Obecnie producenci sprzętów elektronicznych oferują pokaźniejszy asortyment laptopów dla architektów z wielu przedziałów cenowych. W artykule podpowiemy, dlaczego warto wybrać laptop do pracy architekta, a także na jakie cechy i parametry zwracać uwagę podczas kupowania mobilnego komputera.
Laptop dla architekta – dlaczego warto?
Architekci to zabiegana grupa osób, które często muszą wykonywać swoją pracę w biurze, w domu, na wyjazdach, czy w terenie. Wymusza to na nich wybór solidnego komputera mobilnego, który sprosta wymaganiom stawianym przez specyfikę ich pracy.
O ile stacjonarny komputer oferuje większy komfort pracy, o tyle laptop dla architekta oznacza większą jej ergonomię, a także niższe koszta. Decydując się na PC, ograniczamy się do jednego miejsca, w którym możemy wykonywać pracę.
Laptop będzie również tańszy i prostszy w zakupie. Jeżeli kupujemy komputer stacjonarny, musimy pomyśleć o skomponowaniu poszczególnych podzespołów w taki sposób, aby współgrały ze sobą i umożliwiały wygodną pracę. Poza tym niezbędne jest wyposażenie się w urządzenia peryferyjne i monitor. Kupując laptop do pracy architekta, ograniczamy się do wyboru jednego urządzenia.
Kolejną zaletą mobilnych stacji roboczych jest coraz większy wybór tego typu urządzeń. Obecnie możemy wybierać między dziesiątkami laptopów od najróżniejszych producentów i z najróżniejszych półek cenowych.
Laptop dla architekta – na co zwracać uwagę?
Do kluczowych elementów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze mobilnego komputera dla architekta, są: gabaryty konstrukcji, oferowana jakość obrazu i kultura pracy.
Gabaryty konstrukcji
Podstawowym parametrem, który wpływa na ogólną wielkość laptopa, jest jego przekątna matrycy. Laptop do prac związanych z projektowaniem i grafiką nie może być za mały. Rozsądnym wyborem, który zapewni odpowiednio wysoki komfort pracy, są laptopy o przekątnych od 15 do 17 cali. Im większy sprzęt, tym jego mobilność będzie mniejsza, a czytelność ekranu większa.
Jeżeli częściej pracujesz w biurze lub w domu, wybierz większego laptopa. Jeżeli natomiast zdarza Ci się zabierać pracę w teren, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie laptop o przekątnej 15,6-cali.
Jakość obrazu
Wyświetlany obraz to kluczowy aspekt, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę. Musi być odpowiednio wysokiej jakości – praca z grafiką oraz projektowanie tego wymaga. Na jakość obrazu wpływa rozdzielczość matrycy, jej powłoka oraz zaimplementowana karta graficzna.
Rozdzielczość matrycy powinna być możliwie wysoka. Polecamy laptopy z rozdzielczością natywną nie mniejszą niż Full HD. Matowa matryca doskonale sprawdzi się w pracy w słoneczne dni i przy niekorzystnych warunkach oświetleniowych. Matowa powłoka to również mniejsza widoczność kurzu i zabrudzeń na ekranie.
Kluczowymi parametrami związanymi z jakością obrazu jest odwzorowanie barw oraz kąty widzenia. Każdy z tych parametrów powinien być możliwie wysoki. Odwzorowanie barw w laptopie dla architekta powinno w pełni pokrywać zakres sRGB. Od kątów widzenia uzależniona jest czytelność ekranu, patrząc na niego pod kątem.
Obecnie w laptopach dla architektów oraz dla innych profesjonalistów zajmujących się projektowaniem, czy tworzeniem grafiki, możemy znaleźć dedykowane karty graficzne. Przykładem może być seria Nvidia Quadro. Tego typu karty graficzne oferują wielowątkową architekturę i potężną wydajność, stabilność i efektywność pracy.
Kultura pracy
Na kulturę pracy wpływa generowany hałas w przypadku pracy pod obciążeniem, osiągane temperatury przez podzespoły i temperatury pojawiające się na obudowie oraz dodatkowe akcesoria wpływające na komfort eksploatacji.
Oczywiście im cichszy i chłodniejszy laptop, tym lepiej. Przed kupnem warto sprawdzić testy urządzenia pod względem tych dwóch parametrów. Jeżeli oczekujemy od laptopa możliwie dużej wygody pracy, warto pomyśleć o sprzęcie z podświetlaną klawiaturą, czy odpowiednim i bogatym zestawem złączy i portów.
Laptop dla architekta – parametry
Osiągane parametry uzależnione są od zaimplementowanych podzespołów. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć: procesor, pamięć RAM i pamięć wewnętrzną. O karcie graficznej wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu.
Procesor
Im wydajniejszy, tym lepiej. Najlepiej zaopatrzyć się w procesor wielordzeniowy i wielowątkowy. Operacje i obliczenia związane z pracą w zaawansowanych programach dla architektów wymagają sporej mocy obliczeniowej. Idealnie sprawdzą się tu jednostki Intel Core i5 lub i7.
Pamięć RAM
Laptopy dla architektów są również łase na pamięć operacyjną. Im będzie jej więcej, tym obliczenia i operacje będą szybciej wykonywane. Absolutne minimum to 8 GB. Warto pomyśleć o 16 GB pamięci RAM możliwie nowego standardu – np. DDR4.
Pamięć wewnętrzna
Pojemność przestrzeni dyskowej nie jest aż tak ważna, jak jej typ. Zdecydowanie polecamy dyski SSD, które oferują o wiele szybsze prędkości zapisu i odczytu danych, co znacząco skróci czas ładowania systemu i operacje związane z obsługiwaniem programów dla architektów. Absolutnym minimum jest 250 GB pamięci wewnętrznej.
Zobacz również:
Jaki laptop dla grafika? Ranking 5 najlepszych laptopów!
Praca architektów w dużej mierze opiera się na wykorzystywaniu dobrodziejstw komputerów. Jeszcze kilka lat temu rynek laptopów dedykowanych tej grupie zawodowej był niewielki, a ceny samych urządzeń przyprawiały o ból głowy.
Przygotowane przez nas zestawienie porównuje laptopy pod względem informacji takich jak system operacyjny, pamięć, a także rodzaj procesora. Jeżeli nie jesteś pewien, który producent jest najlepszy, spośród laptopów marek takich Lenovo, MSI, Asus, Dell, Toshiba oraz Hewlett-Packard wybraliśmy te najczęściej kupowane. Sprawdź ranking pięciu najpopularniejszych laptopów, które powinny dobrze sprawdzić się jako mobilny komputer dla architekta!
Top 5 najlepszych laptopów dla architekta