Morele Pro Studio – recenzja sprzętu

Przyjrzeliśmy się dokładnie nowej serii komputerów profesjonalnych. Czy zestawy Morele Pro Studio mają szansę wzbudzić zainteresowane wśród specjalistów?

Kategoria sprzętowa, o której będzie mowa w niniejszym tekście, jest dość specyficzna. Znajdują się w niej bowiem urządzenia drogie, o których jednak nie zawsze można powiedzieć, że zapewniają odpowiedni stosunek jakości do ceny. Na rynku często znaleźć można bowiem konfiguracje, które nie potrafią znacznie więcej od ich tańszych odpowiedników. Różnice cenowe są w takich przypadkach wręcz ogromne, dlatego pojawia się uzasadnione pytane o opłacalność zakupu takich komputerów.

Sklep Morele stara się nie dopuścić do powstania takich wątpliwości. Wypuścił na rynek bardzo rozbudowane zestawy profesjonalne, w przypadku których użytkownik ma wiedzieć, za co płaci. Warto podkreślić, że składają się na nią aż 3 modele komputerów, które z kolei występują w wielu konfiguracjach sprzętowych.

Wszystko to ma zapewnić klientom sporą swobodę wyboru. Nie są oni bowiem skazani na jeden zestaw podzespołów. Mogą dokonywać wyboru i dostosowywać kupowany sprzęt do realizowanych zadań, specyfiki wykonywanych zadań czy chociażby możliwości finansowych. Oczywiście zupełnie osobną kwestią jest wydajność i możliwości wszystkich urządzeń tworzących serię Morele Pro Studio.

Między innymi właśnie to postanowiliśmy sprawdzić. Przyjrzymy się również innym aspektom związanym z pracą komputerów, w tym niezwykle ważnym testom stabilności. Na początek jednak poznajmy dokładniej wszystkie 3 modele Pro Studio. Na co mogą liczyć klienci?

Morele Pro Studio P1000 – charakterystyka

Na początek model teoretycznie najsłabszy, który jednak ma zapewnić stabilną pracę w wielu programach specjalistycznych, nie tylko w podstawowych narzędziach graficznych. Warto zwrócić uwagę na specyfikację najmodniejszej konfiguracji.

Dane techniczne Morele Pro Studio P1000 (najmocniejsza konfiguracja)
Procesor AMD Ryzen 7 2700X
Karta graficzna Nvidia Quadro P1000 (4096 MB) + jednostka zintegrowana
Pamięć DDR4-3000, maksymalnie 32 GB
Dysk twardy do 4 TB HDD, do 1 TB SSD, do 1TB SSD M.2 PCIe
Złącza (wraz z wyjściami wideo karty graficznej) 1xUSB typu C, 2xUSB 3.1, 4xUSB 2.0, 4xMini DisplayPort, 1xHDMI, 1xS/PDIF Optyczne, 5xwejście audio, 1xRJ-45
Obudowa okno,  1xUSB typu C, 2xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, 3 wentylatory
Wymiary szerokość: 233 mm, głębokość: 543 mm, wysokość: 465 mm
Waga 12,4 kg
Zasilacz 650 W, certyfikat 80 PLUS Gold
System operacyjny Windows 10 Pro lub Windows 10 Home lub bez systemu
Wyposażenie Antywirus, instrukcja obsługi, karta sieciowa Asus USB-N10 Nano
Cena Od 5999 zł do 10 044,66 zł

Choć mówimy o komputerze najtańszym, nie możemy stwierdzić, że jest on jakoś specjalnie ograniczony pod względem wydajności zamontowanych w nim podzespołów. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na procesor AMD Ryzen 7 2700X, który przez wielu użytkowników jest ceniony za dobry balans między wysoką mocą obliczeniową a wysoką kulturą pracy. Osiem rdzeni, szesnaście wątków i taktowanie na poziomie od 3700 do 4300 MHz z pewnością pozwoli na stabilną pracę przy użyciu oprogramowania specjalistycznego. Zwłaszcza że układ dysponuje odblokowanym mnożnikiem. Dzięki temu, możemy go jeszcze podkręcić.

Producent przygotował także coś dla osób, które wolą procesory Intela. Komputer występuje bowiem również w wersji z układem Intel Core i7-9900K. W obu przypadkach możemy liczyć na wydajność karty graficznej Nvidia Quadro P1000 z 4 GB pamięci własnej. Wszystko to tworzy bardzo dobre połączenie dla osób, które chcą realizować się w obróbce grafiki, montażu wideo czy też tworzeniu rozbudowanych projektów. Warto nadmienić również, że poszczególne wersje komputera Morele Pro Studio P1000 są bardzo zróżnicowane pod względem cenowym. Wynika to między innymi z dostępności wielu kombinacji dysków twardych.

