Zarówno dla graczy, jak i osób, które na co dzień pracują na komputerze, monitor okazuje się niezbędnym urządzeniem.
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego monitora, ale nie wiesz, jaki monitor 27 cali będzie odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie, to pokażemy Ci na co zwracać uwagę kupując monitor 27 cali.
Zastosowanie
W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, do czego będzie wykorzystywany monitor.
- Pierwszy rodzaj to monitory biurowe wykorzystywane głównie do pracy.
- Kolejny rodzaj urządzeń to monitory dla graczy. W tym przypadku najważniejszy okazuje się czas reakcji, który stanowi jeden z decydujących elementów mających wpływ na przebieg rozgrywki.
- Ostatnią grupą są monitory profesjonalne, które wykorzystywane są do zadań specjalnych, gdzie najważniejsze zadanie odgrywa doskonałe odwzorowanie kolorów.
Częstotliwość odświeżania
Drugim ważnym parametrem jest częstotliwość odświeżania wyrażana w Hz, która oznacza liczbę wyświetlanych na ekranie obrazów w ciągu trwania jednej sekundy. Niska częstotliwość może wpływać na pojawienie się bólów głowy. Do wykonywania codziennych standardowych czynności na komputerze wystarczy częstotliwość na poziomie 60-75 Hz. Wysoka częstotliwość jest bardzo istotna w przypadku dynamicznych gier, gdzie decydującą rolę odgrywa możliwie jak najszybsza reakcja.
Rozdzielczość monitora
Rozdzielczość ekranu to jeden z parametrów, jaki określa liczbę pikseli obrazu, które wyświetlane są na ekranie w bieżącej pracy monitora. Określa liczbę pikseli wyrażanych w pionie oraz poziomie. W przypadku monitorów 27-calowych można wybierać spośród trzech dostępnych rozdzielczości: 1920 x 1080, 2560 x 1440, 3840 x 2160 pikseli.
Format obrazu
Format obrazu to wymiary wyświetlanego obrazu, które są wyrażane za pomocą ilorazu jego długości oraz wysokości. Monitory o przekątnej ekranu 27 cali cechują się formatem obrazu 16:9. Do zalet monitorów panoramicznych zaliczyć można zdolność do zapanowania nad wieloma otwartymi oknami.
Typ matrycy
Wybierając monitor 27 cali warto zorientować się również w kwestii typu matrycy, jaka została wykorzystana w urządzeniu. Najpopularniejsze matryce to: TN (Twisted Nematic), IPS (In-plane switching) oraz VA (MVA, PVA).
- Matryca TN (Twisted Nematic)- już kilka lat temu wyświetlacze TN wiodły prym, jeśli chodzi o szybkość reakcji, która nie powodowała żadnego smużenia. To jest jedna i tak naprawdę główna zaleta, oprócz tego matryca TN posiada wiele wad. Będą to ograniczone kąty widzenia, przekłamane kolory, które można zobaczyć, gdy nie siedzi się centralnie na wprost monitora, złe odwzorowanie barw (głównie czerni) i wiele innych.
- Matryca IPS (In-plane switched)- w matrycach IPS występuje zredukowane rozproszenie światła w matrycy, co wpływa na doskonałe kąty widzenia oraz bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Zazwyczaj taka matryca stosowana jest w profesjonalnych monitorach, które wykorzystywane są przez fotografów i grafików.
- Matryca MVA oraz PVA- technologia MVA jest zastosowanym kompromisem pomiędzy matrycami IPS, a TN. Dzięki niej możliwy jest krótki czas reakcji, szerokie kąty widzenia, a także wysoki kontrast.
Złącza stosowane w monitorach
Najpopularniejsze stosowane złącza, na jakie możemy trafić to:
- DisplayPort- jest to bezpośrednie złącze, które konkuruje z popularnym standardem HDMI. Przewaga HDMI wyraża się w obsługiwanej przestrzeni barw xvYCC, sygnałów CEC, a także kompatybilności elektrycznej z DVI.
- HDMI- standard HDMI stał się popularny głównie za sprawą telewizorów LCD oraz plazmowych. Jest to interfejs, którego zadaniem jest umożliwienie transmisji cyfrowego obrazu oraz dźwięku (przesyłane z pomocą kabla), nie występuje tutaj konieczność żadnej kompresji.
- D-sub- 15 bolcowe złącze stanowi podstawę w uzyskaniu sygnału wideo, służący do podłączenia kineskopowego monitora CRT, a także większej części dostępnych paneli LCD, sygnał przesyłany jest w postaci analogowej.
