Projektor kupiony, siadamy w fotelu i nagle okazuję się, ze tapeta w kwiatki niezbyt dobrze spełnia się, jako powierzchnia do projekcji. Co więc można zrobić – może ściągnąć prześcieradło z łóżka i powiesić na ścianie? A może od razu przemalować ją na biało, w końcu i tak ta tapeta była brzydka. Zamiast zachodzić w głowę co zrobić, przeczytaj kilka przydatnych porad jak zwiększyć komfort użytkowania projektora i jak dobrać odpowiedni ekran projekcyjny.
Zasadniczo dobór odpowiedniego ekranu projekcyjnego sprowadza się to czterech najważniejszych kwestii:
Typ ekranu
Warto na początek zastanowić się czy ekran będzie miał swoje stałe miejsce i będzie przymocowany do ściany, czy też wolimy dowolnie manipulować jego położeniem. W tym drugim przypadku należy wybrać ekran przenośny, który można powiesić np. na stojaku. Można rozważyć też zakup ekranu składanego, który w razie potrzeby będzie można łatwo zwinąć.
Zwykle ekran projekcyjny posiada czarną ramę, która wbrew pozorom ma bardzo istotne funkcje. Po pierwsze utrzymuje gładką powierzchnie ekranu przez cały jego eksploatacji, po drugie pozwala bardziej skupić wzrok na projekcji , a także poprawia postrzeganie kontrastu obrazu. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie ekrany bezramowe.
Zrób to sam! Albo lepiej nie... Oczywiście można pokusić sie o stworzenie własnego ekranu projekcyjnego, jednak pomalowanie ściany na biały kolor może nie ukryć jej wszystkich niedoskonałości, ponadto powierzchnia rzutowania powinna być w stanie odpowiednio odbijać światło, a nie je rozpraszać.
Rozmiar
Rozmiar ekranu projekcyjnego najlepiej dopasować do projektora, a także do wielkości pomieszczenia w którym się znajduje. Według zaleceń organizacji SPMTE (Society of Motion Pictures and Television Engineers) odległość widza od ekranu nie powinna być mniejsza niż dwukrotna szerokość ekranu.
Materiał
Ekran projekcyjny wykonany jest ze specjalnego materiału, który pozwala odbijać światło:
Szary materiał ekranu jest popularny wśród entuzjastów kina domowego, ponieważ pozwala uzyskać większy kontrast podczas oglądania filmów.
Białe lub matowe białe ekrany są bardziej popularne w zastosowaniach biznesowych. W sytuacjach, w których wymagana jest dokładność kolorów, takich jak przeglądanie fotografii cyfrowej, powierzchnie tego typu zapewnią lepsze ich odwzorowanie.
Format
Ekrany projekcyjne dostępne są w różnych formatach: 4:3, 1:1, 16:9, 16:10. Każdy z nich reprezentuje inne proporcje wyświetlanego obrazu w stosunku szerokość do wysokości. Do kina domowego najlepiej wybrać format panoramiczny 16:9
Spośród ekranów projekcyjnych najpopularniejszych producentów, takich jak Avtek, 4World, Reflecta oraz Suprema wybraliśmy pięć popularnych ekranów projekcyjnych. Poniższe zestawienie porównuje je pod względem najważniejszych informacji.
Sprawdź zestawienie pięciu najpopularniejszych ekranów projekcyjnych!
Ranking 5 ekranów projekcyjnych