Morele Media Center – recenzja sprzętu

Na rynku wszechstronnych komputerów multimedialnych pojawiła się nowa seria. Zestawy Media Center od sklepu Morele kierowane są do bardzo szerokiej grupy odbiorców. Czym się wyróżniają?

Seria składa się z komputerów domowych i biurowych. Oznacza to, że powinny pozwolić nam nie tylko na obsługę pakietu MS Office, ale również wielu innych narzędzi graficznych, projektowych, multimedialnych, a nawet gamingowych.

Założenia przedstawiają się bardzo zachęcająco. Na rynku wiele jest bowiem zestawów wszechstronnych, które jednak z wszechstronnością mają mało wspólnego. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę średnią i wysoką półkę jakościową. Wiele tego typu komputerów jest do wszystkiego i do niczego.

Warto więc sprawdzić, jak na tym tle sprawdza się seria Morele Media Center. Producent podkreśla, że przygotowane konfiguracje powinny przypaść do gustu wielu użytkownikom. Także tym stawiającym wygórowane oczekiwania. Jak te założenia wypadają w zderzeniu z rzeczywistością? Postanowiliśmy to sprawdzić, analizując poszczególne modele, a także sprawdzając ich zastosowanie oraz stabilność działania.

Co ważne, seria Morele Media Center składa się z trzech modeli komputerów. Warto więc w pierwszej kolejności przyjrzeć się ich specyfikacjom, tak abyśmy wiedzieli, z czym w ogóle mamy do czynienia.

Morele Media Center M100 – charakterystyka

Zaczniemy oczywiście od modelu, który stoi najniżej w hierarchii. Spodziewać możemy się więc najniższych cen, ale także teoretycznie najmniejszej mocy obliczeniowej. Warto jednak wspomnieć o tym, że Morele Media Center M100 występuje w sklepie w wielu konfiguracjach sprzętowych. Poniżej przedstawiamy najmocniejszą z nich.

Dane techniczne Morele Media Center M100 (najmocniejsza konfiguracja)
Procesor AMD Ryzen R5 2400G
Karta graficzna jednostka zintegrowana
Pamięć DDR4-3000, maksymalnie 16 GB
Dysk twardy do 4 TB HDD, do 1 TB SSD
Złącza (wraz z wyjściami wideo karty graficznej) 4xUSB 3.1, 2xUSB 2.0, 1xHDMI, 1xVGA, 3xwejście audio, 1xRJ-45, 2xPS/2, napęd DVD-RW
Obudowa okno,  2xUSB 3.0, 1 wentylator
Wymiary szerokość: 199 mm, głębokość: 443 mm, wysokość: 447 mm
Waga 4,76 kg
Zasilacz 450 W
System operacyjny Windows 10 Pro lub Windows 10 Home lub bez systemu
Wyposażenie Antywirus, instrukcja obsługi, karta sieciowa Asus USB-N10 Nano
Cena Od 1199 zł do 3147,71 zł

Jak widać, w przypadku tego modelu postawiono przede wszystkim na niski pobór mocy, który idzie jednak w parze z całkiem przyzwoitą wydajnością, która powinna okazać się wystarczająca do obsługi wielu programów biurowych i multimedialnych. Na takim komputerze bez problemu stworzymy projekt, sprawdzimy pocztę, wykonamy podstawowe czynności związane z obróbką grafiki, a także obejrzymy film i zagramy w gry o niskich wymaganiach sprzętowych (na przykład typu indie).

Wszystko to zapewnia bardzo przyzwoity procesor AMD Ryzen R5 2400G, który dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami. Jest on ceniony na rynku właśnie za dobrą wydajność przy zachowaniu niewielkiego poboru energii. Warto nadmienić, że w sklepie znaleźć można również konfiguracje wyposażone w procesor Intel Pentium Gold G5400. Podczas dostosowywania zestawu, możemy pokusić się także o dobór pamięci RAM, a także różnych kombinacji dysków twardych.

Morele Media Center M300 – charakterystyka

Wchodzimy na półkę wyżej, gdzie czeka na nas komputer dostosowany bardziej zaawansowanych działań, związanych chociażby z półprofesjonalną obróbką graficzną. Stabilną realizację podobnych zadań mają zagwarantować dedykowane karty graficzne.

