Jaki dysk wybrać do komputera? SSD, SSHD czy HDD?

Jeszcze nie tak dawno jedynym wyborem odnośnie odpowiedniego nośnika do przechowywania danych na komputerze był dysk HDD. Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiły się kolejne możliwości w postaci dysków SSD i SSHD. Podpowiadamy, jaki dysk wybrać do komputera- SSD, HDD czy SSHD.

Skrótowe wyjaśnienie różnicy pomiędzy dyskami SSD, SSHD, HDD

Na samym początku warto delikatnie rozróżnić to, czym różnią się pomiędzy sobą poszczególne dyski dostępne na rynku.

  • Dysk HDD- jest to najpopularniejszy i najtańszy model, w jaki możemy zaopatrzyć nasz komputer. To standardowy dysk twardy, który okazuje się być najwolniejszym.
  • Dysk SSD- jest dość lekki i niewielki, półprzewodnikowy dysk, działa o wiele szybciej i z większym oszczędzaniem energii niż wymieniony wyżej HDD, jednak jego cena jest znacznie wyższa.
  • Dysk SSHD- to dysk hybrydowy, jest doskonałym wyborem do laptopów i ultrabooków ze względu na swoje niewielkie wymiary. Ich szybsze działanie wynika z korzystania z pamięci NAND flash.

Dysk HDD

To klasyczny dysk, który jeszcze do niedawna był głównym dyskiem stosowanym w komputerach. Jego podstawową zaletą jest wysoka pojemność (nawet do 4TB), która idzie w parze z niską ceną.

Obudowa

Wnętrze dysku stanowi jeden bądź kilka talerzy. Wykonane są one ze stopu aluminium specjalnie wypolerowanego, który pokryty został warstwą nośnika magnetycznego o kilku mikronowej grubości. Wszystkie nasze dane są zapisywane oraz odczytywane za pośrednictwem głowicy, która została umiejscowiona na elastycznym ramieniu. W odpowiedniej chwili umieszcza ono głowicę nad wyznaczonym sektorem dysku.

Prędkość obrotowa talerzy

Prędkość obrotowa talerzy to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na wydajność dysku:

  • 5400 obr/min- ta niższa prędkość odzwierciedla się w wolniejszym tempie odczytu/zapisu danych z powierzchni talerza. Dlatego dyski HDD, które pracują z taką prędkością są mniej wydajne.
  • 7200 obr/min- wyższa prędkość obrotowa wpływa na większą szybkość wszelakich operacji wykonywanych przez nasz dysk.

Technologia NCQ

Większość dostępnych na rynku dysków HDD jest obecnie fabrycznie wyposażona w technologię NCQ. Jej głównym zadaniem jest podniesienie wydajności dysku. Działanie opiera się na współpracy kontrolera i dysku poprzez jednoczesne zamienianie kolejności zapisu/odczytu danych. Wpływa to na znacznie mniejszą liczbę skoków samej głowicy oraz ograniczanie liczby niezbędnych obrotów talerzy w trakcie wykonywania wszystkich operacji dyskowych. Dzięki temu przy dużym obciążeniu mamy wyższą wydajność dysku oraz mniejsze zużycie mechanicznych elementów ramienia.

Czujnik upadku

W wielu nowszych modelach dysków HDD zastosowano specjalny czujnik upadków, który ma na celu zabezpieczenie dysku przed jakimikolwiek zniszczeniami. Kiedy czujnik wykryje upadek bądź silny wstrząs, głowica zostaje natychmiast usunięta znad powierzchni talerza do pozycji bardziej bezpiecznej. Gwarantuje to zmniejszenie ryzyka utraty spowodowanego uderzeniem głowicy w powierzchnię talerza.

Dysk SSD

Dysk SSD jest oparty na wbudowanej pamięci Flash. Oferuje dzięki temu znacznie wyższą szybkość w stosunku do tradycyjnych dysków HDD.

Budowa

Dysk SSD bardzo różni się od dysku magnetycznego HDD, jeśli chodzi już o samą budowę. Najważniejsza różnica to brak części ruchomych w dysku, natomiast wyposażony został w nośniki pamięci Flash, które umiejscowione są na kościach. Wpływa to niezwykłą odporność na uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy, wibracje oraz skrajne temperatury.

Prędkość zapisu

Dysk SSD wyróżnia bardzo wysoka prędkość zapisu oraz odczytu danych. Wielokrotnie przewyższa tą, jaką oferują dyski HDD. Liniowy czas dostępu do danych w przypadku dysku SSD wynosi mniej niż 1 ms. Doskonale sprawdzają zwłaszcza w stacjach, gdzie trzeba zapisywać szybko duże pliki (np. programy CAD), umożliwia bowiem dużą prędkość wykonywanych wszelakich operacji dyskowych.

Łączenie dwóch dysków

W związku z tym, że dysk SSD cechuje wysoka cena przy jednoczesnej niewielkiej pojemności, bardzo często montuje się w komputerach zestaw dwóch dysków- SSD i HDD. System, a także wszystkie najważniejsze programy instalowane są wtedy na dysku SSD, natomiast dysk HDD uzupełniany jest wszelakimi danymi użytkownika. Takie rozwiązanie wpływa na znaczny przyrost wydajności oraz dużą przestrzeń do magazynowania danych.

Dysk SSHD

SSHD to hybrydowy dysk, który stanowi rozwiązanie pośrednie między dyskami HDD oraz SSD.

Budowa

Dysk SSHD to połączenie dysku magnetycznego i półprzewodnikowe zawarte w jednej obudowie. Do magnetycznego dysku twardego dodana zostaje kość pamięci Flash, która pełni funkcję swoistego bufora do przechowywania zazwyczaj plików systemowych. Zazwyczaj   jest to pojemność od 4 GB do 32 GB.

