Jaką pralkę z opóźnionym startem wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

image

Pralki to jedne z tych urządzeń, których brak zauważamy stosunkowo szybko. Często wybór tego urządzenia jest bagatelizowany, co w późniejszym czasie skutkuje częstymi awariami, niedopasowaniem pralki do typu pracy, ilości domowników oraz częstotliwości prania.

Żeby uniknąć częstych wizyt serwisanta lub regularnego zmieniania pralek, warto sprawić sobie dobrą pralkę, o odpowiednim rodzaju konstrukcji, funkcjach, ładowności, energooszczędności.

W artykule podpowiemy, jaką pralkę z opóźnionym startem wybrać, dlaczego warto zdecydować się na tego typu konstrukcję, jakie jest zastosowanie funkcji opóźnionego startu, oraz na jakie inne cechy i parametry zwracać uwagę wybierając pralkę.

Zastosowanie pralka z opóźnionym startem - dlaczego warto?

Funkcja opóźnionego startu jest niezwykle przydatną cechą nowych pralek. Pozwala na ustawianie prania na dowolną porę dnia. Dzięki temu możemy zaprogramować pralkę np. wieczorem, a ona automatycznie załączy się np. godzinę przed powrotem z pracy - w ten sposób przychodząc do domu, możemy od razu rozwiesić świeże pranie.

Funkcja jest niezwykle przydatna, gdy nie chcemy przeszkadzać wieczorem domownikom, lub kiedy nie mamy czasu na czekanie, aż pranie będzie gotowe do rozwieszenia lub wysuszone wewnątrz pralki.

Pralki z opóźnionym startem to nowoczesne konstrukcje, które poza opisywaną funkcją, posiadają również całą masę innych cech, które znacznie ułatwiają korzystanie z pralki. Wraz z funkcją opóźnionego startu możemy liczyć również na dużą ilość programów prania oraz samodzielne programowanie prania, funkcję szybkiego prania, długiego płukania itd.

Czym kierować się podczas wyboru pralki z opóźnionym startem?

Poza samą funkcją opóźnionego startu należy zwrócić uwagę również na całą masę innych czynników, które określają, czy pralka będzie dla nas odpowiednia, oraz czy jej jakość będzie stała na wysokim poziome.

Obecnie decydując się na nową pralkę, należy zwrócić uwagę na jej konstrukcję, ładowność i pojemność, prędkości wirowania, klasę energetyczną i zużycie wody, kulturę pracy oraz inne funkcje, które ułatwią nam korzystanie z pralki.

Typ pralki

Obecnie możemy podzielić pralki na wolnostojące oraz pralki do zabudowy. Te pierwsze są nieco bardziej użyteczne. Możemy postawić je w dowolnym miejscu, a górna pokrywa pralki może spełniać funkcję dodatkowej półki.

Pralki do zabudowy najczęściej sprawiają nieco więcej kłopotu. Poza idealnym dopasowaniem rozmiarów szafki, słupka lub innego rodzaju mebla do pralki, musimy również pamiętać, że w przypadku awarii dostęp do zabudowanej pralki jest utrudniony, a jej wymiana po paru latach często może skutkować tym, że nie dobierzemy do mebla innej pasującej pralki. Plusem zabudowy pralek są walory wizualne.

Bez znaczenia, czy wybierzemy pralkę do zabudowy, czy wolnostojącą, każda z tych konstrukcji może być wyposażona w funkcję opóźnionego startu.

Konstrukcja pralki

Przy wyborze pralki możemy liczyć na różne konstrukcje, które oferują różną ładowność i wymiary. Najpopularniejszymi pralkami są ładowane do przodu o głębokości od 50 do 70 cm. Chcąc sprawić sobie mniejszą pralkę, możemy zdecydować się na konstrukcję Slim o głębokościach oscylujących w granicach 40 - 49 cm.

Pralki Super Slim są najchudszymi rodzajami pralek - ich głębokość wynosi poniżej 40 cm. Osobną grupę stanowią pralki ładowane od góry, które są nieco wyższe od pralek ładowanych od przodu. Ich głębokość to około 60 cm.

Wybierając pralkę, pamiętajmy, że nie może być ona idealnie dopasowana do wnęki, w której zamierzamy ją postawić - musimy dodać 5-10 cm przestrzeni na przyłącze, oraz sprawdzić, czy będziemy mogli otworzyć drzwiczki do bębna.

Ładowność i pojemność

Ta cecha powinna być określana przez ilość domowników oraz częstotliwość prania. Możemy wyróżnić kilka grup pojemności bębna. Rodzinom 2+2 i więcej, które wykonują pranie częściej niż 6 razy w tygodniu, polecamy pralki o pojemności 7 kg.

Pralki dla rodzin 2+1, które piorą od 4 do 6 razy w tygodniu to zwykle konstrukcje o pojemności 6-7 kg. Singlom lub parom, które piorą zdecydowanie rzadziej, zalecamy pralki od 4 do 5 kg.

Prędkość wirowania

Prędkość wirowania determinuje generowany przez pralkę hałas. Jeżeli przedkładamy cichą prace, nad szybkość prania, warto pomyśleć o pralkach od 1000 do 14000 obr/min. Wybierając pralkę, zwróćmy uwagę na dosyć dużą i płynną regulację obrotów.

Klasa energetyczna

Parametr ten określa pobór prądu przez pralkę. Nie zawsze wybór pralki z najwyższa klasą energetyczną (A+++) jest korzystny. Czasem różnica między klasą A+++ lub A++ jest minimalna, natomiast cena najbardziej energooszczędnych pralek jest o wiele wyższa. Warto wybierać pralki z klasy energetycznej z przedziału od A do A++.

Zużycie wody

Kolejny parametr związany z rachunkami. Obecnie nowoczesne pralki zużywają od 39 do nawet 70 litrów wody. Pod względem zużycia wody możemy podzielić pralki na 6 głównych grup- do 39 l, 40 -44 l, 45- 49 l, 50- 54 l, 55- 59 l czy 60- 69 l.

Generowany hałas

Na generowany hałas pralki wpływa wiele czynników. Warto wybierać możliwie cichą pralkę, zwłaszcza gdy mamy w domu małe dziecko. Najcichszymi silnikami są indukcyjne, najgłośniejszymi silniki komutatorowe. Silnik inwerterowy jest cichy i pozwala na rozpędzenie pralki do wysokich obrotów.

Funkcjonalność

Poza niezwykle użyteczną funkcją opóźnionego startu warto sprawdzić również inne cechy pralki. Niezwykle przydatne mogą okazać się programy dla alergików, pranie wstępne, które pozwoli na odczyszczenie mocno zabrudzonych ubrań, pranie koszul, czy szybkie pranie, które pozwoli wyprać mało wymagające ubrania nawet w 15 minut.

Obecnie niezwykle popularne robią się pralki z funkcją prania bąbelkowego. Funkcja ta sprawia, że pralka wytwarza specjalną, napowietrzoną pianę, która mocno wnika w tkaniny, wywabiając wszelki brud, a jednocześnie nie uszkadzając ich włókien. Ciekawą funkcją nowoczesnych pralek jest również pranie parowe, które za pomocą pary pozwalają na szybkie wyczyszczenie ubrań i późniejsze łatwiejsze ich prasowanie.

Polecane pralki z opóźnionym startem