Praca grafika polega najczęściej na wykonywaniu projektu w formie elektronicznej, lecz gdy pojawia się potrzeba wydrukowania efektu pracy, konieczne jest solidne urządzenie, dobrze odwzorowujące choćby najmniejsze detale oraz kolory. Drukarkę przydatną w pracy grafika charakteryzuje szereg parametrów, które postaramy się przybliżyć w poniższym artykule.
W zależności od potrzeb drukarki możemy podzielić na trzy rodzaje. Są to kolejno drukarki atramentowe, laserowe i termosublimacyjne. Drukarki laserowe do tej pory kojarzone były z szybkimi wydrukami dokumentów tekstowych, teraz oferują przyzwoite parametry drukowania zdjęć. Drukarki atramentowe przez długi czas wiodą prym wśród wykonywania wydruków kolorowych o wysokiej rozdzielczości.
Tego typu urządzenia świetnie sprawdzą się w pracy grafika, oferując genialne parametry wydruków i dobre odwzorowanie kolorów. Kolejnym z typów drukarek dostępnych na rynku jest urządzenie wykorzystujące metodę termosublimacji. Drukarki te do tej pory nie były rozpowszechnione z powodu zarówno wysokiej ceny wydruku, jak i samego urządzenia.
Obecnie koszta te zmalały i choć drukowanie ogromnej ilości dokumentów nadal nie jest opłacalne to w celu wydruku zdjęcia, urządzenie to jest idealne. Wysoka rozdzielczość, dobre odwzorowanie kolorów i powłoka ochronna to cechy dobrej drukarki termosublimacyjnej.
Domeną dobrej drukarki jest wysoka rozdzielczość wydruku i dobre odwzorowanie kolorów. Czy warto zainwestować w droższy sprzęt o lepszych parametrach, czy wystarczy w tej sytuacji tańszy odpowiednik? Stawiając pierwsze kroki w pracy grafika, gdzie ilość zleceń jest mała, nie warto inwestować w lepszy sprzęt do robienia wydruków.
W momencie, gdy ilość zleceń i stopień trudności wzrasta, warto zakupić dobrą drukarkę, dzięki której sprawdzimy szybko efekt swojej pracy. Taki wydatek może całkiem szybko się zwrócić, a zadowolony klient to dobry klient.
Bez względu na to, na jaką technologię postawimy: czy będzie to druk atramentowy, czy termosublimacja, warto pamiętać o konkretnych parametrach drukarek, które zagwarantują zadowalającą jakość.
Szybka drukarka staje się przydatnym urządzeniem, gdy zachodzi potrzeba wydruku dużej ilości zdjęć i zależy nam na jak najwyższej jakości. W nocie katalogowej ten parametr wyrażany jest w maksymalnej ilości stron, jakie urządzenie może wydrukować w ciągu jednej minuty w najszybszym trybie.
Porównując szybkość wydruku wielu urządzeń, należy pamiętać, że większa prędkość może odbywać się kosztem jakości. Dobierając urządzenie dla grafika – amatora parametr ten nie jest aż tak ważny, sprawa wygląda inaczej gdy drukarka ma znaleźć się w studio. Urządzenia laserowe gwarantują szybszy wydruk, lecz o wiele gorszą jakość. Jeśli chodzi o dobre drukarki atramentowe z segmentu Photo, prędkość wydruku w kolorze w rozmiarze A3 wynosi około 15 stron na minutę. Prędkość druku w czerni często wynosi tyle samo bądź niewiele więcej.
Odpowiedzialna jest za szczegółowość wydruku. W zasadzie- im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Parametr ten zależny jest bezpośrednio od wielkości kropli atramentu. Przykładowa rozdzielczość wydruku, podana w oparciu o produkt firmy Epson wynosi 5760 x 1440 dpi.
Drukując fotografię bądź dokumenty na drukarce atramentowej możemy skorzystać z dwóch rodzajów atramentów. Pierwszym z nich jest atrament barwnikowy. Ze względu na mały rozmiar cząsteczki roztworu dobrze wnika w papier oraz świetnie się miesza.
Kolejnym jest atrament pigmentowy, którego cząsteczka jest większa od barwnikowego. W efekcie atrament nie wnika głęboko w papier. Polecany przy wydrukach dokumentów. Warto również nadmienić, iż drukarki przeznaczone do wykonywania druków fotograficznych wyposażone są na ogół w 8 do 12 pojemników na tusz, gdzie połowa z nich to podstawowe kolory CMYK.
Dobra drukarka dla grafika to taka, która obsłuży papier o większej gramaturze i rozmiarze. W nocie katalogowej urządzenia można znaleźć parametr informujący o zakresie gramatur obsługiwanego papieru. Z racji tego, że gramatura papieru fotograficznego jest o wiele większa niż zwykłego arkusza wykorzystywanego w celach biurowych, warto jest zadbać, aby zakres gramatur był w urządzeniu jak najszerszy.
Minimalny gramatura obsługiwanego papieru powinna wynosić 200g/m3. W zależności od potrzeb, należy zwrócić uwagę na rozmiar realizowanych wydruków. W celach graficznych dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenia, dającego możliwość wydruku w formacie A3 minimum.
Czyli jeden z najważniejszych parametrów. Należy brać pod uwagę zarówno koszt samego urządzenia, jak i koszt wymiany tuszy, bądź tonerów w przypadku drukarki laserowej. Mając wiedzę na temat kosztów wynikających z eksploatacji tuszy, będzie można obliczyć, na ile opłaca się zakup konkretnego urządzenia. Często bowiem warto jest kupić droższe rozwiązanie, którego użytkowanie będzie tańsze w porównaniu do słabszej klasy drukarki.
Polecane zestawy komputerowe