Działanie

Dysk funkcjonuje na bazie inteligentnego algorytmu, który podejmuje decyzje dotyczące rodzaju plików, jakie zostaną przeniesione do pamięci Flash. Co więcej, charakteryzuje go zdolność uczenia się o najważniejszych plikach dla użytkownika, które w szybkim czasie muszą być dostępne. Wpływa to w znacznym stopniu na przyspieszenie uruchamiania systemu operacyjnego i usprawnienie jego działania.

Wydajność

Dysk SSHD nie wyróżnia się znacznym wzrostem wydajności. Widać ją jedynie na poziomie plików o niewielkich rozmiarach. Kopiowanie dużych plików zaczyna się bardzo szybko, jednak w dalszej fazie znacznie maleje.

Zalety i wady poszczególnych dysków

RODZAJ DYSKU ZALETY WADY
HDD Bardzo duże pojemności Najniższa wydajność

Najsłabsza prędkość zapisu i odczytu danych

Najmniej energooszczędny ze wszystkich

SSD Najbardziej wydajny ze wszystkich dysków

Wysoka prędkość zapisu i odczytu danych

Szybka i komfortowa praca

Krótki czas generowania dużych plików

Najcieńszy i najbardziej smukły

Najbardziej energooszczędny

Wysoki koszt pamięci półprzewodnikowej

Ograniczenia technologiczne

SSHD Wydajność na średnim poziomie

Koszt zakupu jest ułamkiem ceny za dysk SSD

Korzystny stosunek ceny do oferowanej pojemności

Energooszczędność na 2 miejscu

Skutecznie wykorzystuje swoje porcje SSD i HDD, niż kiedy są one oddzielne

Droższy niż HDD

Mniej wydajny od SSD

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze dysku do swojego komputera?

Kiedy nie wiemy, jaki dysk najlepiej będzie pasował do naszego komputera, należy rozważyć kilka zasadniczych czynników. Powinniśmy wybrać opcję, która zaspokoi nasze indywidualne preferencje. Przedstawiamy najważniejsze kryteria wpływające na wybór pamięci masowej.

Pojemność

Najbardziej pojemne okazują się być dyski HDD, zmieszczą one ogromną ilość danych. Maksymalna pojemność danych znajduje się także na dysku SSHD, gdzie musimy zapłacić dosyć przystępną cenę. Dyski SSD posiadają zbyt wysoką cenę, jeśli chodzi o większą pojemność, dlatego tutaj lepiej wybierać te o mniejszej pojemności.

Wymiary

Najcieńsza pamięć masowa to dysk SSD, który nie posiada żadnych ruchomych części. Dlatego doskonale nadaje się do laptopów oraz ultrabooków. Standardowe dyski SSD posiadają wymiary 5mm-7mm. Dyski HDD z kolei dostępne są zazwyczaj w wysokości 7mm-9,5 mm. Natomiast dyski SSHD można kupić w wymiarach 9mm, 7mm, a nawet 5 mm.

Szybkość

Maksymalną wydajność rozruchu oraz wysoką jakość zapisu i odczytu danych zapewniają dyski SSD. Co więcej, umożliwiają obsługę zadań obliczeniowych, gdyż przy realizacji pracy wielozadaniowej wymagają rozszerzonych możliwości. Dysk SSHD w wielu przypadkach przypomina wydajność oferowaną przez SSD, zarówno przy rozruchu, jak i uruchamianiu oraz odczytywaniu danych. Z kolei dyski HDD oferują wystarczającą wydajność dla większości PC-tów.

Czas pracy na baterii

Okazuje się, że pamięć masowa, jaka zastosowana zostanie w laptopie skróci czas pracy na baterii o maksymalnie 10%. Tak naprawdę najszybciej wyczerpują baterię ekran oraz procesor. Najbardziej energooszczędny ze wszystkich dysków jest SSD, potem SSHD oraz HDD na końcu.

Cena

Przystępna cena dysku SSD będzie na poziomie 32 GB – 64 GB, jeśli pojemność będzie większa, cena znacznie wzrośnie. Można tutaj zauważyć, że cena idzie nieproporcjonalnie w górę w stosunku do pojemności. Najtańsze są dyski HDD, których koszt za 1 GB jest bardzo niski. Niewiele droższe od dysków HDD są dyski SSHD.

Jaki dysk do komputera?

Kiedy zastanawiamy się, jaki dysk do komputera okaże się najlepszy sprawdzamy powyższe kryteria. Po ich analizie otrzymujemy odpowiedź na nurtujące nas pytanie. Płyta główna komputera stacjonarnego od wielu lat ma możliwość montowania dwóch pamięci zewnętrznych. Dlatego popularnym rozwiązaniem staje się łączenie dysku twardego HDD dla zwiększenia miejsca do przechowywania dużej ilości danych oraz dysku SSD, który pozwoli na uzyskanie najwyższej szybkości. Podobnie rozwiązanie dotyczy laptopów, dysk SSD zwiększy szybkość zapisu i odczytu danych (tutaj sprawdzi się dysk o pojemności 128 GB-500GB) oraz dysk HDD dla zwiększenia miejsca na nasze pliki (najlepszą opcją będzie pojemność 1TB).

Polecane dyski SSD


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

300-101   400-101   300-320   300-070   300-206   200-310   300-135   300-208   810-403   400-050   640-916   642-997   300-209   400-201   200-355   352-001   642-999   350-080   MB2-712   400-051   C2150-606   1Z0-434   1Z0-146   C2090-919   C9560-655   642-64   100-101   CQE   CSSLP   200-125   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-075   300-115   AWS-SYSOPS   640-692   640-911   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   000-089   000-105   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410