Rynek urządzeń piorących pełen jest urządzeń wyposażonych w różnorodne nowoczesne technologie, które znacząco poprawiają wygodę korzystania z pralek. Producenci implementują wiele nowatorskich rozwiązań, wśród których znajdziemy między innymi automatykę wagową.
W artykule wyjaśnimy, jak działają pralki z automatyką wagową, dlaczego warto kupić sprzęt z tą funkcją, na co zwracać uwagę przy wyborze oraz jakimi parametrami powinna odznaczać się pralka z funkcją automatyki wagowej.
Pralki z automatyką wagową doskonale sprawdzają się w domowych warunkach, gdzie automatycznie dopasowują ilość wody oraz detergentu. Dzięki temu pralki są mniej awaryjne, bardziej energooszczędne, a także prostsze w obsłudze.
Pralki z funkcją automatyki wagowej doskonale nadają się również do zastosowań przemysłowych, gdzie niemal całkowicie zautomatyzowany proces prania oraz suszenia wymaga bezkompromisowych rozwiązań.
Pralki z automatyką wagową to stosunkowo prosty system, który polega na zalaniu przez pralkę prania, a następnie odsączeniu wody. Po tym procesie pralka pod wpływem ciężaru prania sama decyduje, czy dolać do niego wody, czy nie- w zależności od wyregulowania hydrostatu.
Niektóre nowsze pralki ważą suche pranie, a następnie informują użytkowników o tym, ile należy umieścić w pralce detergentu. Po zalaniu chemii piorącej przez użytkownika pralka samodzielnie dozuje ilość wody.
Taki system jest bardzo prosty i niesamowicie ułatwia pranie. Jeżeli zależy nam na maksymalnym uproszczeniu prania, gdy nie mamy czasu na programowanie i ustawianie pralki lub zwyczajnie nie umiemy tego robić, pralki z automatyką wagową ułatwią nam życie.
Pralki z automatyką wagową rządzą się identycznymi zasadami, jak zwykłe pralki. Przy wyborze poza sprawdzeniem, czy pralka posiada pożądaną przez nas funkcję automatyki wagowej, należy zwrócić uwagę na typ pralki, jej gabaryty, sposób ładowania, pobór energii elektrycznej oraz wody, a także szereg innych parametrów.
Pralki z automatyką wagową mogą występować w formie wolnostojących urządzeń AGD lub sprzętów przystosowanych do zabudowania w szafce lub innym meblu.
Pralki wolnostojące są o wiele praktyczniejsze. Łatwiej je ustawimy i podłączymy. Poza tym o wiele prościej będzie nam je później serwisować i konserwować, a także wymienić na inny model.
Pralki do zabudowy zwykle wymagają ściśle określonych parametrów mebli. Umieszczając sprzęt w meblu, możemy utrudnić sobie życie. Poprawa walorów wizualnych oraz ewentualne zyskanie miejsca w kuchni, łazience lub innym pomieszczeniu okupiona będzie trudniejszym dostępem do pralki w przypadku wymiany, lub serwisu. Gdy zdecydujemy się na wymianę pralki na inną, możemy napotkać problemy z dopasowaniem jej do szafki lub innego mebla.
Pranie najczęściej ładujemy od przodu i jest to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane przez producentów. Możemy jednak spotkać pralki ładowane od góry. Tego typu konstrukcje pozwolą na zaoszczędzenie miejsca i są szczególnie polecane do bardzo małych pomieszczeń. Oczywiście pralek ładowanych od góry nie zabudujemy.
Gabaryty pralek z łatwością dopasujemy do metrażu kuchni lub łazienki. Możemy wyróżnić pralki wolnostojące standardowe, slim, super slim oraz ładowane od góry, które również odznaczają się innymi gabarytami.
Pralki standardowe zwykle posiadają głębokość od 50 do 70 cm, pralki slim od 40 do 50 cm, natomiast super slim mogą pochwalić się głębokością na poziomie mniejszym niż 40 cm. Pralki ładowane od góry są wyższe od standardowych pralek, a ich głębokość to zwykle 50-60 cm.
Klasy energetyczne pralek oznaczają ilość energii zużywanej przez pralkę w ciągu roku. Jednostką, w której wyrażamy zużycie, jest kWh. Obecnie możemy spotkać pralki z klasą energetyczną od A+++ do D, przy czym pralki z funkcją automatyki wagowej to najczęściej urządzenia w klasie A+++ do A. Im wyższa klasa, tym zużycie energii elektrycznej będzie mniejsze.
Pralki z funkcją automatycznego ważenia są z reguły bardziej energooszczędne od urządzeń pozbawionych tej funkcji. Pralki zwykle zużywają od 10 do 100 litrów wody podczas jednego cyklu prania. Im mniej wody pralka zużyje, tym bardziej wydajna będzie. Automatyka wagowa pozwala znacznie zmniejszyć pobór wody przez pralkę. System sam dozuje ilość zużywanej wody przez ważenie prania.
Jeden z ważniejszych parametrów, który określa, ile ubrań będziemy mogli zmieścić w bębnie podczas jednego cyklu prania. Pojemność pralek z automatyką wagową powinniśmy dobierać ze względu na ilość osób, których ubrania pierzemy. Dla singli w zupełności wystarczą pralki o bębnie o pojemności 3-4 kg, natomiast dużym rodzinom zalecane są pralki o pojemności 7-10 kg.
Warto pamiętać, że im większa pojemność bębna, tym pralka będzie droższa i większa. W przypadku pralek z automatyką wagową pralka sama dostosowuje sposób prania do ilości ubrań, które w niej umieścimy.
Im większą prędkość może osiągnąć pralka, tym lepiej odwiruje pranie i krócej będziemy musieli je suszyć. Pamiętajmy jednak, że duże obroty gniotą niektóry rodzaj tkanin, a także powodują, że pralka będzie głośniejsza. Warto zdecydować się na pralki z automatyką wagową, które posiadają szeroki zakres regulacji obrotów.
Pralki z automatyką wagową to nowoczesne urządzenia, które posiadają również szereg innych funkcji ułatwiających korzystanie z nich oraz wpływających na energooszczędność sprzętu. W większości pralek z automatyką wagową możemy liczyć na kontrolę ilości wydzielanej piany, dzięki czemu pralka dopasuje ilość zużytej wody i podpowie, ile detergentu należy użyć do ilości załadowanego prania.
Ciekawymi funkcjami są również równomierne rozłożenie ładunku, dzięki czemu pralka będzie pracować ciszej, a także stabilniej. Poza tym w nowoczesnych pralkach możemy liczyć na funkcję połowy wsadu, która bardzo często pokrywa się z automatyką wagową. Funkcja umożliwia zapełnienie jedynie połowy bębna, kiedy nie mamy wystarczającej ilości ubrań na zrobienie pełnego prania.
Polecane pralki z au