Jaki laptop dla grafika? Ranking 5 najlepszych laptopów!

image
Wraz z rozwojem technologii, możliwe stało się przeniesienie pracy z komputerów stacjonarnych na mobilne i ergonomiczne laptopy. Coraz więcej grafików, projektantów, designerów, architektów, czy inżynierów korzysta z dobrodziejstw nowoczesnej technologii i decyduje się na mobilną pracę. W artykule skupimy się na laptopach dla grafików. Podpowiemy, dlaczego warto wybrać tego typu sprzęt, a także na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę, aby był on praktyczny i użyteczny.

Jaki laptop dla grafika? Ranking 5 najlepszych laptopów!

Laptop dla grafika – dlaczego warto?

Laptop dla grafika to obecnie doskonała alternatywa wobec „blaszaków”. Wydajne podzespoły skonfigurowane pod tworzenie grafiki oraz świetnej jakości matryce okraszone możliwością przenoszenia swojego stanowiska pracy powodują, że laptopy coraz częściej stają się dla grafików chlebem powszednim. Dobry laptop dla grafika kupimy już od 3 tysięcy złotych. Najlepsze polecane sprzęty to wydatek rzędu 5, a nawet 9 tysięcy. Skupiając się wokół niższych przedziałów cenowych, możemy sprawić sobie kompletną stację roboczą, która wyjdzie nas o wiele taniej, niż kompletowanie komputera stacjonarnego wraz z peryferiami. Innym powodem, dla którego warto zainteresować się laptopami dla grafików, jest coraz szerszy asortyment wyspecjalizowanych urządzeń od czołowych producentów na rynku. Kilka lat temu wybór sprzętów stricte dla grafików, designerów i projektantów był mocno ograniczony. Obecnie możemy przebierać wśród najróżniejszych produktów z różnych półek cenowych.

Na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając laptop dla grafika?

Decydując się na laptop dla omawianej grupy odbiorców, musimy zwrócić uwagę na nieco inne aspekty i parametry niż w przypadku standardowych laptopów multimedialnych lub gamingowych. Obróbka oraz tworzenie grafiki to proces wymagający innego podejścia do zaimplementowanych podzespołów, oraz ich możliwości. Najważniejsza jest matryca. Zaraz za nią procesor. Dalej w kolejności jest karta graficzna oraz pamięć RAM, a także kultura pracy.

Matryca

Absolutnie najważniejszy element, na który należy zwrócić uwagę. Powinniśmy zwrócić uwagę na laptopy wyposażone w matryce o wielkości minimum 15,6-cali. Mniejsze ekrany zdecydowanie ograniczą komfort pracy. Przestrzeń robocza musi być odpowiednio duża, aby umożliwić wykonywanie standardowej pracy grafikowi, który nierzadko operuje na dwóch lub nawet trzech widokach naraz. Poza tym niezbędne są prawidłowe proporcje ekranów, które powinny plasować się na poziomie 16:10 lub 16:9. Jakość wyświetlanych treści również jest istotna. Laptop dla grafika nie powinien mieć rozdzielczości mniejszej niż Full HD, przy czym zalecane są matryce wyświetlanie treści w jakości WQHD lub nawet QHD+. Kolejną ważną cechą matrycy jest odwzorowanie palety barw. W tym przypadku możemy wyróżnić trzy najpopularniejsze standardy pomiaru stopnia odwzorowania: NTSC, sRGB i AdobeRGB. Dobry laptop do pracy grafika powinien wyświetlać wszystkie barwy z palety sRGB oraz możliwie dużo z palety AdobeRGB. Przy zakupie powinniśmy sprawdzić również poziom luminacji oraz kontrast matrycy. Warto rozejrzeć się za laptopami mogącymi pochwalić się luminacją na poziomie nie mniejszym niż 250 cd/m2. Kontrast matrycy powinien wynosić nie mniej niż 300:1. Podświetlenie ekranu musi być równomierne oraz możliwie intensywne. Minimalną wartością jest 200 nitów. Poza istotnymi parametrami matryc w laptopach dla grafików ważna jest również powłoka. Warto zainwestować w laptop wyposażony w matową powłokę ekranu. Poprawia ona komfort pracy w przypadku złych warunków oświetleniowych, a także redukuje widoczność zabrudzeń na ekranie.

Procesor

Procesor odpowiada za przetwarzanie procesów podczas tworzenia i obróbki grafiki. Jest to po matrycy najważniejszy komponent laptopa, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Warto wybrać odpowiednio mocny układ, np. procesor z rodziny Intel Core i5 lub i7. Zapewnią one dużo mocy obliczeniowej.

Pamięć RAM

Pamięć operacyjna bezpośrednio pomaga procesorowi przy wykonywaniu obliczeń. Wobec tego im więcej RAMu, tym lepiej. Ilość pamięci RAM uzależniona jest od pracy wykonywanej przez użytkownika. Minimalną wartością, na jaką powinniśmy się zdecydować w laptopie dla grafika, jest 8 GB. Większość lepszych maszyn może pochwalić się nawet 16 GB pamięci operacyjnej.

Karta graficzna

Wbrew pozorom w sprzętach służących grafikom oraz projektantom, karta graficzna nie gra pierwszych skrzypiec. Jest to mniej ważny element laptopa. Mimo to warto zadbać o jej odpowiednią wydajność. Karta graficzna bierze duży udział zwłaszcza przy tworzeniu grafiki 3D. W tańszych laptopach dla grafików możemy stosować lepsze karty graficzne przeznaczone do komputerów gamingowych lub zdecydować się na droższe, dedykowane karty. Specjalistycznymi kartami do tworzenia i obróbki grafiki są np. Nvidia Quadro lub AMD FirePro.

Pamięć wewnętrzna

Praca grafika często wiąże się z przechowywaniem materiałów, które zajmują dużą ilość przestrzeni dyskowej. Wobec tego warto wybrać laptop, który posiada minimum 500 GB pamięci wewnętrznej. Dobrze byłoby, gdyby pamięć wewnętrzna realizowana była przez szybkie dyski SSD. Dzięki nim programy oraz system operacyjny będą działały szybciej. Szybkość zapisu oraz odczytu danych również będziesz szybsza niż w dyskach HDD. Jeżeli często przenosimy nasz sprzęt, dyski SSD zaprezentują jeszcze jedną istotną zaletę. Są one mniej podatne na uszkodzenia spowodowane wibracjami oraz uderzeniami, które mają miejsce w przypadku np. transportu laptopa lub pracy jadąc w pociągu, autobusie, czy samochodzie.

Kultura pracy

Kolejna ważna cecha. Im laptop będzie pracował ciszej oraz im niższe temperatury będzie osiągał, tym lepiej. Laptopy graficzne mają tę przypadłość, że lubią się grzać, co automatycznie generuje zwiększoną ilość decybeli przez system chłodzący.

Czas pracy na baterii

Cecha, która determinuje faktyczną mobilność laptopa. Jeżeli często pracujemy w terenie i nie mamy możliwości podpiąć laptopa do ładowania, wówczas warto wybrać sprzęt odznaczający się długą pracą na pojedynczym cyklu ładowania. Niestety większość laptopów dla grafików umożliwi pracę na baterii w przedziale 2 – 4 godzin.

Polecane laptopy dla grafików