Dane techniczne Morele Media Center M300 (najmocniejsza konfiguracja)
Procesor Intel Core i3-8100
Karta graficzna AMD Radeon RX 570 (8192 MB) + jednostka zintegrowana
Pamięć DDR4-3000, maksymalnie 16 GB
Dysk twardy do 4 TB HDD, do 1 TB SSD
Złącza (wraz z wyjściami wideo karty graficznej) 2xUSB 3.1, 4xUSB 2.0, 2xHDMI, 1xVGA, 1xDVI-D, 1xDVI, 3xDisplayPoty, 3xwejście audio, 1xRJ-45, 1xPS/2, napęd DVD-RW
Obudowa okno,  2xUSB 3.0, 1 wentylator
Wymiary szerokość: 199 mm, głębokość: 443 mm, wysokość: 447 mm
Waga 4,76 kg
Zasilacz 500 W, certyfikat 80 PLUS Bronze
System operacyjny Windows 10 Pro lub Windows 10 Home lub bez systemu
Wyposażenie Antywirus, instrukcja obsługi, karta sieciowa Asus USB-N10 Nano
Cena Od 1678,74 zł do 3992,96 zł

Warto w tym miejscu podkreślić, że do oferowanych zestawów nie została wybrana standardowa karta o uniwersalnym charakterze. W przypadku najlepszych konfiguracji wybór padł na bardzo wydajną jednostkę AMD Radeon RX 570, która dysponuje aż 8 GB pamięci własnej. Jej moc obliczeniowa okażę się w zupełności wystarczająca do wspomnianych wcześniej zadań, ale nie tylko. Okaże się ona dobrym wyborem dla osób, które lubią po pracy odprężyć się przy nowych grach.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku serii M100, komputery M300 oferowany jest w wielu zróżnicowanych wersjach sprzętowych, dzięki czemu klienci mogą dostosować wybór do konkretnych potrzeb oraz indywidulanych preferencji. Dobrać możemy zarówno kartę graficzną (w zestawach montowane są jeszcze jednostki GeForce GT 1030 oraz GTX 1050 Ti) , jak i procesory –  komputery korzystają z mocy układu Intel Core i3-8100 lub AMD Ryzen 3 1200.

Morele Media Center M500 – charakterystyka

Teoretycznie najmocniejszy zestaw, który powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów. Zapewni on stabilną, komfortową pracę biurową, a także półprofesjonalną. Oczywiście liczyć możemy na wiele możliwości doboru montowanych podzespołów.

Dane techniczne Morele Media Center M500 (najmocniejsza konfiguracja)
Procesor AMD Ryzen R5 2600
Karta graficzna AMD Radeon RX 570 (8192 MB) + jednostka zintegrowana
Pamięć DDR4-3000, maksymalnie 16 GB
Dysk twardy do 4 TB HDD, do 1 TB SSD
Złącza (wraz z wyjściami wideo karty graficznej) 2xUSB 3.1, 4xUSB 2.0, 2xHDMI, 1xDisplayPort, 1xVGA, 1xDVI-D, 1XDVI, 3xwejście audio, 1xRJ-45, 2xPS/2, napęd DVD-RW
Obudowa okno,  2xUSB 3.0, 1 wentylator
Wymiary szerokość: 199 mm, głębokość: 443 mm, wysokość: 447 mm
Waga 4,76 kg
Zasilacz 450 W
System operacyjny Windows 10 Pro lub Windows 10 Home lub bez systemu
Wyposażenie Antywirus, instrukcja obsługi, karta sieciowa Asus USB-N10 Nano
Cena Od 2449 zł do 4361 zł

W porównaniu z serią M300, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na najlepszy procesor. AMD Ryzen R5 2600 jest sześciordzeniowy i dwunastowątkowy, toteż nie powinniśmy mieć problemów z obsługą nawet bardzo wymagających narzędzi projektowych. Konfiguracje M500 kierowane są więc do dużych firm, a także do profesjonalistów.  Jeśli chodzi o karty graficzne, to poza wymienioną jednostką RX 570, konfiguracje korzystają z takich kart jak Nvidia GeForce GTX 1050 Ti oraz GTX 1650.  W tym przypadku także możemy liczyć na obsługę wielu nowych gier.

Morele Media Center – dla kogo?

Cała omawiana seria składa się z prawie 600 zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Daje nam to wszystko dostęp do potężnej bazy urządzeń, z której skorzystać może naprawdę szeroka grupa potencjalnych odbiorców.

Jest to bez wątpienia jeden z największych atutów serii. Nie musimy bowiem ograniczać się do kilku dostępnych opcji. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby dopasować kupowany sprzęt do konkretnego zastosowania, możliwości cenowych czy też własnych potrzeb i wymagań. Wszystko to sprawia, że Morele Media Center jest serią prawdziwie wszechstronną.

