Morele Game X – recenzja komputerów

Grupa Morele przygotowała trzy rozbudowane serie komputerów dla graczy. Sprawdzamy ich możliwości oraz kulturę pracy. Czy warto zastanowić się nad ich zakupem?

Życie gracza nie zawsze jest usłane różami. Najwięksi producenci gier co rusz przygotowują nowe, lepsze produkcje, mające otworzyć przed nami zupełnie nowe wymiary elektronicznej rozgrywki. Zanim jednak do tego dojdzie, gracz musi zatroszczyć się o sprzęt, który pozwoli mu odkryć kolejne dzieła uznanych deweloperów. W tym miejscu często tworzą się schody – jak bowiem sprostać wciąż rosnącym wymaganiom sprzętowym bez wydawania dwóch-trzech wypłat każdego roku?

Odpowiedź wydaje się prosta. Wystarczy zakupić urządzenie, które okaże się wystarczające przez kilka najbliższych lat. Właśnie z czymś takim do graczy stara się dotrzeć grupa Morele. Na rynku pojawiły się 3 serie komputerów gamingowych przygotowanych przez sklep. Są one sprzedawane w wielu wersjach konfiguracyjnych, tak aby każdy był w stanie znaleźć coś dla siebie. Producent zapewnia nie tylko spore osiągi, ale również ogromną swobodę wyboru, a także odpowiednią kulturę pracy. Jak to wszystko prezentuje się w rzeczywistości?

Morele Game X – o czym mowa?

Jak już zostało wspomniane, rodzina Game X składa się z trzech serii komputerów. Kierowane są one do różnych grup graczy. Coś dla siebie znajdą tu zarówno osoby ogrywające produkcje niezależne, jak i wszyscy miłośnicy najnowszych produkcji z segmentu AAA.

  • Morele Game X G500 – seria „najniższa”, składająca się z komputerów kosztujących najmniej. Jest kierowana do graczy początkujących, którzy wkraczają w świat gamingu i chcą się po nim nieco rozejrzeć, tak aby znaleźć swoje miejsce i swoje ulubione gatunki.
  • Morele Game X G700 – komputery przygotowane są w taki sposób, aby spełniły wymagania także tych graczy, którzy oczekują uzyskiwania wysokiego klatkarzu podczas obsługi najnowszych gier na wysokich detalach graficznych.
  • Morele Game X G900 – seria najlepsza, w której znajdziemy wyłącznie komputery z wysokiej półki. Najwydajniejsze podzespoły ze swoich kategorii mają zapewnić nie tylko doskonałą płynność działania nowych gier, ale również możliwość pracy z użyciem oprogramowania specjalistycznego.

Najważniejszym wyróżnikiem rodziny Morele Game X jest to, że każda seria komputerów składa się z kilkudziesięciu konfiguracji sprzętowych, różniących się pod względem najważniejszych podzespołów, a także pozostałych elementów wyposażenia. Dzięki temu, gracz ma możliwość dostosowania zakupu do własnych preferencji i specyfiki ogrywanych tytułów. Teoria to jedno, warto jeszcze sprawdzić, jak wymienione wyżej zestawy radzą sobie w praktyce. Pozwoli nam to odpowiedzieć na pytanie, czy zestawy Morele rzeczywiście są warte zainteresowania.

Morele Game X G500 – charakterystyka

Na początek warto pokrótce wyjaśnić, na czym polega wspomniane zróżnicowanie sprzętowe poszczególnych serii. Najlepiej zrobić to poprzez przedstawienie oferowanych konfiguracji. W przypadku serii Game X G500, najlepsze komputery prezentują się następująco.

Dane techniczne Morele Game X G500 (najmocniejsza konfiguracja)
Procesor Intel Core i5-9600K lub AMD Ryzen R5-2600
Karta graficzna Nvidia GeForce RTX 2070 (8192 MB) + jednostka zintegrowana
Pamięć DDR4-3000, maksymalnie 32 GB
Dysk twardy do 4 TB HDD, do 1 TB SSD M.2 PCIe
Złącza (wraz z wyjściami wideo karty graficznej) 1xUSB typu C, 1xUSB 3.1 Gen 2, 5xUSB 3.1 gen 1, 1xUSB 2.0, 2xHDMI, 3xDisplayPort, 6xwejście audio, 1xRJ-45, 1xPS/2
Obudowa okno,  złącze mikrofonowe, słuchawkowe, 2xUSB 3.1, 4 wentylatory
Wymiary szerokość: 216 mm, głębokość: 413 mm, wysokość: 447 mm
Zasilacz 500-600 W, certyfikat 80 PLUS Gold
System operacyjny Windows 10 Pro lub Windows 10 Home lub bez systemu
Wyposażenie Antywirus, instrukcja obsługi, karta sieciowa Asus USB-N10 Nano
Cena Od 3499 zł do 7154,15 zł

