Płyty indukcyjne to idealne elementy składowe budujące kuchnię przyszłości. Bazują one na cewce indukcyjnej, pracując na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Ciepło (a za nim zużycie energii) wytwarzane jest tylko w miejscu kontaktu z odpowiednim naczyniem i to do niego dostosowywana jest wielkość powierzchni grzewczej, reszta płyty pozostaje bezpiecznie zimna.
Dlaczego warto kupić płytę indukcyjną
Kuchenki gazowe i ceramiczne tracą na popularności na rzecz nowoczesnych i dość bezpiecznych płyt indukcyjnych. Te ostatnie są dodatkowo niezwykle szybkie (chodzi bezpośrednio o czas ich nagrzewania, gotowości do pracy i przygotowywania potraw) i bardzo oszczędne, co daje im naprawdę sporą przewagę nad konkurencją. Są bardziej urządzeniami elektronicznymi niż elektrycznymi, więc idealnie wpasowują się w obowiązujące trendy w designie i są przyjazne dla oczu. Ich czyszczenie również jest zdecydowanie łatwiejsze i mniej problematyczne.
Zastosowanie płyty indukcyjnej
Płyta indukcyjna to doskonały wynalazek, gdy w domu są małe dzieci, eksperymentujące z dotykaniem wszystkiego, co im nieznane. Małe rączki nie ulegną poparzeniu, a gdy rozleją coś na urządzeniu, nic się nie stanie. Do gotowania na płycie trzeba posiadać specjalne naczynia, nie mogą być aluminiowe, ze stali szlachetnej bądź szkła. Wkład naczyń emaliowanych musi być natomiast wykonany z metalu ferromagnetycznego.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze płyty indukcyjnej
Na jakie parametry płyt indukcyjnych warto zwrócić uwagę? Przyjrzyj się przede wszystkim najważniejszym z nich: producentowi, ilości pól grzejnych, sterowaniu, całkowitej mocy, rodzajowi zasilania, a także sposobowi zastosowanej komunikacji. Istotne są również cechy fizyczne sprzętu, takie jak szerokość, głębokość oraz kolor.
Producent płyt indukcyjnych
Jeśli zdecydowałeś się na zakup płyty indukcyjnej, wybierz mądrze – to inwestycja na lata, która ułatwi Twojej rodzinie codzienne funkcjonowanie i przygotowywanie posiłków. Spośród znanych i cenionych producentów sprzętu AGD warto zwrócić uwagę na sprzęt takich marek, jak chociażby Gorenje, Bosch, Whirlpool, Siemens, Beko, Electrolux, Teka, Amica, Candy, Sencor, Miele czy Samsung.
Ilość pól grzejnych na płycie indukcyjnej
Jeśli chodzi o ilość pól grzejnych na płycie absolutnym standardem są urządzenia z czterema polami. Ta liczba jest wystarczająca nawet przy przygotowywaniu posiłków dla dużej rodziny kilkukrotnie w ciągu dnia. Natomiast do kawalerek, dla zatwardziałych singli bądź osób żywiących się na mieście idealnym rozwiązaniem są płyty indukcyjne z jedynie dwoma polami grzejnymi. Można na nich postawić jednocześnie po jednym garnku i patelni i z powodzeniem przyrządzić niejedno danie.
Sterowanie płyty indukcyjnej
Wybór pomiędzy sterowaniem dotykowym a mechanicznym jest kwestią indywidualnych preferencji kucharza. W sklepach dominują obecnie dotykowe elementy sterujące płyt grzewczych, co absolutnie nie świadczy o wadliwości sterowania mechanicznego. Są one jednak nowocześniejsze, a tego typu interfejs łatwiejszy w obsłudze i bardziej intuicyjny.
Całkowita moc płyty
Wybór mocy płyty indukcyjnej nie jest prosta sprawą. Przy czterech polach grzejnych dobrze sprawdzi się moc powyżej 7000 Watów, natomiast dla płyt o jedynie dwóch polach można spokojnie postawić na niższą wartość, np. na 3600 Watów.
Rodzaj zasilania płyty indukcyjnej
Nie daj sobie wmówić, że płyta indukcyjna koniecznie wymaga trzeciej fazy zasilającej (siły) – to nie jest reguła. Starsze, jednofazowe instalacje, do których montowane są płyty, mogą dysponować małą mocą przyłączeniową i nie mieć „siły”. Automatycznie eliminuje to najnowocześniejsze rozwiązania. Pozostaje wybór spośród płyt na 230 Vatów (jednofazowych), do stosowania przykładowo w starszych blokach. Można także zamontować urządzenie na zwyczajną, wkładaną do gniazdka wtyczkę.
Zastosowany rodzaj komunikacji
Nowoczesne płyty indukcyjne wyposażone są w następujące gadżety, bardzo ułatwiające codzienną pracę w kuchni:
- timer,
- wyświetlacz,
- sygnał dźwiękowy,
- wyłącznik bezpieczeństwa,
- minutnik,
- zegar.
Ponadto w płycie aż roi się od wskaźników: ciepła resztkowego, mocy resztkowej, poziomu mocy, strefy grzewczej dla każdego pola, włączenia i wyłączenia, funkcji Booster, zalegania ciepła, poziomu mocy, braku garnka, blokady zmian nastawień.
Szerokość i głębokość płyty indukcyjnej
Płyty indukcyjnej nie trzeba wykonywać pod konkretny wymiar do każdej kuchni. Dostępne w sprzedaży szerokości i głębokości tego rodzaju sprzętów AGD są tworzone tak, aby pasowały do wszystkich standardowych wnętrz i zabudowy kuchni. Można kupić płyty o szerokości od 29 do nawet 95 cm oraz głębokości wahającej się pomiędzy 35,5 a 60 cm.
Kolor płyty indukcyjnej
Zakupiona płyta indukcyjna może być dobrana kolorystycznie do większości kuchennego wystroju i stanowić jego eleganckie wykończenie. Czerń jest najpopularniejszą barwą, na której dodatkowo najmniej widać zabrudzenia. Można jednak wybierać spośród nowoczesnych bieli, srebra, połączenia czerni ze srebrem czy bielą bądź odcieni beżu.
Poniższe zestawienie prezentuje pięć propozycji płyt indukcyjnych do 1500zł porównanych pod względem najważniejszych informacji. Jeżeli zastanawiasz się, który producent jest najlepszy, spośród urządzeń marek takich Amica, Gorenje, Electrolux oraz Whirlpool wybraliśmy modele cieszące największym zainteresowaniem. Sprawdź top 5 najpopularniejszych płyt indukcyjnych do 1500zł!
Ranking płyt indukcyjnych