Jaki dysk sieciowy wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

image
Nie wiesz, gdzie przechowywać coraz to większe ilości danych? Twoja firma generuje kolejne pliki, które pochłaniają dostępną przestrzeń? Może Twoja kolekcja filmów, zdjęć lub gier nie mieści się na domowym komputerze? Dysk zewnętrzny jest jakimś rozwiązaniem, jednak ciągłe wpinanie, podłączanie go i przenoszenie zajmuje zbyt dużo czasu i energii, żeby gra była warta świeczki. Do tego dochodzi ryzyko zniszczenia danych i samego dysku podczas transportu. W sytuacjach opisanych powyżej z powodzeniem wykorzystuje się dyski sieciowe, potocznie zwane NAS.

Dlaczego warto postawić na dysk sieciowy?

Dysk sieciowy umożliwia dostęp do danych z dowolnego urządzenia znajdującego się w sieci i posiadającego odpowiednie uwierzytelnienie hasłem lub kluczem. Dzięki temu dane są jednocześnie dostępne i chronione przed niepożądanymi odwiedzinami. NAS można również skonfigurować w taki sposób, żeby w regularnych odstępach czasu generował kopie zapasowe komputerów i innych urządzeń znajdujących się w domu lub biurze. Tzw. backupy są niezwykle ważne w zachowaniu bezpieczeństwa danych i płynności pracy podczas awarii sprzętu. Dyski sieciowe pozwalają również na bezpośrednie pobieranie plików do swojej pamięci, bez konieczności zarządzania pobieraniem z poziomu komputera. Dzięki temu można oszczędzić prąd i zminimalizować ryzyko niepowodzenia w przypadku ściągania gry z serwisu Steam lub filmów. Jeżeli posiadasz monitornig i nie wiesz, gdzie składować nagrania - dysk sieciowy również okazuje się pomocny. Poza samym zapisywaniem wideo dyski potrafią również zarządzać nagraniami, archiwizować, usuwać stare nagrania i wysyłać różnego rodzaju alerty.

RAID

Jest to współpraca dwóch lub więcej dysków, która pozwala na zwiększenie wydajności podczas transmisji danych oraz powiększenie całkowitej przestrzeni, w której można zapisywać dane. Dodatkowo macierze RAID zwiększają bezpieczeństwo plików i niezawodność dysków. Najczęściej dyski sprzęga się w konfiguracje: RAID 0, RAID 1, RAID 1+0 i RAID 5.
  • RAID 0 głównie umożliwia wzrost szybkości transmisji, pojemności i wydajności. Uszkodzenie jednego dysku powoduje awarię całej macierzy, co w konsekwencji prowadzi do utraty danych. Macierz przystosowuje się do dysku o najgorszych parametrach i to on warunkuje jej prędkość i pojemność.
  • RAID 1 służy głównie do zapewnienia bezpieczeństwa danym. Pracuje w trybie lustrzanym, co oznacza, że dane zapisywane są na każdym z dysków. Czasem RAID 1 umożliwia również równoległy odczyt ze wszystkich dysków jednocześnie. Tak, jak w przypadku macierzy RAID 0, RAID 1 ogranicza najwolniejszy dysk.
  • RAID 1+0 to połączenie najlepszych cech z konfiguracji macierzy RAID 1 i RAID 0. Do poprawnego działania RAID 1+0 potrzebne są minimum 4 dyski. Sprzęganie w RAID 1+0 umożliwia zachowanie szybkości zapisu RAID 0 oraz bezpieczeństwa danych i niezawodności działania znanego z RAID 1. Ta konfiguracja poza niewątpliwymi zaletami ma również poważne minusy. Dostępna pojemność dyskowa jest o połowę mniejsza od sumy pojemności użytych dysków. Poza tym, żeby zminimalizować straty pojemności i spowalnianie zapisu, należy sprzęgać dyski o takich samych parametrach.
  • RAID 5 wymaga minimum 3 dysków. Pozwala na zwiększenie szybkości transmisji danych i zabezpiecza dane. W przypadku awarii jednego z dysków użytkownik nadal ma dostęp do plików. Poza tym ta konfiguracja odznacza się sporymi stratami pojemności i wiąże się z dużymi kosztami.

Interfejsy

Dyski sieciowe głównie wyposażone są w interfejsy przewodowe. Najpopularniejsze są porty Ethernet. Wyróżnia się łącza sieciowe o przepustowości 1Gbit lub 100Mbit. W przypadku szybszej przepustowości należy pamiętać, że spowalnianie transmisji przez wolne łącze LAN spowoduje, że nie wykorzystamy w pełni potencjału szybkiego portu Ethernet. W dyskach sieciowych równie często montuje się interfejsy bezprzewodowe. Najczęściej za pomocą modułów 3G lub Wi-Fi. Należy jednak pamiętać, że rezygnacja z interfejsu przewodowego niesie za sobą spowolnienie transmisji. Absolutnym minimum w wyposażeniu dysków sieciowych powinny być porty USB 2.0 lub w nowszych rozwiązaniach USB 3.0, które zapewniają szybszą transmisję danych i są kompatybilne wstecz. Poza tym, w przypadku podłączania drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego, potrzebny będzie port eSATA, który umożliwi druk, skanowanie i kserowanie w chmurze. Warto również postawić na moduły Wi-Fi, dające ogrom możliwości. Jeżeli chcemy podłączyć do dysku sieciowego system monitornigu, dysk musi być wyposażony w interfejs NVR. W przypadku połączenia dysku sieciowego z TV niezbędna będzie obsługa DVB-T.

Pamięć podręczna

Jest to miejsce, które przechowuje informacje „pod ręką”, dzięki czemu w przypadku zapytania o konkretne dane, pamięć podręczna szybko je udostępnia, szybciej, niż byłoby to możliwe, gdyby dane nie były magazynowane w cache (pamięci podręcznej). Dodatkowo pamięć ta sama określa, które informacje będą potrzebne w najbliższej przyszłości. Dyski sieciowe mogą pracować jako pamięć podręczna zarówno odczytu, jak i zapisu. Skonfigurowanie w ten sposób dyski pozwalają na znaczne zwiększenie szybkości operowania ważnymi informacjami i umożliwiają zminimalizowanie opóźnienia wynikającego z udostępnianiem informacji.

Prędkość obrotowa

Prędkość obrotu dysku ma wpływ na odnalezienie konkretnego sektora na dysku (seek time), natomiast na dalsze operacje już nie. W związku z tym dyski o prędkości 7200 rpm szybciej znajdą dane miejsce w pamięci niż ich wolniejsze odpowiedniki. Należy pamiętać, że im większa szybkość obrotów, tym dyski sieciowe będą pobierały więcej energii oraz generowały więcej hałasu.

Ranking 5 najlepszych dysków sieciowych