Powyższe podzespoły powinny pozwolić na obsługę wszystkich nowych gier, często na najwyższych detalach graficznych. Wrażenie robi zwłaszcza karta graficzna Nvidia GeForce RTX 2070, która nie tylko wyróżnia się wydajnym działaniem dzięki wykorzystaniu 8 GB pamięci GDDR6, ale również obsługą technologii Ray Tracingu, która zdecydowanie zwiększa realizm efektów świetlnych. Doskonale widać to chociażby w Metro Exodus.

Do tego wszystkiego otrzymujemy jeden z procesorów z odblokowanym mnożnikiem oraz szybką pamięć RAM o taktowaniu wynoszącym aż 3000 MHz. Całość tworzy zestaw gamingowy z prawdziwego zdarzenia. To jednak nie wszystko. Jak widać, przedział cenowy jest dość szeroki. Wynika to z tego, o czym już wspominaliśmy. Seria Morele Game X G500 składa się bowiem z mnóstwa konfiguracji, dzięki czemu komputery kierowane są również do graczy z mniejszym budżetem. Co znajdziemy w pozostałych modelach? Między innymi procesor Intel Core i5-9400F, a także inne karty od Nvidii – GTX 1660, GTX 1660 Ti, a także jednostkę RTX 2060. Wydajność okaże się nieco niższa, jednak i tak wystarczająca, by móc liczyć na komfortową grę w przypadku najnowszych produkcji.

Morele Game X G700 – charakterystyka

Jeśli jednak nie interesuje Was dolna lub średnia półka cenowa i chcecie od razu uderzyć w sprzęt dla zaawansowanych i najbardziej wymagających graczy, powinniście zainteresować się serią G700. Jak można wyczytać w różnych opisach, znajdziemy tam komputery zapewniające uzyskanie wysokiej ilości klatek na sekundę w dosłownie każdej nowej grze. Biorąc pod uwagę wyłącznie specyfikacje techniczne, wydaje się to jak najbardziej możliwe.

Dane techniczne Morele Game X G700 (najmocniejsza konfiguracja)
Procesor Intel Core i7-9700K lub AMD Ryzen R7 2700X
Karta graficzna Nvidia GeForce RTX 2080 Ti (8192 MB) + jednostka zintegrowana
Pamięć DDR4-3000, maksymalnie 32 GB
Dysk twardy do 4 TB HDD, do 1 TB SSD, do 512 TB SSD M.2 PCIe
Złącza (wraz z wyjściami wideo karty graficznej) 2xUSB typu C, 1xUSB 3.1 Gen 2, 2xUSB 3.1 gen 1, 2xUSB 2.0, 2xHDMI, 3xDisplayPort, 1xDVI-D, 6xwejście audio, 1xRJ-45, 1xPS/2
Obudowa okno,  złącze mikrofonowe, słuchawkowe, 2xUSB 3.0, 1xUSB 2.0, 2 wentylatory
Wymiary szerokość: 240 mm, głębokość: 532 mm, wysokość: 514 mm
Zasilacz 600 W, certyfikat 80 PLUS Gold
System operacyjny Windows 10 Pro lub Windows 10 Home lub bez systemu
Wyposażenie Antywirus, instrukcja obsługi, karta sieciowa Asus USB-N10 Nano
Cena Od 4599 zł do 11 640,74 zł

Jak widać, producent zdecydował się na podzespoły największego kalibru. Do wielordzeniowych procesorów i7-9700K oraz AMD Ryzen R7 2700X (oba z odblokowanym mnożnikiem) dodane zostały najlepsze karty graficzne z serii GeForce RTX. Modele RTX 2080 oraz RTX 2080 Ti to obecnie jedne z najlepszych jednostek graficznych dostępnych na rynku, toteż (przynajmniej w teorii) gracze mogą liczyć na solidne kopnięcie w najbardziej wymagających grach. Czy tak rzeczywiście jest, sprawdzimy w dalszej części tekstu.

