Jaki czytnik e-booków do 300 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.

image
Wygodne i bezpieczne dla oczu czytniki e-booków mają banalnie proste interfejsy. Mocne procesory umożliwiają płynność pracy, nawet w przypadku dużych plików tekstowych. Wgrywanie książek na czytnik bez kabla? To już standardowe wyposażenie tego typu urządzeń. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze czytników e-booków do 300 złotych i jakie parametry są naszym zdaniem decydujące.

Dlaczego warto kupić czytnik e-booków do 300 złotych

Dzięki nowoczesnej technologii e-ink bateria czytnika e-booków wytrzymuje nawet do miesiąca. Praca na dużym dotykowym ekranie, który obsługuje się bardzo intuicyjnie, jest niezwykle przyjemna w każdym wieku. Czytnik e-booków może stanowić świetną zabawkę i rozrywkę również dla dzieci, a dzięki powiększanej czcionce i podświetleniu sprawdzi się także jako prezent dla zaznajomionej z technologią starszej osoby.

Zastosowanie czytnika e-booków

Książki elektroniczne kupuje się dziś bez wychodzenia z domu i są automatycznie dostępne na czytniku e-booków. Są coraz popularniejsze i stanowią świetne rozwiązanie na wakacje, wycieczki i delegacje – najmniejsze urządzenia chowa się po prostu do kieszeni. Nie ma potrzeby marnowania miejsca w walizce na tomy powieści, skoro wszystko to (a nawet więcej) z powodzeniem mieści się w sprzęcie kieszonkowej wielkości.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze czytnika do 300 złotych

Zakup urządzeń elektronicznych to dziś nie taka prosta sprawa – wybór w sklepach jest naprawdę przytłaczający. Jakie parametry czytników e-booków są najbardziej istotne? Przed zakupem koniecznie zwróć uwagę na producenta, przekątną ekranu, jego rodzaj i rozdzielczość, a także wbudowaną pamięć wewnętrzną (i ewentualną możliwość jej rozszerzenia kartą microSD). Najważniejsze parametry dodatkowe to Wi-Fi, niska waga ogólna, polskie menu oraz możliwość obsługi plików PDF.

Producent czytników e-booków

Na półce cenowej do 300 złotych można znaleźć całkiem porządne urządzenia o niezłych parametrach, które posłużą właścicielom przez kilka lat. W tym przedziale cenowym zdecydowanie wyróżniają się czytniki e-booków takich cenionych na świecie marek, jak PocketBook, Kruger&Matz czy Lark. Ich możliwości sprzętowe są dość zbieżne i pozwalają na cieszenie się z lektury na jednakowo wysokim poziomie.

Przekątna ekranu czytnika e-booków

Im większa jest przekątna ekranu czytnika e-booków, tym wygodniej czyta się na nim pliki tekstowe. Wśród urządzeń do 300 złotych da się znaleźć sprzęt z wyświetlaczem wielkości zarówno 4,3 cala, jak i 6 cali. To rozmiar w zupełności wystarczający do codziennego korzystania z czytnika e-booków nawet przez osobę naprawdę sporo czytającą lub mającą wadę wzroku. Niewielki rozmiar stanowi dodatkową zaletę, gdyż sprzęt jest niezwykle poręczny i nadaje się nawet do bezpiecznego włożenia go do kieszeni.

Rodzaj ekranu

Technologia e-ink (e-papier) to niezwykle ciekawe rozwiązanie, które coraz częściej można spotkać nawet w urządzeniach z niższej półki cenowej. Specjalny rodzaj wyświetlacza, zastosowany w czytnikach e-booków do 300 złotych, jest innowacyjnie energooszczędny. W praktyce oznacza to same korzyści dla jego posiadacza:

  • sprzęt ładuje się nawet jedynie raz na kilka tygodni (często wystarczy jeden raz w miesiącu),

  • codzienne korzystanie z czytnika e-booków powoduje jedynie niewielkie zużycie baterii,

  • nawet długotrwałe używanie nie męczy wzroku i nie pogarsza go.

Rozdzielczość wyświetlacza czytnika e-booków

Najczęściej stosowaną rozdzielczością ekranu czytników e-booków jest standardowe 800x600 pikseli. Warto sprawdzić przed zakupem, czy wybierane urządzenia posiadają podświetlenie ekranu. Taki wyświetlacz jest bowiem niezwykle praktyczny i umożliwia korzystanie ze sprzętu nawet przy skąpym oświetleniu. Nie powoduje również nadmiernego męczenia oczu.

Pamięć wewnętrzna

W cenie do 300 złotych można znaleźć czytniki e-booków o pojemności 2, 4 bądź 8 GB. Oczywiście im większą pamięcią wewnętrzną urządzenia dysponują, tym więcej plików tekstowych się na nich zmieści. Pamięć niektórych modeli da się powiększyć dzięki umieszczeniu w środku karty microSD. Zapewnia to nawet do 32 GB więcej miejsca na czytniku!

Parametry dodatkowe czytników e-booków

Powyższe parametry to nie wszystko. Wi-Fi w urządzeniu to niezwykle przydatna funkcja, dzięki której bez problemu uda się zsynchronizować posiadane pliki z książkami bez potrzeby używania niewygodnego kabla (dodatkowo często nie zawsze ma się go przy sobie). Jeśli czytnik e-booka posiada Wi-Fi, bluetooth jest już zazwyczaj zbędny i producenci odchodzą od stosowania tego rozwiązania. Najpopularniejsze i najlepiej oceniane przez użytkowników urządzenia są bardzo lekkie, co umożliwia zabranie ich ze sobą naprawdę wszędzie. Standardowa waga sprzętu waha się pomiędzy 180 a 220 gramów. Co jeszcze przydaje się w czytnikach e-booków? Polskie menu i obsługa plików PDF. Ranking e-booków do 300 zł