- DVI-D- gniazdo służy jedynie do przesyłania sygnału cyfrowego. Tradycyjnie stosowana jest wersja single-link, a w monitorach o rozdzielczości 2560 x 1600 oraz większej, stosuje się odmianę dual-link.
- USB- to najpopularniejsze złącze, które służy do transferu danych. W monitorach stosowane są zazwyczaj dwa rodzaje gniazd- USB 2.0 oraz USB 3.0. USB 2.0 pozwala na szybką transmisję danych maksymalnie do 480 Mbit/s. Natomiast USB 3.0 umożliwia transfer o maksymalnej prędkości sięgającej do 4,8Gbit/s.
- DVI-I- gniazdo stosowane jest monitorach cyfrowych i umożliwia podłączenie monitora analogowego. Potrzebna jest wtedy specjalna przejściówka z DVI na D-sub.
Zobacz również: Jaki monitor 144 Hz? Top 5 najlepszych monitorów!
Wbudowany Tuner TV
Większa część monitorów 27 cali posiada wbudowany Tuner TV. Działa on wtedy na podobnej zasadzie jak telewizor. Działanie takiego monitora polega na jego włączeniu oraz sterowaniu zdalnym za pomocą pilota. Monitor z wbudowanym Tunerem TV posiada zazwyczaj dodatkowe funkcje. Może to być nagrywanie filmów na zewnętrzny dysk czy funkcja Smart TV, która z monitora uczyni telewizor z prawdziwego zdarzenia.
Synchronizacja częstotliwości
Niektóre monitory wyposażone zostały w specjalne moduły, które pozwalają na synchronizowanie częstotliwości odświeżania monitora oraz dopasowania go do prędkości renderowania obrazu za pomocą karty graficznej. W monitorach stosowana jest zatem technologia AMD FreeSync lub NVIDIA G-sync. Dzięki nim użytkownik takiego monitora pozbywa się jakichkolwiek zacięć i zwolnień wyświetlanego obrazu.
Najpopularniejsze monitory 27 cali
Wymieniliśmy wszystkie najważniejsze parametry, jakie mają wpływ na zakupienie nowego monitora 27 cali. Jeśli nie do końca jeszcze orientujesz się w temacie tego, jaki monitor 27 cali będzie dla Ciebie odpowiedni, przedstawiamy kilka najpopularniejszych modeli.
- Monitor Dell U2715H- monitor wyróżnia wyświetlacz o dużej ostrości oraz rozdzielczości QHD (2560 x 1440). Zapewnia szeroki kąt widzenia- 178°, co pozwala na uzyskanie znakomitej jednolitości kolorów. Posiada pełny zakres poruszania- można go przechylać, pochylać oraz obracać. Monitor marki Dell jest zgodny ze standardem VESA, dzięki czemu można go zamocować na ścianie. Koszt tego urządzenia wynosi około 1840 złotych.
- Monitor BenQ GW2760HS- monitor został wyposażony w wyświetlacz o cienkich 16 milimetrowych ramkach. Posiada specjalny tryb odczytu, który powoduje, że czytanie staje się o wiele bardziej komfortowe. Co więcej, użytkownik ma możliwość regulowania temperatury kolorów, kontrastu, jasności oraz ostrości. Dodatkowo można uruchomić Tryb Eco, który pozwoli na mniejsze zużycie energii przy przeglądaniu Internetu, poczty elektronicznej czy dokumentów. Dostosowuje on poziom podświetlenia gwarantując jednocześnie najwyższą jakość wyświetlacza. Cena tego modelu wynosi niecałe 700 złotych.
- Monitor LG 27MP59G-P- monitor został wyposażony w technologię AMD FreeSync, która eliminuje rozrywanie oraz zacinanie obrazu, wynikające z różnic pomiędzy szybkością renderowania kolejnych klatek przez układ graficzny, a zdolnością do wyświetlania ich przez monitor. Monitor posiada matrycę IPS, dzięki temu gwarantuje doskonałą głębię wyświetlanych kolorów, ostrość oraz doskonały kontrast. Wyświetlając obraz, monitor oszczędza energię, gdyż korzysta z wbudowanej funkcji SUPER Energy Saving. Jego koszt wynosi niecałe 900 złotych.
Sprawdź ranking pięciu najpopularniejszych 27-calowych monitorów!
Ranking 5 monitorów 27 cali