Latarka to jeden z tych przedmiotów, które doceniamy dopiero wtedy, gdy są nam potrzebne. Solidne przenośne źródło światła zarówno w ciemnych pomieszczeniach, jak i po zmierzchu na zewnątrz jest niezwykle przydatną rzeczą.
Na rynku istnieje wiele różnych podgrup latarek. Każda z nich oferuje wyspecjalizowane urządzenia, których parametry sprzyjają konkretnym czynnościom, czy zastosowaniom. Możemy spotkać latarki czołowe, policyjne, taktyczne, latarki na rower lub kieszonkowe. W tym artykule omówimy latarki montowane pod broń.
Latarki różnią się od siebie źródłem zastosowanego światła, funkcjami, natężeniem światła, wykonanymi materiałami oraz zastosowaniem. Na wybór odpowiedniego sprzętu składa się wiele czynników, które opiszemy w dalszej części artykułu.
Nie należy bagatelizować wyboru mobilnego źródła światła, szczególnie przy wyborze odpowiedniej latarki do montażu pod lufą lub na korpusie broni palnej.
Źródło światła
W latarkach wykorzystywanych do montażu pod bronią najczęściej stosowanym źródłem światła są diody LED lub diody CREE. Te drugie stosowane są w produktach wyższej klasy i charakteryzują się większą żywotnością i mocą. Diody LED z kolei są o wiele tańsze i częściej spotykane.
Można spotkać modele z pojedynczym, podwójnym, a nawet potrójnym reflektorem, w którym stosuje się pojedyncze lub podwójne diody. Latarki montowane pod broń charakteryzują się zasięgiem świecenia w granicach od 200 do nawet 400 metrów.
Poza zasięgiem, ważnym parametrem określającym źródło światła jest także jego natężenie. Latarki pod broń z wyższej półki emitują światło od 1000 do nawet 1400 lumenów. Są to wartości 5-6 krotnie większe niż u latarek do domowego użytku.
Zastosowanie
Jak sama nazwa wskazuje, latarki pod broń służą do montażu do broni- replik, ASG czy do paintball'a. Najczęściej podwiesza się je pod lufą, jednak czasem zdarza się montaż z boku lub na górze.
Zamontowana na broni latarka świetnie sprawdza się do oświetlania ciemnych miejsc podczas celowania lub zwykłego rozpoznania terenu. Może służyć również do oślepiania wrogów w turniejach i grach ASG, czy paintballowych.
Dobre latarki do broni posiadają przełącznik na specjalnym przewodzie, który można zamontować obok spustu broni. Umożliwia to sprawniejsze załączanie urządzenia bez niepotrzebnego odrywania rąk od broni. Tego typu latarki montuje się na szynach RIS.
Dodatkowe funkcje
Poza standardowym świeceniem latarki oferują szereg udogodnień. Między innymi wspomniane zdalne załączanie bez konieczności odrywania palca od spustu. Funkcjonalność zwiększa również możliwość ładowania akumulatorków zarówno z sieci, jak i gniazd zapalniczek.
Przydatną funkcją będzie też cichy przełącznik żelowy. Stosując taki przełącznik, możemy uniknąć wykrycia lub spłoszenia zwierzyny. Dodatkowa możliwość montażu do roweru znacznie zwiększa funkcjonalność latarki.
Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość stosowania kolorowych filtrów, które tłumią jaskrawe światło i pozwalają pozostać niewykrytym. Niemal każda latarka na rynku posiada również parę różnych zaprogramowanych trybów świecenia.
Tryby świecenia
Najczęściej spotykanymi trybami świecenia są: tryb ciągły pełny- wykorzystujący 100% mocy latarki, tryb oszczędny, a także tryb stroboskopowy. Nie każde latarki oferują inne tryby świecenia niż pełny ciągły.
Tryb oszczędny różni się w zależności od producenta i modelu latarki. Zwykle wykorzystuje on 70%, 50% lub nawet 30% nominalnej mocy źródła światła. Tryb stroboskopowy służy do wysyłania sygnałów alarmowych lub umówionych znaków. W przypadku latarek montowanych do broni jest jednak rzadko spotykany.
Materiały
Im mocniejszy i jednocześnie lekki materiał, tym lepiej. Korpusy sprzętów z omawianej grupy latarek wykonywane są najczęściej z wytrzymałego aluminium. Dodatkowe elementy montażowe do broni- z ABS, mocnego plastiku lub metalu. W miejscach łączących stosuje się sylikonowe uszczelki typu o-ring, chroniące latarkę przed wodą.
Latarki do broni posiadają wysokie normy IP, które określają odporność latarek na uszkodzenia spowodowane pyłem oraz wodą. Muszą znosić ekstremalne warunki, w związku z tym bardzo często są całkowicie wodoodporne i pyłoodporne.
Ranking 5 latarek na broń