Ten sam producent
Czy można porównać ze sobą laptopy z dwóch różnych linii? Można, ponieważ komputery te posiadają podobne zastosowanie – do użytku domowego, biznesowego, multimedialnego.
Lenovo X1 Carbon to laptop typowo biznesowy, a
Lenovo Yoga 500 typowo multimedialny. Porównamy je, ponieważ pochodzą od tego samego producenta, jak i zastosowanie mają zupełnie podobne.
Porównanie techniczne
Lenovo X1 Carbon posiada procesor Intel Core i5 lub i7 w U – 3. generacja, a Lenoo Yoga 500 - maks. Intel Core i7 (5. generacja). Tak więc już widać różnicę – laptop modelu Yoga posiada lepszy procesor. Jeśli chodzi o kartę graficzną, X1 Carbon posiada tylko jednostkę zintegrowaną, a Yoga 500 - maks. Nvidia GeForce 940M 2G GFX (2048 MB) wraz z jednostką zintegrowaną. Kolejna różnica – lepsza grafika w laptopie Yoga 500. Co do pamięci wewnętrznej RAM, X1 Carbon oferuje DDR3L-1333 MHz, maksymalnie 16 GB, a Yoga 500 DDR3L, maksymalnie 8GB – tak więc to Carbon góruje w tej kategorii, gdyż może zawierać do trzech razy więcej pamięci niż jego współzawodnik, Yoga 500. Z kolei jeśli chodzi o ekran, Carbon ma 14 cali HD+, 1600x900, powłokę antyrefleksyjną i możliwy ekran dotykowy, a Yoga 14 lub 15,6 cali Full HD 1920x1080. Mamy więc do wyboru w przypadku Yogi dwa różne wielkości ekranów. Co do dysku twardego, X1 Carbon ma w zestawie do 512 GB SSD, a Yoga 500: aż do 1 TB HDD, do 1 TB SSHD. Co do złącz komputerowych, X1 Carbon oferuje 1 Mini DP, 1 USB 3.0, 1 USB 2.0, 1 RJ-45, czytnik kart pamięci i SIM, gniazdo audio typu combo, a Yoga 500 1xHDMI, 2xUSB 3.0, 1xUSB 2.0, czytnik kart, audio combo, RJ-45. Co do wymiarów, porównując oba modele w wersji 15-calowej, Lenovo X1 Carbon jest nieco większy od Yoga 500. Jeśli chodzi z kolei o głośniki, zarówno Carbon, jak i Yoga, mają zamontowane stereo w technologii Dolby Home Theater – jest to ich pierwsza cecha bardzo wspólna. Akumulatory w Carbonie są litowo-polimerowe 45 Wh, a w Yodze są takie same, z opcją 30 Wh (do 4 godzin funkcjonowania po ładowaniu zamiast 6 przy 45 Wh). Co do dodatków, w Carbonie jest kamera 720p, czytnik linii papilarnych, podświetlenie klawiatury, a w Yodze powłoka antyrefleksyjna i kamera 720p. Także X1 Carbon wyróżnia się zdecydowanie czytnikiem linii papilarnych i tym może kierować się potencjalny nabywca przy zakupie – jeśli chce dobrze zabezpieczać swój komputer przed niepowołanymi rękami. Co do zastosowanych technologii, w Carbonie są to AccuType, Intel Hyper Threading, Turbo Boost, WiDi, a w Yodze - IPS, Turbo Boost, Enhanced Intel SpeedStep, Intel Hyper Threading.
Obudowy
Na pierwszy ogień w kwestii budowy X1 Carbon powinna iść kwestia, iż są to urządzenia bardzo smukłe i lekkie – ważą około 1,4 kg. Materiałami, które użyto do obudowy, są przede wszystkim aluminium, plastik, magnez i włókno szklane, co również wpływa na prezencję tego modelu laptopa. Niestety jednakże, jednostki uginają się przy niewielkim naccisku, co może powodować rozczarowanie. Czymś, co może poprawić humor użytkownika, są za to specjalna klawiatura, wysokiej jakości, oraz równie wysokojakościowy touchpad. Oba elementy są mocno wytrzymałe, ich reaktywność utrzymuje się na wysokim poziomie. Jeśli chodzi o obudowę Lenovo Yoga 500, jest ona swobodnie wyginana i składana, co nie wymaga aż tak dużej siły do wykonania. Została zbudowana z materiałów: aluminium i plastiku. Aluminiowe części podatne są na zabrudzenia – kurz, odciski palców. Mimo że Yoga 500 jest mniejszy od X1 Carbona, to jednak jest cięższy – waży prawie 2 kg, co może bywać kłopotliwe, zwłaszcza, gdy komputer ma być mobilny.
Ceny
Laptopy Lenovo z serii X1 Carbon nie należą do tanich, a wręcz są drogie – użytkownik wydaje pieniądze przede wszystkim na prezencję, klasę i wysokiej jakości matryce. W kwestii jednak ich podzespołów i osiągów, są te komputery przystosowane jedynie do zupełnie podstawowych prac, raczej nie do grania, a przykładowo – oglądania filmów, słuchania muzyki, przeglądania Internetu, prac na plikach tekstowych. Należy się przed kupnem więc dobrze zastanowić, do czego będzie urządzenie nam służyło. Jeśli chodzi zaś o Lenovo Yoga 500, ten model w konfiguracji z 14-calowym ekranem, procesorem Intel Core i5-6200U, 8 GB RAM i kartą graficzną Nvidia GeForce 940 M kosztuje niecałe 3000 złotych. Można na tym komputerze śmiało grać, ze względu na dość wysoki RAM, jak i reprezentatywną kartę graficzną. Za model z większą matrycą należy zapłacić już 3300-3400 złotych. Jest jeszcze model nieco lepszy, Yoga 510, koszt tego urządzenia z ekranem 14- lub 15-calowym jest już o kilkaset złotych większa.