Podobnie jak to w przypadku serii G500, do wyboru mamy mnóstwo nieco słabszych i tańszych konfiguracji. Korzystają one z trzeciej kart RTX (mowa o modelu RTX 2060), a także nieco słabszej GTX 1060 Ti, która jednak i tak powinna poradzić sobie z najnowszymi grami z segmentu third-party.

Morele Game X G900 – charakterystyka

Omówiliśmy już komputery dla graczy początkujących, a także dla tych, którzy nie idą na kompromisy. Dla kogo jest seria G900? Analizując oferowane specyfikacje, można śmiało stwierdzić, iż jest to odpowiedź na pytania graczy o sprzęt na lata. Przygotowane konfiguracje mają zapewnić płynną rozgrywkę w najwyższej rozdzielczości, a także obsługę programów specjalistycznych.

Dane techniczne Morele Game X G900 (najmocniejsza konfiguracja)
Procesor Intel Core i9-9900K
Karta graficzna Nvidia GeForce RTX 2080 Ti (8192 MB) + jednostka zintegrowana
Pamięć DDR4-3000, maksymalnie 32 GB
Dysk twardy do 4 TB HDD, do 1 TB SSD, do 2 TB SSD M.2 PCIe
Złącza (wraz z wyjściami wideo karty graficznej) 1xUSB typu C, 5xUSB 3.1, 2xUSB 2.0, 2xHDMI, 4xDisplayPort, 5xwejście audio, 1xRJ-45, 1xPS/2, 1xS/PDIF Optyczne
Obudowa okno,  złącze mikrofonowe, słuchawkowe, 1xUSB typu C, 2xUSB 3.0, 3 wentylatory
Wymiary szerokość: 243 mm, głębokość: 577 mm, wysokość: 447 mm
Zasilacz 850 W, certyfikat 80 PLUS Gold
System operacyjny Windows 10 Pro lub Windows 10 Home lub bez systemu
Wyposażenie Antywirus, instrukcja obsługi, karta sieciowa Asus USB-N10 Nano
Cena Od 8899 zł do 12 347,98

Komputery korzystają z najlepszych podzespołów ze swojej kategorii. Na papierze, oferowane konfiguracje prezentują się naprawdę świetnie. Ośmiordzeniowy procesor i9-9900K, karta graficzna RTX 2080 Ti ora pamięć RAM o taktowaniu 3000 MHz. Wszystko to ma otworzyć nam dostęp do nowych gier w rozdzielczości 4K.

Morele Game X – szerokość wyboru

W tym miejscu warto przejść do omówienia największej zalety komputerów Morele Game X. Jak widać bowiem, występują one na rynku w ogromnej liczbie konfiguracji sprzętowych, które wydają się zróżnicowane niemal pod każdym względem. Sam przedział cenowy wskazuje, że nasze możliwości wyboru są ogromne. Najtańsze komputery zakupimy bowiem za 3339 złotych, natomiast koszt najdroższych wynieść może nieco ponad 12 tysięcy złotych.

Bardzo dobrze pokazuje to skalę wyboru, z jaką mamy do czynienia. W ofercie sklepu dostępnych jest ponad 800 konfiguracji sprzętowych! Pozwala nam to dobrać sprzęt nie tylko do wymagań konkretnych gier, ale również własnych preferencji i przyzwyczajeń. Bardzo dobrze widać to na przykładzie dysków twardych. Najczęściej spotykane są konfiguracje wyposażone w dysk twardy HDD o pojemności od 1 TB do 4 TB, a także w dysk SSD M.2 PCIe, którego pojemność może wynieść nawet 1 TB. To jednak nie wszystko, ponieważ w sklepie znajdują się także komputery z trzecim dyskiem, tym razem SSD SATA III. Dzięki temu gracze są w stanie zbudować niezwykły zestaw, na którym pomieszczą wszystkie interesujące ich gry.

