Wysoce energooszczędne urządzenia coraz częściej trafiają pod Polskie strzechy. Szybki rozwój technologiczny, Unijne dyrektywy oraz szukanie sposobów na obniżenie rachunków sprawiają, że energooszczędne lodówki są obecnie topowymi urządzeniami chłodzącymi na rynku.
W artykule skupimy się na najwyższej klasie energetycznej lodówek- A+++. Podpowiemy, dlaczego warto zdecydować się na lodówki z tej klasy, jakie może być ich zastosowanie, na co zwrócić uwagę wybierając lodówkę o klasie A+++, a także jakimi parametrami powinna charakteryzować się lodówka z najbardziej energooszczędnej klasy.
Oczywiście głównym powodem, dla którego warto zainteresować się lodówkami z klasy energetycznej A+++, jest energooszczędność. Lodówki z tej klasy zużywają około 170 kWh energii elektrycznej przez rok, co jest świetnym wynikiem. Przykładowo lodówki z klasy A zużywają około 320 kWh, a lodówki z klasy B aż 450 kWh- jest to około 2,5 raza więcej.
Lodówki z najwyższej klasy energetycznej są dobrym rozwiązaniem pod warunkiem, że będziemy je użytkować przez długi czas. Generowane oszczędności w różnicy zużycia energii elektrycznej zwracają się zwykle po około 5 latach od kupna lodówki. Nie jest to problemem, ponieważ większość konsumentów kupuje lodówki do użytku w perspektywie około 10 lat.
Lodówki z klasy energetycznej A+++ zwykle wyposażone są w wysokiej klasy osprzęt. Producenci zwykle implementują w nich najnowsze zdobycze techniki, dzięki czemu decydując się na lodówkę z najwyższej klasy energetycznej, jednocześnie kupujemy sprzęt wysokiej klasy.
Lodówki z klasy energetycznej A+++ posiadają taką samą funkcjonalność jak mniej oszczędne lodówki. Pozwalają nam na skuteczne chłodzenie oraz mrożenie produktów spożywczych. Wysoka energooszczędność nie wpływa negatywnie na zdolności chłodzące i mrożące lodówek.
Decydując się na lodówki z najwyższej klasy energetycznej, możemy wybierać między urządzeniami od czołowych producentów, między innymi od takich firm jak: Bosch, Samsung, Beko, Amica, indesit, czy Electrolux.
Główną cechą, na którą należy zwracać uwagę przy wyborze lodówki z klasy energetycznej A+++ jest opłacalność tej inwestycji. Lodówki tej klasy zwykle są o wiele droższe od lodówek o klasie energetycznej A+, czy A, w związku z czym, początkowo ich opłacalność może być nikła. Warto dokładnie sprawdzić, jakim zużyciem energii charakteryzują się lodówki, a także, przez jaki okres zamierzamy ich używać. Jeżeli planujemy wymianę lodówki po 2-3 latach, wówczas wybór wysoce energooszczędnej lodówki może okazać się bez sensu, ponieważ więcej stracimy na jej zakupie, niż faktycznie zaoszczędzimy.
Poza samymi wyliczeniami warto zwrócić uwagę na gabaryty lodówki, ilość skrzydeł, typ lodówki, a także dodatkowe funkcje.
Lodówka powinna być przystosowana do zużywanego oraz magazynowanego jedzenia w gospodarstwie domowym. W przypadku kilkuosobowej rodziny dobrym rozwiązaniem będzie sprzęt o pojemności netto chłodziarki na poziomie 200 litrów. Jeżeli jesteśmy singlami, w zupełności wystarczy nam połowa, a nawet 1/3 tej pojemności. Zwróćmy również uwagę na pojemność netto zamrażarki. Duże lodówki mogą pochwalić się pojemnością na poziomie 100 litrów.
Możemy wyróżnić lodówki jednoskrzydłowe oraz dwuskrzydłowe. Jednoskrzydłowe lodówki są najpopularniejsze i w zupełności wystarczają singlom oraz mniejszym rodzinom. Jeżeli jednak Twoja rodzina liczy wielu członków oraz jedzenie spożywane jest w hurtowych ilościach, warto pomyśleć nad bardziej pojemną, dwuskrzydłową lodówką.
Możemy wyróżnić dwa rodzaje lodówek- do zabudowy i wolnostojące. Te pierwsze są nieco mniej popularne, jednak prezentują się o wiele lepiej. Poza tym łatwiej wkomponować je w kuchnię. Ich wadami są o wiele większe koszta kupna i przystosowania do kuchni, a także mniejsze bezpieczeństwo użytkowania.
Lodówki wolnostojące oferują nam większy wybór, większa mobilność, niższe ceny, a także dużą funkcjonalność.
Lodówki z klasy energetycznej A+++ posiadają zwykle dużą ilość dodatkowych funkcji. Bez problemu znajdziemy w nich antybakteryjne ściany i półki, system no frost, który chroni przed osadzaniem się szronu, a także funkcje samorozmrażania, czy szuflady, w których możemy programować temperaturę niezależnie od temperatury w komorze chłodzącej.
Do najważniejszych parametrów wysoce energooszczędnych lodówek możemy zaliczyć zdolność utrzymywania temperatury bez zasilania, zdolność zamrażania i generowany hałas.
Określana jest przez producenta. Im większy czas, w którym lodówka i zamrażarka będą w stanie utrzymać temperaturę bez zasilania, tym lepiej. Zwykle w przypadku klasycznych konstrukcji chłodziarko-zamrażarek z zamrażarką dolną w klasie A+++ będzie to około 15-25 godzin.
Parametr ten określa możliwość jednoczesnego zamrożenia ilości produktów. Podaje się go w kilogramach na dobę. Przykładowo, jeżeli umieścimy w zbyt słabej zamrażarce lub chłodziarce zbyt dużą ilość produktów spożywczych naraz, oddadzą one ciepło i sprawią, że urządzenie nie poradzi sobie z ich ochłodzeniem. Im większa zdolność zamrażania tym lepiej. Większość chłodziarko-zamrażarek w klasie A+++ posiada zdolność zamrażania na poziomie od 7 do 15 kg.
Im wyższa kultura pracy, tym lepiej. Większość najbardziej energooszczędnych lodówek jest w stanie zejść poniżej 35- 25 dB podczas standardowej pracy.
Polecane lodówki z klasą energetyczną A+++