Stojąc przed wyborem zamrażarki nietrudno o zawrót głowy. Mnogość dostępnych opcji może przytłoczyć, a nawet zniechęcić potencjalnego kupca. Zamrażarki różnią się od siebie nie tylko budową, ale również funkcjonalnością, poborem energii elektrycznej, czy wyposażeniem.
W artykule podpowiemy jaką zamrażarkę wybrać, określimy rodzaje zamrażarek ze względu na typ ich budowy, zwrócimy uwagę na parametry i zastosowanie, a także na wymiary i pojemność. Należy pamiętać, że zamrażarka wcale nie musi stać w kuchni. Szczególnie gdy posiadamy już lodówkę z zamrażarką, wtedy dodatkowa zamrażarka pełni funkcję uzupełniające.
Zastosowanie zamrażarek
Zamrażarki jako oddzielne urządzenia doskonale nadają się do przechowywania dużej ilości mrożonej żywności. Świetnie sprawdzą się podczas imprez okolicznościowych, podczas których przyjmuje się dużą ilość gości.
Wyposażenie się w zamrażarkę może być również dobrym pomysłem na odciążenie mało pojemnej lodówki lub na uzupełnienie lodówki, która nie posiada sekcji zamrażarki w ogóle. Mając w domu pojemną zamrażarkę, możemy zrezygnować z regularnych zakupów żywności.
Rodzaje zamrażarek
Szafkowe
Ten rodzaj zamrażarek z wyglądu przypomina nieco lodówkę jednoskrzydłową. Różnice objawiają się po otworzeniu takiej zamrażarki, ponieważ w środku znajdują się specjalne, plastikowe szuflady i balkoniki drzwiowe. Zamrażarki szafkowe możemy zabudować lub wykorzystać do wolnej zabudowy. Zamrażarki szafkowe są jednymi z bardziej estetycznych urządzeń tego typu. O ile mamy miejsce, z powodzeniem mogą być instalowane w kuchni.
Skrzyniowe
Zamrażarki skrzyniowe przypominają bardziej te, znane ze sklepów. Są o wiele bardziej pojemne od zamrażarek szafkowych i zamiast skrzydeł drzwiowych wyposażone są w specjalne górne pokrywy. W środku w dużej komorze znajdują się najczęściej podwieszane kosze wykonane z drutu służące do przechowywania mrożonek. Zamrażarki skrzyniowe ze względu na swoje wątpliwe walory estetyczne, a także na spore rozmiary, montuje się w schowkach, spiżarniach, czy w garażu.
Wolnostojące
Przy wyborze zamrażarki wolnostojącej, musimy odpowiednio zagospodarować przestrzeń kuchni lub innego pomieszczenia. Zamrażarki szafkowe, czy skrzyniowe wymagają dosyć dużej powierzchni, warto wziąć to pod uwagę decydując się na ten rodzaj zamrażarek.
Atutem zamrażarek wolnostojących są ich blaty, które mogą służyć jako miejsce do składowania przyborów kuchennych. Poza tym z reguły są nieco łatwiej dostępne niż zamrażarki do zabudowy. Warto również pamiętać, że większość zamrażarek dostępna jest w kolorze białym, stalowym i czasem czarnym, przez co zamrażarki wolnostojące mogą nie pasować do wszystkich wnętrz.
Do zabudowy
Zamrażarki wolnostojące wymagają nieco mocniejszego skupienia się na rozplanowaniu przestrzeni. Do zabudowy można użyć jedynie zamrażarek szafkowych, które wstawia się we wnękę między szafkami, a następnie instaluje się frontowe drzwiczki pasujące designem do reszty szafek. Zamrażarki szafkowe do zabudowy są nieco gorzej dostępne. Mniejsza jest też ich powierzchnia.
Parametry zamrażarek
Energooszczędność
Jednym z ważniejszych parametrów z punktu widzenia ekonomii, jest energooszczędność zamrażarek. Warto wiedzieć, że lodówki stanowią około 20 – 30% ogólnej rocznej zużywanej energii przez gospodarstwo domowe. Decydując się na kupno zamrażarki, warto wziąć pod uwagę spore koszta utrzymania sprzętu.
Warto więc wybierać jak najbardziej energooszczędne zamrażarki z co najmniej klasą energetyczną A++ lub lepiej A+++. Różnica między tymi dwoma klasami może sięgać nawet 40% zużycia prądu w skali roku.
Generowany hałas
Poziom hałasu, który towarzyszy pracy większości zamrażarek oscyluje w granicach do 45 dB. Jest to istotny, jednak nie najistotniejszy parametr, ponieważ dużo osób decyduje się na postawienie zamrażarki w oddzielnym pomieszczeniu - spiżarce, garażu, czy piwnicy.
Jeżeli zdecydujemy się na zamrażarkę do zabudowy lub wolnostojącą postawioną w kuchni, wtedy należy wybierać sprzęty jak najcichsze, które generują około 30 dB lub cichsze.
System No frost
Nie każda zamrażarka może pochwalić się taką technologią. System No frost jest bardzo przydatny, ponieważ dzięki niemu w zamrażarce nie osadza się lód, który trzeba regularnie usuwać. Zamrażarki bez systemu No frost wymagają większego zaangażowania, by utrzymać je w odpowiednim stanie.
Zdolność zamrażania
Parametr ten określa, ile żywności jesteśmy w stanie zamrozić w przeciągu 24 godzin. W zależności od wielkości zamrażarki zdolność zamrażania jest bardzo różna. Duże urządzenia są w stanie poradzić sobie z kilkunastoma kilogramami, podczas gdy mniejsze zamrażarki zamrożą jedynie parę kg. Wiele nowoczesnych zamrażarek posiada również funkcję szybkiego zamrażania, która pozwala na jeszcze szybsze radzenie sobie ze świeżą żywnością.
Utrzymanie temperatury
Ten parametr z kolei określa, jak długo zamrażarka będzie trzymała zimno po odłączeniu od energii elektrycznej. Niektóre urządzenia wytrzymują kilka godzin, a niektóre powyżej doby. Najlepiej trzymają temperaturę zamrażarki skrzyniowe.
Klasa klimatyczna
Klasy klimatyczne mówią o tym, w jakich temperaturach zewnętrznych zamrażarka może prawidłowo funkcjonować. Klasy klimatyczne są 4- Normalna, Subnormalna, Tropikalna i Subtropikalna. W Polsce z powodzeniem można używać zamrażarek z pierwszej i drugiej klasy klimatycznej.
Wymiary i pojemność zamrażarek
Zamrażarki możemy podzielić ze względu na wysokość i pojemność. Według wysokości możemy wyróżnić urządzenia niskie ( poniżej 100 cm), średnie (od 100 do 170 cm) i wysokie (powyżej 170 cm). Według pojemności wyróżnia się zamrażarki małe (poniżej 200 l), średnie (od 20 do 300 l) i duże (powyżej 300 l).
Do kuchni warto wybrać zamrażarkę o pojemności oscylującej w granicach maksymalnie 300 litrów, natomiast gdy zamierzamy zamontować sprzęt w osobnym pomieszczeniu, możemy pozwolić sobie nawet na 400 litrowe urządzenia. Pojemność zamrażarki powinna zależeć od naszych potrzeb, natomiast jej wymiary od możliwości przestrzennych.
Ranking 5 zamrażarek szufladowych