Morele Pro Studio P2000 – charakterystyka

Poprzedni model kierowany jest przede wszystkim do osób początkujących. Jesteście doświadczonymi grafikami, montażystami lub architektami i szukacie sprzętu o jeszcze wyższej wydajności, powinniście celować w model P2000. W jego przypadku liczyć możecie na jedne z najlepszych podzespołów w tej kategorii.

Dane techniczne Morele Pro Studio P2000 (najmocniejsza konfiguracja)
Procesor Intel Core i9-9900K
Karta graficzna Nvidia Quadro P2000 (5120 MB) + jednostka zintegrowana
Pamięć DDR4-3200, maksymalnie 32 GB
Dysk twardy do 4 TB HDD, do 1 TB SSD, do 1 TB SSD M.2 PCIe
Złącza (wraz z wyjściami wideo karty graficznej) 1xUSB typu C, 2xUSB 3.1, 4xUSB 2.0, 1xHDMI, 4xDIsplayPort, 1xS/PDIF Optyczne, 5xwejście audio, 1xRJ-45,
Obudowa okno,  1xUSB typu C, 2xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, 3 wentylatory
Wymiary szerokość: 233 mm, głębokość: 543 mm, wysokość: 465 mm
Waga 12,4 kg
Zasilacz 650 W, certyfikat 80 PLUS Gold
System operacyjny Windows 10 Pro lub Windows 10 Home lub bez systemu
Wyposażenie Antywirus, instrukcja obsługi, karta sieciowa Asus USB-N10 Nano
Cena Od 7877,99 zł do 11 053,30 zł

Od razu widać, że mamy do czynienia ze sprzętem z wyższej półki. Komputer został wyposażony między innymi w super wydajny procesor Intel Core i9-9900K, którzy korzysta z ośmiu fizycznych rdzeni i szesnastu wątków logicznych. Oczywiście dysponuje on odblokowanym mnożnikiem, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby stał się jeszcze lepszy.

Na uwagę zasługuje także lepsza karta graficzna. Model Nvidia Quadro P2000 wyróżnia się 5 GB pamięci własnej i pozwala na jeszcze więcej. Dobrze sprawdzi się przede wszystkim podczas realizacji szczególnie rozbudowanych procesów. Nie powinien mieć także problemów z obsługą wielu zaawansowanych programów i narzędzi w tym samym momencie. Warto zauważyć, że komputer korzysta także z szybkiej pamięci DDR4 (taktowanie na poziomie 3000 MHz), a także z wielu pojemnych dysków twardych.

Morele Pro Studio P4000 – charakterystyka

Teraz coś dla najbardziej wymagających użytkowników. Model P4000 przystosowany został do realizacji szczególnie skomplikowanych operacji, a także obsługi mnóstwa procesów w tym samym czasie. Wszystko to mają zapewnić oczywiście super wydajne podzespoły, które należą do ścisłej czołówki w swoich kategoriach.

Dane techniczne Morele Pro Studio P4000 (najmocniejsza konfiguracja)
Procesor AMD Ryzen Threadripper 2950X
Karta graficzna Nvidia Quadro P4000 (8912 MB) + jednostka zintegrowana
Pamięć DDR4-3200, maksymalnie 64 GB
Dysk twardy do 4 TB HDD, do 1 TB SSD, do 1 TB SSD M.2 PCIe
Złącza (wraz z wyjściami wideo karty graficznej) 1xUSB typu C, 8xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, 4xDisplayPort, 1xS/PDIF Optyczne, 5xwejście audio, 1xRJ-45,1xPS/2
Obudowa okno,  1xUSB typu C, 2xUSB 3.0, 2xUSB 2.0, 3 wentylatory
Wymiary szerokość: 233 mm, głębokość: 543 mm, wysokość: 465 mm
Waga 12,4 kg
Zasilacz 650 W, certyfikat 80 PLUS Gold
System operacyjny Windows 10 Pro lub Windows 10 Home lub bez systemu
Wyposażenie Antywirus, instrukcja obsługi, karta sieciowa Asus USB-N10 Nano
Cena Od 13 599 zł do 16 380,69 zł

Od razu w oczy rzuca się to, z jakiego procesora korzysta komputer. Szesnastordzeniowy układ AMD Ryzen Threadripper 2950X to urządzenie wagi ciężkiej. Dzięki doskonałej pracy wielowątkowej, pozwoli na realizacje każdego zadania specjalistycznego. Żaden program czy też narzędzie nie powinno stanowić dla niego problemu.

