowe dyski twarde.
Parametry dysków twardych do 300 złotych
Wybierając dysk twardy, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg parametrów, między innymi: prędkość, pojemność dysku oraz obsługiwane interfejsy. Poniżej opiszemy każdy z wymienionych parametrów.
Prędkość obrotowa
Im szybciej będą się kręcić talerze dysku, tym szybciej dysk odczyta i zapisze informacje. Dyski kręcące się z prędkością 5400 i 7200 obr./min. są obecnie najpopularniejsze. Często większa prędkość obrotowa powoduje, że dysk pod obciążeniem generuje większy hałas. Za kwotę do 300 złotych powinniśmy celować w dyski o prędkości 7200 obr./min.
Pojemność dysku
Kluczowy parametr określający dysk twardy. Zwykle konsumenci dążą do kupna możliwie najpojemniejszych dysków twardych. Parametr ten ma również decydujący wpływ na cenę całego dysku twardego, dlatego warto dokładnie zastanowić się, ile przestrzeni rzeczywiście potrzebujemy oraz jak wiele dysku realnie jesteśmy w stanie zapełnić. Kupno 6 TB dysku do prac biurowych lub do grania w maksymalnie kilka gier mija się z celem.
Dyski HDD zwykle są pojemniejsze od dysków SSD, a współczynnik GB/zł jest w ich przypadku bardzo korzystny. Do kwoty 300 złotych jesteśmy w stanie kupić 256 GB dysk SSD lub 1-2 TB dysk HDD.
Interfejsy
Najpopularniejszymi dyskami są bezsprzecznie dyski SATA w wersjach II i III. Dyski SATA III to zwykle dyski SSD, natomiast dyski HDD to głównie SATA I oraz II. SATA III pozwala na przepustowość do 6 Gbit/s, w związku z tym dysk HDD nie będzie w stanie w pełni wykorzystać potencjału tego interfejsu.
Poza dyskami SATA istnieją również interfejsy ATA i SAS. ATA to przestarzały standard, obecnie nieużywany. Dyski SAS stosowane są w serwerach.
Polecane dyski twarde do 300 zł