Jest to oczywiście tylko jeden przykład. Wybór dotyczyć może także wspomnianych procesorów, kart graficznych, a nawet zestawu portów i złączy. Tak duże zróżnicowanie sprzętowe powinno działać zachęcająco na wielu graczy. Warto napisać również kilka słów o możliwościach rozbudowy oferowanych zestawów. Komputery Morele Game X zostały bowiem przygotowane w taki sposób, aby gracz był w stanie szybko i sprawnie wymienić poszczególne elementy bądź dołożyć nowe. Nic więc nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zamontować kolejną kość RAM czy też nowy dysk twardy. Możliwości konfiguracyjne są praktycznie nieograniczone.

Morele Game X – jakie gry?

Pora ponownie skupić się na kwestii najważniejszej, a więc czystej wydajności podczas obsługi gier komputerowych. Do tej chwili zajmowaliśmy się wyłącznie suchymi specyfikacjami, które co prawda wskazują na sprzęty o olbrzymiej mocy, jednak nie odpowiadają do końca na pytanie, w jakie produkcje możemy zagrać na komputerach Morele Game X.

Zestawy przeznaczone są oczywiście do najnowszych tytułów z segmentu AAA. Jeśli poradzą sobie z nimi, możemy liczyć na uruchomienie każdej innej gry. Poniżej prezentuje tabelę pokazującą, jak najlepsze konfiguracje G500, G700 i G900 radzą sobie podczas obsługi tytułów o najwyższych wymaganiach sprzętowych.

Seria The Division 2 F1 2019 Anthem Metro Exodus Just Cause 4
Morele Game X G500 (i5-9600K, RTX 2070) 115 (wysokie detale) 160 FPS (wysokie detale) 95 FPS (wysokie detale) 65 FPS (wysokie detale) 110 FPS (wysokie detale)
Morele Game X G700 (i7-9700K, RTX 2080 Ti) 180 FPS (wysokie detale) 190 FPS (wysokie detale) 100 FPS (wysokie detale) 100 FPS (wysokie detale) 145 FPS (wysokie detale)
Morele Game X G900 (i9-9900K, RTX 2080 Ti) 190 FPS (wysokie detale) 200 FPS (wysokie detale) 105 FPS (wysokie detale) 100 FPS (wysokie detale) 150 FPS (wysokie detale)

Najmocniejsze konfiguracje wszystkich trzech zestawów zapewniają bezproblemową rozgrywkę w przypadku każdej gry, niezależnie od jej wymagań sprzętowych. Podobnie jest zresztą w przypadku słabszych modeli. Oczywiście nie możemy liczyć na utrzymanie ponad 100 klatek na sekundę, jednak śmiało można powiedzieć, że nawet najsłabsza konfiguracja będzie w stanie obsłużyć wszystkie nowe gry z segmentu AAA. Bez wątpienia jest to spory atut wszystkich serii.

Morele Game X – kultura pracy

Producenci często skupiają się na kolejnych gigabajtach i megahercach, które mają działać na wyobraźnie graczy, a także ich chęć ogrania wszystkich najnowszych tytułów na wysokich detalach graficznych. Tak się jednak składa, że suche dane często przegrywają z rzeczywistością. Dlaczego tak się dzieje?

Należy pamiętać o tym, że komputer naszpikowany super wydajnymi podzespołami generuje naprawdę spore obciążenie, które przekłada się na napięcie oraz wysokie temperatury. W takich warunkach całość lubi się „dławić”, co przekłada się na spore wahania wydajności w grach. Doskonale widać to w produkcjach szczególnie rozbudowanych pod względem graficznym. Gdy nasza postać znajdzie się w środku ogromnej bitwy, na ekranie dzieje się naprawdę sporo. To samo tyczy się podzespołów, które pracują na pełnych obrotach, by możliwe stało się wyświetlenie wszystkich animacji etc. Obciążenie rośnie, a wraz z nim temperatura. Jeśli zestaw komputerowy nie został wyposażony w sprawny zestaw chłodzenia, wydajność spada, co przekłada się na klatkowanie lub opóźnienie działania. W rezultacie, gracz się irytuje, ponieważ jego super wydajny sprzęt nie daje rady.