Wszystko to sprawia, że komputery P4000 kierowane są do wszystkich, którzy nie chcą oglądać się na wymagania sprzętowe. Skorzystają z nich przede wszystkim duże firmy. Zwłaszcza że na pokładzie znalazła się także super wydajna karta graficzna. Nvidia Quadro P4000, bo o tej jednostce mowa, korzysta z aż 8 GB pamięci własnej i pozwala na wydajną pracę w każdych warunkach.

Morele Pro Studio – testy stabilności

Jak łatwo można się domyślić, tak wydajne podzespoły generują spore obciążenie, które może stanowić potencjalny problem. Tak też często jest. W przypadku maszyn tego typu użytkownicy często zmagają się z „dławieniem” się sprzętu. Co to oznacza? Gdy pewien poziom obciążenia zostanie osiągnięty, stabilność działania podzespołów znacząco spada, co oczywiście przekłada się na gorszą obsługę wykorzystywanych programów, a także wydłużenie realizacji wielu procesów. Jaki może być powód takiego zachowania się sprzętu? Najczęściej wynika ono z nieodpowiednio dobranego systemu chłodzenia i odprowadzania ciepła. Generowane temperatury sprawia, że procesor i karta graficzna nie działają tak, jak powinny, dlatego też musimy liczyć się z poważnymi wahaniami wydajności.

Jest to doskonała okazja do tego, aby podkreślić, że tego typu sprzęt nie powinien być dobierany wyłącznie po przeglądnięciu specyfikacji technicznej. Uwagę warto zwrócić także na recenzje i opinie użytkowników, którzy mogą zaprzeczyć lub potwierdzić wspomniane obawy. W przypadku komputerów Morele Pro Studio do czynienia mamy z pozytywnym scenariuszem. I to w przypadku każdej konfiguracji.

Zestawy działają w sposób stabilny, niezależnie od generowanego obciążenia. Zostało to potwierdzone poprzez rozbudowane testy stabilności, w ramach których sprawdzane były między innymi temperatury w fazie spoczynku i podczas pracy na pełnych obrotach. Daje nam to gwarancję, że wspomniana wydajność będzie uzyskiwana i utrzymywana przez cały czas. Nawet w przypadku realizacji szczególnie zaawansowanych operacji.

Morele Pro Studio – dla kogo?

Skoro już omówiliśmy poszczególne konfiguracje sprzętowe, a także wiemy, jak radzą sobie one podczas pracy z pełnym obciążeniem, możemy wskazać, kto powinien się nimi zainteresować. Jak podkreśla producent, komputery Morele Pro Studio powinny zadowolić wszystkich użytkowników specjalistycznych.

Wydaje się to prawdą. Na model P1000 powinni zdecydować się osoby, które zajmują się obróbką grafiki lub montażem wideo, Nie jest to komputer do najbardziej zaawansowanych operacji, ale w ramach podstawowej pracy profesjonalnej okaże się jak najbardziej wystarczająca. Zwłaszcza mając na uwadze to, z jakiego procesora korzysta. Będzie to także dobry sprzęt dla osób przyuczających się do zawodu. Ograniczenia sprzętowe często skutecznie zniechęcają do rozwijania swoich umiejętności – w tym przypadku takie utrudnienia nie występują.

Komputer Morele Pro P2000 kierowany jest natomiast do osób, których praca wymaga wykorzystania szczególnie rozbudowanych narzędzi i programów. Będą to między innymi graficy, projektanci, architekci i programiści. W ich przypadku nie ma mowy o brakach mocy, toteż konieczne jest użycie super wydajnych podzespołów. Model P2000 gwarantuje spełnienie wszystkich tych kryteriów.

Na samym szczycie znajduje się natomiast komputer Morele Pro Studio P4000, który sprawdzi się w rozbudowanym centrum IT. Zarówno procesor AMD Ryzen Threadripper 2950X, jak i karta graficzna Nvidia Quadro P4000 zapewniają doskonałą moc obliczeniową, z której zadowolony powinien być każdy specjalista.

Oczywiście powyższe konfiguracje zostały przystosowane przede wszystkim do pracy profesjonalnej. Podzespoły nie były konstruowane z myślą o grach. Jeśli jednak lubicie po pracy kreatywne zrelaksować się przy produkcji z segmentu AAA, dostaniecie taką możliwość. Dotyczy to zwłaszcza modeli P2000 oraz P4000. Komputery nie powinny mieć żadnych problemów z obsługą najnowszych gier.

Morele Pro Studio – możliwości dostosowania sprzętu

Nie da się ukryć, że tak szeroki wybór podzespołów stanowi jeden z największych atutów całej serii. W sklepie dostępnych jest kilkadziesiąt bardzo zróżnicowanych zestawów, które mogą zostać dobrane w zależności do przeznaczenia, specyfiki obsługiwanych programów, a także indywidualnych preferencji użytkownika.

