Jaka latarka szperacz wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

image
Rynek mobilnych źródeł światła ma się bardzo dobrze. Świadczą o tym oferty wielu producentów latarek i szperaczy, którzy implementują w swoich urządzeniach najnowsze podzespoły. Latarki czy szperacze już dawno przestały być zawodnymi urządzeniami dającymi znikomą ilość światła przy jednoczesnym konsumowaniu ogromnych ilości energii elektrycznej. Obecnie latarki są wysoce wyspecjalizowanymi urządzeniami mobilnymi emitującymi światło o różnych barwach, natężeniu i z dodatkowymi usprawnieniami, które czynią z nich istne kombajny o wielu różnych funkcjach. Możemy spotkać latarki dla myśliwych, dla służb mundurowych, rowerzystów, biegaczy, wędkarzy i wielu innych grup. Latarki wykorzystywane są zarówno w terenie, jak i domu. Co, jeśli zależy nam na funkcjonalnym źródle światła o dużej mocy, pojemnej baterii i wielu możliwościom zamocowania sprzętu? Większość latarek posiada małe rozmiary, które dyskwalifikują je jako stabilny sprzęt gotowy do zawieszenia, postawienia lub złapania jednego z wielu dostępnych chwytów. W takich sytuacjach szperacze są idealnym rozwiązaniem każdego, kto ceni sobie komfort, a ich rozmiary są zaletą, a nie wadą.

Źródło światła

Tak jak w większości mobilnych źródeł światła, w szperaczach również stosuje się diody LED, które łączą w sobie cechy energooszczędności, dużej mocy emitowanego światła, niezawodności i małych strat energetycznych. W lepszych szperaczach można spotkać mocne diody Cree, C4, a nawet XM emitujące światło o większym natężeniu niż typowe LEDy. Większość tego typu urządzeń charakteryzuje się świeceniem na poziomie od 200 lumenów, a w przypadku średniej półki do nawet 5000 lumenów. Odległość, na jaką pada snop światła szperaczy to jakieś 100- 400 do nawet 600 metrów. Większość szperaczy nastawiona jest bardziej na skupiony strumień świetlny niż rozproszony. Ogólnie rzecz biorąc szperacze w kwestii mocy i odległości świecenia wypadają gorzej niż latarki taktyczne lub myśliwskie, jednak w kwestii komfortu użytkowania nie mają sobie równych.

Zastosowanie szperaczy

Już sama nazwa może nas nakierować na główne przeznaczenie tego typu urządzeń. Znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy solidnego źródła światła, które w każdej chwili możemy postawić, zmienić chwyt lub podwiesić na ścianie, suficie lub jakiejkolwiek innej powierzchni. Szperacze świetnie sprawdzają się przy nocnych eskapadach do piwnic, garaży lub lasów. Poza tym mogą być bardzo dobrą alternatywą światła w przypadku awarii prądu w domu, a także mogą okazać się nieocenione podczas biwaków i wyjazdów pod namiot.

Dodatkowe funkcje szperaczy

Poza standardowym skupionym strumieniem świetlnym, szperacze często wyposażone są w boczny panel LED, który emituje strumień rozproszonego światła, świetnie nadającego się do stacjonarnego oświetlania namiotu lub pomieszczeń. Na rynku można spotkać szperacze wyposażone również w źródło światła ultrafioletowego, które może być przydatne przy utwardzaniu klejów, lakierów lub plomb, czy sprawdzania autentyczności dokumentów. Mimo wszystko większość dodatkowego wyposażenia szperaczy sprowadza się do montowanych nóżek, chwytów, podstawek, rączek lub haków, które umożliwiają zamocowanie ich w niemal dowolnej pozycji. Zasilane są najczęściej akumulatorkami litowymi. Do szperaczy dodawane są ładowarki sieciowe 110 V lub 220 V oraz te na gniazda zapalniczek samochodowych. Niektóre ze sprzętów wyższej półki wyposażone są również w miernik naładowania akumulatorków, który pozwala na bieżąco kontrolować ich zużycie.

Tryby świecenia szperaczy

Szperacze mogą być wyposażone w jedną diodę Cree, C4 lub paręnaście diod LED. W zależności od tego, tryby świecenia będą się różnić. Moc emitowanego światła w przypadku diod Cree reguluje się przez natężenie świecenia diody, a w szperaczach LEDowych przez załączanie lub wyłączanie kolejnych sekcji diod. Użytkownik może wybierać między paroma zaprogramowanymi trybami świecenia. Poza tym możemy spotkać szperacze wyposażone w źródło światła emitujące UV, a także posiadające panele LEDowe świecące światłem rozproszonym. W przypadku parametrów i jakości światła kluczową rolę odgrywa również odbłyśnik. Lepsze szperacze wyposażone są w aluminiowe reflektory, natomiast budżetowe urządzenia w plastikowe, pomalowane specjalną substancją tworzywa emitujące odbłyśniki.

Materiały

W związku ze sporymi gabarytami szperaczy ich korpusy tworzone są z syntetycznych, trwałych materiałów, takich jak ABS, plastik lub guma. W niektórych miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenie stosuje się niewielkie ilości aluminium. Zastosowanie korpusów w pełni metalowych znacznie zwiększyłoby finalną cenę oraz masę sprzętów. Większość lepszej klasy szperaczy jest uszczelniana sylikonem lub gumą i spełnia normy wodoodporności na poziomie IPx5, lub IPx6. W związku z tym są odporne na niekorzystne warunki oraz opady atmosferyczne.

Ranking 5 latarek szperaczy