Kto więc powinien się nią zainteresować? Jak już zostało wspomniane wcześniej, przygotowane komputery mają zadowolić każdego, kto poszukuje uniwersalności działania, przy jednoczesnym zagwarantowaniu wysokiej stabilności działania i kultury pracy. W przypadku serii M100, swoje sprzęty znajdą użytkownicy domowi, którzy chcą zakupić komputer do podstawowych zadań – oglądania filmów, przeglądania zasobów internetowych czy też obsługi wielu programów multimedialnych.

Na tym się jednak nie kończy. Z serii M300 oraz M500 skorzystają bowiem firmy i freelancerzy, których potrzebują znacznie wyższej mocy obliczeniowej. Podzespoły montowane w tych komputerach pozwolą na obsługę bardziej wymagających programów. Okażą się więc przydatne do zaawansowanej pracy biurowej, obróbki grafiki i materiałów wideo, a także tworzenia rozmaitych projektów. Nie są to jeszcze komputery specjalistyczne, jednak z pewnością nie można im odmówić wszechstronności działania.

Najlepsze konfiguracje z serii Morele Media Center mogą okazać się również dobrym wyborem dla graczy, którzy zamiast komputera gamingowego, wolą zestawy bardziej uniwersale. Wspomniana kart graficzna AMD Radeon RX 570 (a także jednostki GTX 1650 i GTX 1050 Ti) poradzi sobie z obsługą każdej nowej gry z segmentu third-party. Oznacza to, że nie powinniśmy mieć żadnych problemów z ogrywaniem nowości. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Gra Niskie ustawienia graficzne Średnie ustawienia graficzne Wysokie ustawienia graficzne
The Division 2 160 FPS 85 FPS 65 FPS
F1 2019 240 FPS 125 FPS 110 FPS
Just Cause 4 115 FPS 85 FPS 60 FPS
Apex Legends 140 FPS 100 FPS 85 FPS
Darksiders III 210 FPS 130 FPS 100 FPS

Biorąc pod uwagę to, jak bogaty wybór czeka każdego zainteresowanego zakupem komputera z serii Morele Media Center, można śmiało podkreślić, że swoją konfigurację znajdzie tu każdy.

Morele Media Center – jakość wykonania

Możemy zostawić na chwilę podzespoły oraz ich wydajność i przejść do równie ważnej kwestii związanej ze sposobem i jakością wykonania omawianych komputerów. Na rynku znaleźć można wiele komputerów wyróżniających się atrakcyjnym designem obudowy, a także całkiem przyzwoitymi (przynajmniej na papierze) podzespoły. Po pewnym czasie korzystania ze sprzętu pojawiają się jednak kolejne problemy, które sprawiają, że praca staje się coraz mniej przyjemna, a ogólna ocena komputera spada.

Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Producenci często decydują się na pewne oszczędności, dzięki którym są w stanie utrzymać cenę komputerów na rozsądnym poziomie. Ich decyzje nie zawsze są jednak sprawdzone.

Wydaje się, że w przypadku komputerów Morele Media Center tego typu problemy nie występują. Zostały one wyposażone w obudowy wykonane z dobrej jakości materiałów, które gwarantują nie tylko odpowiednią wytrzymałość mechaniczną, ale również odporność na wpływ rozmaitych czynników wewnętrznych. Najważniejsze wydaje się jednak rozplanowanie otworów wentylacyjnych i zastosowany system chłodzenia. Zrealizowany projekt pozwolił na stworzenie optymalnych warunków pracy, niezależnie od obciążenia. Jak wykazują testy, cyrkulacja powietrza stoi na wysokim poziomie, to samo tyczy się skuteczności działania wentylatorów.

Wszystko to sprawia, że komputery Morele Media Center wyróżniają się wysoką kulturą pracy. Są stosunkowo ciche i nie nagrzewają się ponad miarę. Jest to ważne nie tylko w przypadku obsługi szczególnie wymagających narzędzi, ale również podczas zwykłego użytkowania biurowego czy też domowego.

Do tego wszystkiego dodać możemy rozbudowany zestaw portów i złączy, co także można zapisać po stronie zalet tej serii. W każdym komputerze znajdziemy wiele portów USB i kilka wejść wideo, dlatego nie powinniśmy mieć żadnych problemów z przygotowaniem szerokiego zestawu urządzeń peryferyjnych i dostosowaniem go do realizowanych zadań oraz indywidualnych potrzeb. Pod tym względem, uniwersalność komputerów także została uzyskana. To samo tyczy się opcji rozbudowy zakupionych zestawów. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie ku temu, aby wymienić dysk lub dodać nowy, tak samo kości pamięci RAM.

