Jaką pralkę z suszarką wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

image
Kilkanaście lat temu wybór pralek ograniczony był do niemal paru modeli. Obecnie możemy przebierać między najróżniejszymi urządzeniami piorącymi. Nikogo nie dziwią już pralki z funkcją prania za pomocą pary, pralki obsługiwane smartfonem z pomocą Wi-Fi, czy wydajne pralki z funkcją suszarki.

Polecane pralko-suszarki

Pralko-suszarki są niezwykle wygodnymi w użyciu sprzętami AGD. Po co wyjmować mokre pranie i suszyć je w suszarni, na balkonie, rozwieszać ubrania po całym mieszkaniu lub wychodzić z nimi na zewnątrz, gdy całą sprawę możemy załatwić bezpośrednio w pralko-suszarce? W tekście podpowiemy, jakie zastosowanie znajdziemy dla pralek z funkcją suszenia, dlaczego warto się w nie zaopatrzyć, na co zwrócić uwagę, oraz jakimi parametrami powinny odznaczać się dobre pralko-suszarki.

Zastosowanie pralek z funkcją suszenia

Pralko-suszarki znajdują zastosowanie zarówno w warunkach domowych, jak i przemysłowych. Szybkie i niemal bezobsługowe suszenie ubrań to ogromne ułatwienie dla gospodyń i gospodarzy domowych. Nowoczesne pralko-suszarki posiadają całą masę różnorodnych funkcji i programów, dzięki czemu łatwo dopasujemy je do osobistych preferencji oraz typu prania, które zamierzamy zrobić.

Dlaczego warto kupić pralko-suszarkę?

Pralko-suszarki pozwolą zaoszczędzić nam sporo miejsca w kuchni, łazience lub pomieszczeniu gospodarczym. Obecnie kupno pralki oraz samodzielnej suszarki mija się z celem. Pralko-suszarki łącza funkcję tych dwóch różnych urządzeń w jednej konstrukcji. Urządzenia tego typu przede wszystkim oszczędzają nasz czas. Nie musimy rozwieszać prania. Ulgę tą szczególnie docenią wszyscy, którzy niemal codziennie muszą prać i suszyć parę kg prania- mamy i ojcowie małej gromadki dzieci, czy osoby regularnie uczęszczające na treningi. Pralko-suszarki znacząco przyśpieszają proces suszenia ubrań, dzięki czemu szybciej upierzemy, wysuszymy i założymy na siebie dany ubiór. Jest to szczególnie przydatne, gdy posiadamy jeden komplet ubioru do pracy, czy szkoły. Wybierając pralko-suszarkę w prosty sposób możemy zaradzić wilgoci, która gromadzi się w mieszkaniu z powodu suszenia w nim dużej ilości mokrych ubrań. Zmniejszając wilgoć w domu, możemy pozbyć się uporczywych ognisk pleśni, lub grzyba, a także uchronić drewniane meble przed gromadzeniem się w nich wilgoci.

Na co zwracać uwagę wybierając pralko-suszarkę?

Wybierając pralko-suszarkę należy zwrócić uwagę na szereg kwestii, które pomogą nam dopasować urządzenie do warunków mieszkaniowych oraz osobistych preferencji. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na typ zabudowy, gabaryty, klasę energetyczną, zużycie wody i ładowność bębna.

Typ zabudowy

Pralko-suszarki możemy podzielić na urządzenia wolnostojące, które możemy postawić w każdym miejscu w kuchni, łazience lub pomieszczeniu gospodarczym, a także na urządzenia do zabudowy. Zabudowa polega na umieszczeniu pralki w specjalnie przygotowanym meblu- najczęściej szafce stojącej, czasem półsłupku. Wolnostojące pralko-suszarki oferują nam większą swobodę korzystania, łatwiejszy dostęp w przypadku wymiany oraz awarii, a także duże możliwości ustawienia. Wybierając urządzenia do zabudowy, należy pamiętać, że sprzęty tego typu ciężko później serwisować, możemy napotkać ogromne problemy z dopasowaniem wymarzonej pralki do konkretnych mebli, a także z wymianą pralki pasującej do mebla.

