Rynek amatorskiej i pół-profesjonalnej fotografii w ostatnich latach przeżył spore zmiany. Parę lat temu w Polsce dominowały kompakty, a bardziej zamożni mogli pozwolić sobie na kupno lustrzanki. Poza tym istniała również inna opcja - aparaty typu superzoom.
Superzoomy są jednymi z ciekawszych aparatów. Ich cena nie jest wygórowana, a możliwości przybliżania kompozycji o wiele lepsze, niż najlepszego smartfona. Poza tym aparaty superzoom nadadzą się zarówno do uwieczniania pejzaży, krajobrazów, a nawet portretów.
Aparaty z 30-krotnym zoomem optycznym jeszcze parę lat temu były prawdziwym ewenementem. Dzisiaj sprzęt z taką specyfikacją nie budzi już żadnych emocji, a większość lepszych modeli potrafi przybliżyć obraz nawet 60-krotnie.
W artykule podpowiemy, do czego można zastosować ten typ aparatu, dlaczego warto zaopatrzyć się właśnie w tego typu sprzęt. Określimy również, na co zwracać uwagę wybierając swój aparat oraz jakie parametry powinien mieć dobry superzoom.
Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi na myśl, gdy rzucimy hasło „superzoom” są wakacje. Aparaty tego typu zaskarbiły sobie serca turystów z całego świata. Fotografowanie awionetki, balona w powietrzu, dzikich zwierząt na sawannie lub górzystych krajobrazów jest chlebem powszednim tego typu aparatów.
Poza tym superzoomy bardzo dobrze poradzą sobie podczas fotografowania swoich ukochanych, rozbieganych dzieci na plaży, czy uwieczniania zabytkowych budowli na starówkach miast. Aparat ten jest dosyć uniwersalnym narzędziem fotografa amatora, a nawet pół-profesjonalisty, który oczekuje od sprzętu kompaktowych rozmiarów, jakości, a także poręczności.
Chyba największą zaletą dla początkujących fotografów jest cena. Aparaty superzoom mogą być nawet 5-krotnie tańsze niż lustrzanki z podobnej półki. Amatorzy nie wykorzystają potencjału lustrzanki za 15 tysięcy złotych, natomiast aparat superzoom za nawet 7-krotnie mniejszą kwotę będzie w stanie zaoferować znacznie praktyczniejszą i prostszą obsługę przy nieznacznie gorszej jakości tworzonych materiałów.
Jeżeli aparat będzie służył nam w turystyce lub do sesji fotograficznych w plenerze, na pewno będzie zależeć nam na małych gabarytach urządzenia. Targanie ciężkiego sprzętu nie należy do przyjemnych czynności.
Kolejną cechą, która przemawia za aparatami superzoom, jest ich nieskomplikowana obsługa, która sprowadza się do krótkich ustawień paroma pokrętłami lub przyciskami na obudowie aparatu. Większość początkujących fotografów lub turystów nie umie, lub zwyczajnie nie chce bawić się w zaawansowane ustawienia kompozycji i kadru. W związku z tym proste tryby automatyczne lub pół-automatyczne zdecydowanie przypadną do gustu docelowej grupie odbiorców.
Wbudowany obiektyw sprawia, że nie musimy kupować kolejnych, często bardzo drogich obiektywów. Kompakty superzoom pozwalają ogniskować w bardzo szerokim zakresie, dzięki czemu możemy fotografować praktycznie w każdej odległości.
Przede wszystkim określ pożądane gabaryty aparatu. Superzoomy możemy podzielić zasadniczo na dwie kategorie. Duży segment superzoomów stanowią pełnowymiarowe aparaty, które rozmiarem zbliżone są do lustrzanek. Generuje to duże rozmiary i wagę. Inną grupą, którą możemy oddzielić, są superzoomy kieszonkowe. Te spokojnie zmieszczą się w przedniej kieszeni spodni, jednak możliwości przybliżania obrazu są w nich mocno ograniczone.
Zwróć uwagę na zakres ogniskowej. Jest to jeden z ważniejszych parametrów aparatów superzoom. Poza tym, podczas cykania fotek przy dużym przybliżeniu, koniecznie przyda się stabilizacja optyczna, a także mechaniczna obrazu. W ten sposób, jeżeli fotografujemy z ręki, unikniemy rozmazanego, nieczytelnego obrazu. Warto więc postawić na jak najlepszą stabilizację.
Jeżeli jesteś turystą „pełną gębą”, a Wi-Fi i GPS to Twoi nieodłączni kompani, warto wybrać aparat, który będzie wyposażony w te dwa interfejsy. Moduł sieci bezprzewodowej umożliwi prostsze sterowanie aparatem oraz strumieniowanie nagranych filmów i zrobionych zdjęć. Odbiornik GPS z kolei zadba o oznakowanie miejsc, w których zdjęcia były robione- jest to tzw. geotagowanie. GPS pozwoli również na namierzenie zgubionego lub ukradzionego aparatu (o ile sprzęt jest wyposażony w taką opcję).
Sercem każdego aparatu jest matryca. Im jej fizyczne rozmiary są większe, tym urządzenie może rejestrować lepsze zdjęcia. Warto celować w superzoomy wyposażone w takie same lub podobne matryce używane w lustrzankach, czyli APS-C i 35mm. Świetnie sprawdzą się również matryce 1/2,3 cala.
Warto również postawić na sprzęt oferujący dosyć dużą światłoczułość, czyli zakres ISO, a także szybką migawkę, w okolicach 1/6000 sekundy. Dobre superzoomy odznaczają się przesłoną z zakresu około f/2.8- f/5.6. Niektóre kompakty posiadają również stałą przesłonę na poziomie około f/2.8, która poprawia jakość zdjęć w słabo oświetlonych pomieszczeniach.
Aparaty powinny rejestrować zdjęcia w miarę najlepszych formatach- np. popularnym, bezstratnym RAW. Nagrywanie filmów w Full HD w 30 i 60 kl/s. To absolutne minimum każdego zapalonego filmowca-amatora.
Ranking 5 aparatów superzoom