Wielu fanów dobrego brzmienia podczas kompletowania kina domowego zastanawia się- jaki amplituner wybrać? Odpowiedni dobór amplitunera do reszty elementów kina domowego zagwarantuje najlepsze doznania dźwiękowe.
W artykule podpowiemy, jaki amplituner do 1500 złotych wybrać, dlaczego warto skupić się na tym przedziale cenowym, jakie jest zastosowanie amplitunera, na co zwrócić uwagę wybierając amplituner oraz jakimi parametrami powinien odznaczać się solidny sprzęt tego typu.
Zastosowanie amplitunera
Amplituner to urządzenie służące do transmisji sygnału cyfrowego pomiędzy głośnikami oraz telewizorem lub monitorem a odtwarzaczem multimedialnym. W środku niemal każdego amplitunera znajdziemy odbiornik radiowy, wzmacniacz, przedwzmacniacz, dekoder audio i wiele innych elementów elektronicznych. Podstawowym podziałem amplitunerów jest ten określający ilość ich kanałów. Najpopularniejsze i zarazem najprostsze są amplitunery stereo, natomiast bardziej zaawansowane posiadają 4, 6, a nawet 8 wejść/wyjść, do których podłączamy głośniki kina domowego.
Czy warto kupić amplituner do 1500 złotych?
Kupno amplitunera jest absolutnie obowiązkowe, jeżeli chcemy samodzielnie złożyć całe kino domowe, nie zadowalają nas gotowe zestawy, często złożone z wątpliwej jakości poszczególnych elementów (wzmacniaczy, przedwzmacniaczy, czy dekoderów), a także zależy nam na najwyższej jakości dźwięku.
Każdy szanujący się kinomaniak i audiofil z pewnością doceni solidny amplituner. Mając do dyspozycji 1500 złotych, możemy przebierać między sprzętami popularnych producentów, takich jak: Denon, Yamaha, Pioneer, czy Onkyo. Urządzenia poza liczbą kanałów różnią się łącznością. W niektórych zastosowano moduły Bluetooth oraz Wi-Fi, które znacząco podniosą komfort korzystania z amplitunera.
Na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając amplituner w kwocie do 1500 złotych?
Podczas kupowania amplitunera należy zwrócić uwagę na jego parametry. Bardzo istotne są: moc, impedancja, dekoder dźwięku oraz liczba obsługiwanych kanałów. Odpowiednie dobranie amplitunera pozwoli maksymalnie wykorzystać inne podzespoły, a także cieszyć się dźwiękiem najwyższej jakości.
Jak sama nazwa wskazuje, amplitunery stereo posiadają jedynie dwa kanały. Tego typu amplitunery sprawdzają się głównie do słuchania muzyki, w przypadku oglądania filmów, dźwięk stereo już dawno przestał być zadowalający.
W przypadku, gdy chcemy oglądać filmy i grać w gry zalecane są amplitunery wielokanałowe- 5.1, czy nawet 7.1. Można również spotkać sprzęty z dwoma kanałami do subwoofera, które jeszcze bardziej potęgują wrażenia audio. W tym przedziale cenowym nie musimy się ograniczać- istnieje wiele amplitunerów do 1500 złotych, które mogą pochwalić się obsługą kanałów 7.1, 5.2, czy 5.1. Pierwsza cyfra określa liczbę normalnych głośników, natomiast druga liczbę głośników niskotonowych- tzw. subwooferów.
Moc jest parametrem, który określamy na dwa sposoby- moc znamionową, z którą wzmacniacz będzie pracował w normalnych warunkach, oraz moc maksymalną. Moc maksymalna określa największą, chwilową moc. Wybierając amplituner, nie warto zwracać uwagi na moc maksymalną, jest to bardziej chwyt marketingowy, niż rzeczywista wartość wpływająca na działanie amplitunera.
Zwracajmy uwagę na moc znamionową (RMS), która określa moc sprzętu emitującego czysty dźwięk przez dowolnie długi czas. Przed wyborem pamiętajmy, aby odpowiednio dobrać moc amplitunera do mocy posiadanych głośników oraz metrażu pomieszczenia. Zbyt duża moc amplitunera może spowodować uszkodzenie, a nawet całkowite zniszczenie głośników.
Amplituner powinien również odznaczać się mocą średnio o 20-30% mniejszą niż moc głośników, które mamy zamiar połączyć z urządzeniem. W kwestii metrażu- jeżeli mamy do dyspozycji 20 metrów kwadratowych warto wybrać amplituner o mocy oscylującej około 400 Watów.
Kolejny istotny parametr, który określa dopasowanie amplitunera/wzmacniacza do głośników. Przyjmuje się zasadę, że impedancja kolumn głośnikowych lub głośników musi bądź równa, lub większa od impedancji amplitunera. Kierując się tą zasadą, uchronimy sprzęt przed uszkodzeniami i będziemy mogli cieszyć się odpowiednim dopasowaniem elementów kina domowego.
Dobry amplituner używany do kina domowego powinien być w stanie odtworzyć ścieżki zapisywane zarówno na płytach DVD, jak i Blu-Ray. Amplitunery zwykle są w stanie poradzić sobie z Dolby Digital EX, DTC, Dolby Digital, a także Dolby True HD i DTS-HD.
Poza tym amplituner powinien obsługiwać takie formaty dźwięku jak: MP3, WAV, FLAC, WV, FLAC 192.24 (HD), MPC, OGG, AAC, AC3, WMA, M4A i APE.
Amplitunery w kwocie do 1500 złotych wyposażone są w całą masę najnowszej technologii. Możemy znaleźć w nich na przykład porty USB na przednich panelach, które pozwolą podłączyć smartfon lub pendrive i cieszyć się muzyką z przenośnego urządzenia na świetnym zestawie audio.
Warto również rozejrzeć się za amplitunerami, które obsługują technologię AirPlay, czyli streamowanie audio z chmury lub urządzeń przenośnych sparowanych z domową siecią. Wydając około 1500 złotych, możemy również liczyć na obsługę Spotify Connect lub innych serwisów muzycznych.
Moduł Bluetooth pozwoli na łatwiejsze i szybsze sparowanie amplitunera i za razem całego kina domowego z dowolnym urządzeniem mobilnym mogącym komunikować się za pośrednictwem Bluetootha.
Polecane modele amplitunery do 1500 zł