Jesteś miłośnikiem pieszych wycieczek i zdobywania górskich szlaków? Jeśli tak, w twoim plecaku nie może zabraknąć odpowiedniej latarki. Jej przydatność jest nieoceniona, a co najważniejsze, posiadanie takiego urządzenia znacznie zwiększa bezpieczeństwo w górach, w szczególności po zmroku lub na jesieni i zimie. Jaki model latarki najlepiej wybrać, żeby cieszyć się jej nieograniczoną funkcjonalnością?
Przydatność latarki w górach jest bezdyskusyjna. Pozwala ona oświetlić otoczenie, ułatwia czytanie znaków na szlakach, korzystanie z mapy oraz wykonywanie prac biwakowych (jeśli zajdzie taka potrzeba). Ułatwia też sygnalizowanie swojego położenia innym uczestnikom wyprawy. Jej podstawowe przeznaczenie jest kluczowe dla bezpieczeństwa, ponieważ w oświetlonym terenie maleje groźba upadku, doznania kontuzji, zgubienia szlaku. W przypadku akcji ratunkowej, latarka pozwala nadać sygnał SOS (służy do tego specjalna czerwona nakładka). Ze względu na to, że w górach mrok czy szarówka związana ze zmieniającą się pogodą może nastać w każdym momencie, dobrze jest mieć latarkę zawsze przy sobie, nawet jeśli nie planuje się nocnych wycieczek. Nie można też w żadnym razie polegać na aplikacjach oświetlających w smartphonach. Dają one jedynie prowizoryczne światło, szybko zużywają baterię, więc pracują krótko i nie mogą konkurować z klasycznym sprzętem.
Jak wybrać odpowiedni model? Parametry i porady praktyczne
Jak widać, zastosowanie latarki jest wszechstronne, ale warto wybrać model odpowiadający w pełni indywidualnym potrzebom i typowi aktywność uprawianej w górach (inny sprzęt jest dedykowany piechurom, inny rowerzystom, a jeszcze inny grotołazom). Przez ekspertów polecane są latarki czołowe, szczególnie przydatne dla rowerzystów górskich i grotołazów, gdyż potrzebują oni efektywnego oświetlenia i wolnych rąk. Ten substytut reflektora jest także pomocą dla piechurów, ponieważ na szlaku bezpieczniej nie zajmować sobie niczym rąk, aby w razie konieczności móc się nimi podeprzeć na trudniejszych odcinkach drogi lub zaasekurować się przed upadkiem. Ponadto czołówki - jak się je potocznie określa - w naturalny sposób są bardziej skuteczne od ręcznych latarek, gdyż kierują snop światła dokładnie tam, gdzie patrzy ich użytkownik. Są również bardziej odporne na wstrząsy i ewentualne uszkodzenia (np. czołówki
Epic, Nomad, M-Force, które oprócz wymienionych wyżej zalet mają też regulację nachylenia głowicy i są wyposażone w diody LED). Przy ich zakupie trzeba natomiast zweryfikować, czy mają wytrzymałe, a jednocześnie elastyczne paski mocujące, gdyż od tego w dużej mierze zależy wygoda ich noszenia. Przy czym, ostrzeżenie to dotyczy taniego i amatorskiego sprzętu. Uznani producenci bardzo dbają o ten szczegół.
Inną kwestią, którą należy sprawdzić są parametry w zakresie jasności emitowanej przez latarkę oraz zasięg światła (od10 do 50 metrów jest w tym zakresie dystansem optymalnym). Urządzenie przeznaczone na piesze wyprawy nie powinno świecić z mocą mniejszą niż 30 lumenów, te dedykowane rowerzystom mogą emitować światło o mocy 100 lumenów. W przypadku latarek dla grotołazów jest to nawet od 200 do 300 lumenów (np.
Inova T4). Przy czym trzeba pamiętać, że tak duża moc może razić w oczy. Stąd ciekawym rozwiązaniem są czołówki o mniejszej sile strumienia światła, ale z możliwością podwyższenia jej wydajności w razie potrzeby i dobrze skupionym snopem światła (np.
SF L2).
Dokonując wyboru, warto zwrócić też uwagę na długość pracy baterii. Powinna być ona na tyle efektywna by móc działać bez przerwy do kilkunastu godzin. Z tego względu lepiej zdecydować się na latarkę diodową zasilaną bateriami "paluszkami", niż na tradycyjny sprzęt z kryptonową lub halogenową żarówką. Takie latarki działają na bateriach R-20, przez co są duże, ciężkie i niezbyt poręczne, a więc także są niewygodne w przypadku dłuższych wypraw. Eksperci odradzają również korzystanie z modeli działających na zasadzie dynama i mających oparcie w naturalnych źródłach energii (np. małe latarki na korbkę do kupienia w sklepach sportowych). Fakt, że trzeba ciągle kręcić korbką lub naciskać specjalny przycisk żeby uzyskać światło sprawia, że są niepraktyczne. Poza tym zasięg emitowanego światła i jego moc nie jest wystarczająca na górskie wycieczki. Ostatnią rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie jest to, czy sprzęt jest wodoodporny.
Podjęcie właściwej decyzji odnośnie wyboru latarki jest istotne, bo to pierwszy krok do zagwarantowania sobie bezpieczeństwa i komfortu podczas górskich wypraw!
Ranking 5 najlepszych latarek w góry