Gabaryty pralko-suszarek

Pralko-suszarki do zabudowy to urządzenia obecne w czterech grupach wymiarowych. Głównym parametrem określającym wielkość pralki jest jej głębokość. Możemy wyróżnić pralko-suszarki o wymiarach od 40 do 45 cm, 46 do 55 cm, 56 do 59 cm, oraz największe- od 60 do 65 cm. Pralko-suszarki do zabudowy to zwykle płytsze urządzenia. Zwykle występują w wymiarach od 53,7 do 58,4 cm.

Klasa energetyczna

Pralko-suszarki są nieco mniej oszczędne od zwykłych pralek. Producenci oferują nam głównie pralki o efektywności energetycznej na poziomie klasy od C do A. Korzystanie z suszenia może zwiększyć pobór prądu nawet 5-krotnie. Klasa A oferuje nam zużycie na poziomie 5 kWh w przypadku prania i suszenia oraz około 1 kWh w przypadku samego prania.

Zużycie wody

Decydując się na pralko-suszarkę należy pamiętać, że urządzenia te zużywają ponad dwukrotnie więcej wody, niż standardowe pralki. Musimy liczyć się ze zużyciem około 50- 70 litrów w przypadku prania oraz 90- 140 litrów w przypadku suszenia i prania.

Ładowność bębna

W przypadku pralko-suszarek musimy pamiętać, że na załadunek składa się ładowanie prania oraz ładowanie ubrań do suszenia. Zwykle miejsce na suszenie jest mniejsze o około 2 kg od ładowność bębna do prania. Ładowność prania to zwykle od 5 do 10 kg, podczas gdy ładowność suszenia wynosi zwykle od 2,5 do 5 kg.

Parametry pralek z funkcją suszenia

Najważniejszymi parametrami pralko-suszarek jest prędkość wirowania, klasa efektywności wirowania, czy dodatkowe funkcje.

Prędkość wirowania

Istnieje jedna główna zasada- im większe obroty, tym pranie będzie lepiej odwirowane. Pamiętajmy jednak, że duże obroty generują również większy hałas. Warto wybierać pralko-suszarki z płynną i dużą regulacją prędkości obrotowej.

Klasa efektywności wirowania

Klasy dzielimy literkami od A do G, przy czym najpopularniejsze są klasy B oraz C. Klasa efektywności wirowania informuje nas o tym, jak wydajne będzie odwirowywanie prania. W przypadku klasy B efektywność wynosi od 45 do 55%, natomiast w klasie C od 55% do 63%.

Dodatkowe funkcje

Opóźniony start

Wybierając nowoczesną pralko-suszarkę możemy spotkać funkcję opóźnionego startu, która pozwala załączyć pranie z suszeniem o konkretnej porze, programując pralkę odpowiednio wcześniej.

Programy

Im więcej programów prania, tym lepiej. Zastanówmy się jednak, czy ze wszystkich będziemy korzystać. Na pewno najpotrzebniejszymi są programy prania poduszek, pluszaków, tkanin delikatnych, bawełny impregnacja, namaczanie, pranie wstępne, woda dodatkowa, plamy, obuwie sportowe i odzież sportowa, jedwab, wełna, jeans, ciemne tkaniny, syntetyki, firany, odwirowanie, pranie skrócone, pranie ręczne itd. W przypadku suszenia możemy liczyć na dwa główne programy- do prasowania i do szafy. Poza tym możemy spotkać się z delikatnym suszeniem, programem przeciwwirusowym, czy autosuszeniem.

Regulacja ilości piany

Ta funkcja pozwala na dokładną kontrolę nad ilością wytwarzanej wewnątrz piany. Regulacja piany pozwala zaoszczędzić nieco pieniędzy oraz sprawi, że pranie będzie możliwie najefektywniejsze.