Co równie ważne, rozbudowanie zestawów Morele Pro Studio dotyczy nie tylko kart graficznych i procesorów. Przed wyborem konkretnego modelu warto zwrócić uwagę także na ilość zamontowanej pamięci RAM oraz rodzaj i pojemność dysków twardych. Wielu potencjalnych nabywców komputerów z pewnością będzie zadowolonych z tego, że w ofercie sklepu znaleźć można modele wyposażone w aż trzy dyski twarde. Mowa tutaj o dysku talerzowym, którego pojemność wynieść może od 1 TB do 4 TB, a także dwóch dyskach półprzewodnikowych – jeden SATA III i jeden M.2 PCIe. Stwarza nam to mnóstwo możliwości przygotowania zestawu do wybranych zadań.

To jednak nie wszystko, ponieważ oferowane komputery mogą być łatwo i sprawnie rozbudowywane. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby w wolnych slotach znalazły się dodatkowe kości pamięci RAM. To samo tyczy się dysków twardych. Zestawy Morele Pro Studio są cenione właśnie za tę swobodę w konfigurowaniu i rozbudowywaniu posiadanego sprzętu. Dzięki temu komputery mają szansę zadowolić szerokie grono potencjalnych nabywców.

W przypadku komputerów profesjonalnych bardzo ważna jest również ich funkcjonalność, rozumiana jako możliwość współpracy z różnymi urządzeniami peryferyjnymi. Pod tym względem także omawiane komputery prezentują się bardzo atrakcyjnie. Wszystko dzięki rozbudowanym zestawom portów i złączy, dostępnym w każdej konfiguracji sprzętowej. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby przygotować stanowisko do pracy kreatywnej, wyposażone w wydany komputer z serii Morele Pro Studio, kilka monitorów, tablet graficzny, klawiaturę multimedialną, urządzenie wielofunkcyjne i wiele innych elementów. W ten właśnie sposób powstaje wymarzone miejsce do pracy kreatywnej.

Morele Pro Studio vs X-kom Pro

Jak można się domyślić, kategoria komputerów profesjonalnych jest bardzo rozbudowana. Swoje propozycje przygotowuje wielu producentów, a także sklepów. Obok Morele, swoje sprzęty proponuje także X-kom.

Seria Pro także ma zapewnić wydajną obsługę najbardziej rozbudowanych programów, ale również tych mniej wymagających. Dlatego też w sklepie znaleźć można kilkadziesiąt propozycji z różnymi podzespołami. Należy jednak podkreślić, że jest ich mniej niż w przypadku Morele Pro Studio. Są one także droższe (mowa tu o modelach najlepszych).

Na uwagę zasługuje również bardziej rozbudowana oferta z niskiej półki cenowej (oczywiście jak na tę kategorię sprzętu) w przypadku sklepu Morele. Sprzęty X-kom z tej kategorii korzystają również z nieco gorszej karty graficznej, jaką jest Nvidia Quadro P400. Biorąc to wszystko pod uwagę, można stwierdzić, że seria Morele Pro Studio ma do zabronowania nieco więcej.

Morele Pro Studio – podsumowanie. Czy warto kupić?

Nie ma wątpliwości – przedstawiona wyżej seria komputerów specjalistycznych prezentuje się niezwykle ciekawie. Zachwyca zarówno ogrom wyboru podzespołów, jak i ich wydajność. Dzięki temu każdy klient powinien znaleźć tu coś dla siebie. Mowa nie tylko o użytkownikach najbardziej wymagających, ale również o osobach przyuczających się do zawodu czy też pracujących na podstawowych narzędziach.

Na pochwałę zasługuje także ogólna jakość wykonania każdego komputera. Użyte obudowy, a także zestawy chłodzenia sprawiają, że możemy liczyć na zachowanie pełnej stabilności działania w każdych warunkach. Niezależnie od tego, co chcemy osiągnąć. Do tego wszystkiego dochodzą rozbudowane zestawy portów i złączy, a także wiele możliwości rozbudowy zestawów komputerowych. Biorąc to wszystko pod uwagę, a także pamiętając o zastosowaniu poszczególnych modeli, każdemu można polecić serię Morele Pro Studio.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

300-101   400-101   300-320   300-070   300-206   200-310   300-135   300-208   810-403   400-050   640-916   642-997   300-209   400-201   200-355   352-001   642-999   350-080   MB2-712   400-051   C2150-606   1Z0-434   1Z0-146   C2090-919   C9560-655   642-64   100-101   CQE   CSSLP   200-125   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-075   300-115   AWS-SYSOPS   640-692   640-911   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   000-089   000-105   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410