Morele Media Center – testy stabilności

Wspomniana jakość wykonania, a także dobór podzespołów ma wpływ na to, jak komputer zachowuje się w konkretnych sytuacjach. Jeśli mamy do czynienia z urządzeniami dostosowanymi wyłącznie do obsługi podstawowych programów biurowych, w większości przepadków możemy liczyć na stabilne działanie. Problemy mogą pojawić się wówczas, gdy pokusimy się obsługę bardziej wymagających narzędzi, do obsługi których potrzebna jest dodatkowa moc obliczeniowa.

W takich sytuacjach często nawet najwydajniejsze komputery mogą mieć problemy, jeśli zostaną źle zaprojektowane. Wpływ na to ma między innymi system chłodzenia. Jeśli okaże się niewystarczający, generowane temperatury będą miały wpływ na poważne wahania wydajności. Podzespoły zaczną się „dławić”, co wydłuży realizację wielu procesów i będzie wiązało się ze znacznym spowolnieniem działania gier.

Mając to wszystko na uwadze, nie powinniśmy dokonywać wyboru komputera wyłącznie po pobieżnym przeanalizowaniu specyfikacji. Oczywiście wybrane podzespoły powiedzą nam wiele o potencjalnych możliwościach sprzętu, jednak do tego wszystkiego należy dodać także test pokazujący, jak zestaw sprawdza się w konkretnych sytuacjach.

W tym miejscu należy podkreślić, że komputery Morele Media Center przeszły wielogodzinne testy, w ramach których sprawdzane były między innymi wartości temperatury i napięcia na różnych poziomach obciążeń – w spoczynku, a także podczas pracy na najwyższych obrotach. Wszystko to pozwoliło wyeliminować ewentualne mankamenty i stworzyć sprzęt wyróżniający się wysoką stabilnością działania w każdych warunkach. Dzięki temu, komputery z omawianej serii spełniają nie tylko kryteria wydajności, ale również te związane ze sposobem ich działania, a także zachowaniem w sytuacjach krytycznych.

Morele Media Center vs X-kom H&O

Na koniec warto jeszcze porównać omawianą serię z inną, również przygotowaną przez sklep internetowy. Mowa o komputerach X-kom Home&Office, które także mają zapewnić wydajną obsługę programów wykorzystywanych w domu i w biurze.

Warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku Morele Media Center, do czynienia mamy trzema modelami komputerów. Mowa tu o H&O 100, 200 oraz 300. Jak wskazuje numeracja, im „wyższy” model, tym lepsze podzespoły. Należą one do tej samej kategorii, co urządzenia wykorzystywane w komputerach Media Center. Co więcej, wiele z nich się powtarza. Mowa tu zarówno o procesorach AMD Ryzen oraz Intel Core, jak i kartach graficznych GeForce i Radeon.

Pod względem liczby oferowanych konfiguracji sprzętowych, lepiej wypada seria Morele Media Center. W sklepie znajdziemy więcej modeli z niskiej półki cenowej, a także ze średniej. Warto nadmienić, że są one również bardziej zróżnicowane pod względem zastosowanych podzespołów i pozostałych elementów wyposażenia. Daje nam to więc więcej możliwości dostosowania ich do konkretnych zadań.

Morele Media Center – podsumowanie. Czy warto kupić?

Udało nam się wiele powiedzieć o domowych i biurowych komputerach od Morele. Przeanalizowaliśmy specyfikacje poszczególnych modeli, a także sprawdziliśmy, jak radzą sobie one w praktyce. Co wynika z naszej analizy?

Potwierdzić możemy przede wszystkim to, że mamy do czynienia z urządzeniami niezwykle wszechstronnymi. Za liczbą sięgającą prawie 600 kryje ogrom możliwości wyboru podzespołów, które z łatwością dopasujemy do własnych potrzeb i wymagań. Na brak wyboru nie powinni narzekać zarówno użytkownicy domowy, jak i firmy czy też freelancerzy. Warto podkreślić, że zastosowane zostały podzespoły z różnych kategorii. Mowa tu o urządzeniach niskonapięciowych, ale również wyróżniających się zwiększoną mocą obliczeniową, dostosowaną do obsługi narzędzi profesjonalnych. Do tego wszystkiego możemy dodać także spore zróżnicowanie cenowe.

Nie należy zapominać również o tym, że komputery Morele Media Center wyróżniają się wysoką kulturą pracy oraz pełną stabilnością. Dzięki temu, ich możliwości zawsze zostają utrzymane na niezmienionym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

300-101   400-101   300-320   300-070   300-206   200-310   300-135   300-208   810-403   400-050   640-916   642-997   300-209   400-201   200-355   352-001   642-999   350-080   MB2-712   400-051   C2150-606   1Z0-434   1Z0-146   C2090-919   C9560-655   642-64   100-101   CQE   CSSLP   200-125   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-075   300-115   AWS-SYSOPS   640-692   640-911   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   000-089   000-105   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410