Jaki projektor do 5000 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.

image
Rynek projektorów jest bardzo bogaty, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu może wcale nie być takie proste. Dziś podpowiadamy, co warto brać pod uwagę by zakupione urządzenie spełniało wszystkie nasze wymagania.
  • Rozdzielczość obrazu – w tym przedziale cenowym mamy zwykle do czynienia ze standardami WXGA, XGA i FHD.
    • Rozdzielczość XGA (1024 x 768 pikseli) wyświetla obraz o proporcjach 4: 3; popularny format, zapewnia dobry stosunek, jakości do ceny.
    • Rozdzielczość WXGA (1280 x 800 pikseli) wyświetla obraz o proporcjach 16:10; panoramiczna rozdzielczość, szczególnie popularna w laptopach.
    • Rozdzielczość FHD (1920 x 1080 pikseli) wyświetla obraz o proporcjach 16:9; tak zwana rozdzielczość FullHD, znana również jako 1080p.W tej klasie cenowej mamy do wyboru urządzenia, które sprawdzą się dobrze zarówno w odtwarzaniu prezentacji jaki i filmów. Idealnym wyjściem jest projektor o takiej samej rozdzielczości jak ta w urządzeniu, z którego najczęściej będzie przesyłany obraz. Na przykład, jeżeli wyświetlacz naszego laptop ma rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli, wtedy najlepiej wybrać projektor FHD.
  • Jasność projektora mierzona jest w lumenach. Ten parametr pozwala odpowiednio dopasować jasność projektora do warunków otoczenia. W tej ofercie cenowej, można znaleźć urządzenia od 2500 do nawet 5000 lumenów. Są to wyższej klasy projektory, które pozwolą cieszyć się wyraźnym obrazem nawet w dużych pomieszczeniach z pewną ilością dodatkowego oświetlenia. W przypadku, gdy tego oświetlenia jest więcej, (np. w salach konferencyjnych, pomieszczeniach typu open space) na tyle by widzowie mogli robić swobodnie notatki lepiej wybrać projektor, który będzie miał przynajmniej 4500 lumenów.
  • Żywotność lampy – szacowany czas, po jakim lampa projektora ulega zużyciu ( zmniejszą swoją jasność o połowę). Wartość o tyle ważna, że wymiana lampy może wiązać się z niemałym wydatkiem. W tym przedziale możemy spotkać projektory o bardzo dużej żywotności, np 20 000 h. Jest to czas, który nawet przy dużej eksploatacji pozwoli zdecydowanie przesunąć w przyszłość konieczność wymiany lampy. Dla przykładu – korzystając z projektora średnio 4h dziennie, przy takiej żywotności lampy powinien pozostać sprawny w przybliżeniu przez 13 lat. Jeżeli wartość ta wynosi 3500 h – konieczność wymiany lampy będzie już po niewiele ponad 2 latach.
  • Kontrast – to kolejny parametr, na który warto zwracać uwagę, szczególnie, jeśli chodzi o projektor do kina domowego. Im wyższy kontrast tym więcej widocznych detali oraz bogatszy obraz.
Spośród projektorów najpopularniejszych producentów, takich jak Acer, BenQ, Optoma, NEC, Vivitek oraz Sony wybraliśmy 5 propozycji urządzeń do 5000zł. Poniższe zestawienie porównuje je pod względem najważniejszych informacji. Sprawdź zestawienie pięciu projektorów do 5000 zł!

Ranking 5 projektorów do 5000 zł