Takie coś nie powinno się zdarzyć, ale czasem się zdarza. Jak już zostało wspomniane, winę ponosi między innymi zestaw chłodzenia, choć winna może być również konstrukcja obudowy i kilka innych elementów. Chcąc uniknąć podobnych sytuacji, producenci sprzętu komputerowego przeprowadzają rozmaite testy swoich urządzeń. Tak też jest w przypadku serii Morele Game X. Komputery zostały sprawdzone pod kątem zachowania na różnych poziomach obciążenia. Eksperci skupili się między innymi na temperaturach i napięciu.

Dzięki temu, przygotowane zestawy komputerowe wyróżniają się wysoką kulturą pracy i odpowiednim dostosowaniem do zmieniających się obciążeń podczas gry. Pod tym względem, seria zdaje egzamin.

Morele Game X vs X-kom G4M3R

Nie tylko sklep Morele wpadł na pomysł przygotowania zestawów gamingowych, kierowanych do różnych grup graczy. Podobną ofertę kieruje do nas X-kom – sklep proponuje 3 zestawy komputerowe – mowa tu o modelach G4M3R 500, 600 oraz 700.

Jak wypadają na tle Morele Game X? Choć dostrzec można pewne różnice, podzespoły prezentują się bardzo podobnie. W sklepie znaleźć można komputery z nieco starszymi elementami, ale są dostępne również zestawy z najnowszymi procesorami Intela oraz kartami graficznymi Nvidia GeForce RTX. Co ciekawe, komputery Morele zapewniają nieco szerszy wybór, jeśli chodzi o dyski twarde, o czym zresztą wspominaliśmy wcześniej. Komputerów również jest więcej.

Uwagę warto zwrócić również na nieco niższe ceny komputerów od Morele, choć w tym przypadku różnice nie są znaczące. Co najważniejsze, obie serie zapewnią nam obsługę nowych gier z segmentu AAA. W przypadku doboru poszczególnych sprzętów, warto zwrócić uwagę także na opinie innych graczy. Komputery Morele Game X często są chwalone nie tylko za wydajność, ale również bardzo wysoką kulturę pracy.

Morele Game X – czy warto kupić?

Z pewnością nie możemy powiedzieć, by rynek sprzętu gamingowego był ubogi. Na każdym kroku spotkać możemy materiały promocyjne traktujące o nowych, jeszcze wydajniejszych maszynach, które każdy szanujący się gracz powinien mieć w domu. Problemem często są jednak bardzo wysokie ceny oraz nienajlepsze dostosowanie sprzętu do zmieniających się wymagań nowych gier.

Zestawy komputerowe Morele Game X wydają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom graczy. Wynika to przede wszystkim z ogromnego wyboru poszczególnych konfiguracji. W sklepie Morele.net znajdziemy ponad 800 zestawów, które różnią się między sobą najważniejszymi podzespołami, a także mniej ważnymi elementami. Daje nam to ogromną swobodę doboru komputera idealnego, co nie jest normą. Tak rozbudowany konfigurator pozwala dostosować wybór także do własnych zdolności finansowych. Dzięki temu możemy wykorzystać posiadany budżet w pełni.

Jest to największy atut serii Morele Game X, ale niejedyny. Wspomnieć należy także o tym, że każdy zestaw komputerowy pozwala na obsługę wszystkich nowych gier. W przypadku modeli najlepszych, pokusić możemy się nawet na grę w rozdzielczości 4K, na najwyższych detalach graficznych. Podkreślić należy również bogate możliwości rozbudowy wspomnianych zestawów, a także, jakże istotną, kulturę pracy sprzętu, która uwalnia nas od problemu związanego z „dławieniem” się komputera.

Nie można zapominać również o bogatych zestawach portów i złączy, które pozwalają na podłączenie wielu urządzeń peryferyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby stworzyć gamingowe stanowisko z czterema monitorami. Biorąc pod uwagę wszystkie atuty serii Morele Game X, polecić można ją każdemu graczowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

300-101   400-101   300-320   300-070   300-206   200-310   300-135   300-208   810-403   400-050   640-916   642-997   300-209   400-201   200-355   352-001   642-999   350-080   MB2-712   400-051   C2150-606   1Z0-434   1Z0-146   C2090-919   C9560-655   642-64   100-101   CQE   CSSLP   200-125   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-075   300-115   AWS-SYSOPS   640-692   640-911   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   000-089   000-105   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410