Jaką drukarkę z Wi-Fi wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

Rynek urządzeń drukujących oraz kombajnów zawierających dodatkowo skaner, czy ksero, jest bardzo szeroki. Kilka lat temu na rynku pojawiły się drukarki z obsługą interfejsu Wi-Fi, przez co zrewolucjonizowały podejście do drukowania.

Z drukarek obsługujących moduł Wi-Fi korzystają obecnie zarówno ogromne korporacje, małe firmy i biura, a także użytkownicy domowi. W artykule podpowiemy, dlaczego warto zdecydować się na drukarkę obsługującą Wi-Fi, jakie może być ich zastosowanie, na co zwracać uwagę wybierając sprzęt z Wi-Fi, a także jakimi parametrami powinny odznaczać się dobre drukarki z funkcją Wi-Fi.

Dlaczego warto wybrać drukarkę z Wi-Fi

Drukarki obsługujące Wi-Fi są niesamowicie wygodne w użyciu. Jest to jeden z główniejszych powodów, dla których warto się nimi zainteresować. Obecność w domowej lub firmowej sieci bezprzewodowego Internetu pozwala na obsługę drukarki za pomocą urządzeń mobilnych oraz kilku-kilkunastu komputerów jednocześnie, bez zbędnej plątaniny kabli, przewodów, szukania możliwości wpięcia między urządzeniami.

Drukarki z Wi-Fi możemy postawić w każdym miejscu, w którym dochodzi sygnał sieci oraz mamy dostęp do gniazda sieci elektrycznej. Od drukarki nie musi odchodzić cała masa przewodów do sieci LAN, czy do łączności z poszczególnymi komputerami. Znacznie poprawia to walory wizualne tego rozwiązania.

Kolejną cechą, dla której warto zdecydować się na drukarkę z modułem Wi-Fi jest jej koszt. Zwykle drukarki tego typu to nowoczesne i funkcjonalne urządzenia, posiadające ksero, skaner, czy inne ciekawe i przydatne rozwiązania. Zwykle sam moduł Wi-Fi implementowany wewnątrz tych urządzeń nie podnosi znacząco finalnych kosztów urządzeń drukujących. Dzięki temu możemy zyskać bezprzewodowy interfejs minimalnymi nakładami środków finansowych.

Zastosowanie drukarek z Wi-Fi

Drukarki obsługujące moduł WI-Fi są zwykle kompatybilne z większością smartfonów i tabletów wyposażonych w nowe systemy operacyjne Android, Windows Phone lub Windows 10, a także wspierają systemy iOS. Producenci zwykle dostarczają specjalne, dedykowane aplikacje, które umożliwiają komfortowe sterowanie drukarką za pomocą urządzenia mobilnego. W przypadku komputerów stacjonarnych lub mobilnych wystarczy wgrać sterowniki i specjalny program do zarządzania drukarką, aby móc cieszyć się oferowanymi przez nią możliwościami.

W zależności od urządzenia, które wybierzemy, możemy drukować dokumenty, maile, służyć jako fax, drukować zdjęcia, skanować i kserować dokumenty, a większość tych prac będziemy mogli wykonać niemal z każdego miejsca w biurze lub domu.

drukarka z wi-fi ranking

Na co zwracać uwagę wybierając drukarkę z Wi-Fi?

Przede wszystkim określmy, czy wolimy drukarkę laserową, czy atramentową, monochromatyczną, czy kolorową, do domu, czy do biura, urządzenie służące jedynie do druku, czy sprzęt wielofunkcyjny?

Typ druku

Drukarki laserowe są obecnie najpopularniejszymi urządzeniami drukującymi. Oferują dużą jakość i prędkość wydruku, a przy okazji cichą pracę. Toner w drukarce laserowej wystarcza na o wiele dłużej, niż w drukarkach atramentowych, dzięki czemu możemy drukować ekonomiczniej- do kilku tysięcy stron.

Najtańszymi i najpopularniejszymi drukarkami laserowymi są drukarki monochromatyczne, które znajdują zastosowanie zarówno w biurach, jak i w domu. Tego typu drukarki doskonale nadadzą się do częstego druku po kilkadziesiąt stron dziennie, a także do sporadycznych, kilku wydruków w tygodniu.

Drukarki atramentowe z reguły są tańsze niż drukarki atramentowe. Ogólnie rzecz biorąc, pracują głośniej i wolniej od drukarek laserowych, jednak rozwój nowoczesnej technologii pozwolił na znaczne zatarcie różnić pod tym względem między drukarkami atramentowymi i laserowymi. Drukarki atramentowe występują głównie w kolorze i są o wiele tańsze w zakupie niż drukarki laserowe. Tusz w drukarkach atramentowych starcza na krócej, niż toner w drukarkach laserowych, jednak ceny zakupu pojedynczych kolorów są mniejsze niż całego tonera w drukarce laserowej.

Drukarki atramentowe zalecane są do użytku typowo domowego, gdzie drukujemy sporadycznie. Pamiętajmy jednak, że pozostawienie tuszu w drukarce na długi okres może spowodować jego zaschnięcie. Zwykle drukarki atramentowe odznaczają się również większym kosztem wydruku pojedynczej strony względem drukarek laserowych.

Dodatkowe funkcje w drukarkach

Warto pamiętać, że koszt urządzeń wielofunkcyjnych jest jedynie nieznacznie większy od kwoty, jaką przyjdzie nam zapłacić za urządzenia służące jedynie do drukowania. Jeżeli w domu od czasu do czasu musimy coś zeskanować, skserować, czy przekopiować, warto zastanowić się nad niewielkim kombajnem drukującym, który obsługując moduł Wi-Fi, znacząco podniesie komfort korzystania ze sprzętu. O przydatności urządzenia wielofunkcyjnego w biurze nie trzeba chyba wspominać.

Parametry drukarek z Wi-Fi

Przed wyborem drukarki z modułem Wi-Fi warto określić takie parametry jak: gabaryty, obsługa innych interfejsów przewodowych i bezprzewodowy, jakość wydruku, szybkość wydruku, obciążalność i rozdzielczość.

Gabaryty

Gabaryty drukarki określą, czy sprzęt zmieści się nam na biurku, szafce, czy blacie w biurze. Jeżeli posiadamy dużo miejsca na postawienie sprzętu, wymiary drukarki nie zrobią nam większej różnicy. Problemy zaczynają się w przypadku, gdy mamy niewiele miejsca na postawienie urządzenia drukującego. Wtedy warto zdecydować się na mniej funkcjonalny i jednocześnie bardziej kompaktowy sprzęt.

Interfejsy

Poza obecnością modułu Wi-Fi w naszej drukarce, warto zainteresować się, czy awaryjnie posiada ona port USB do przewodowej komunikacji z komputerami stacjonarnymi i mobilnymi, czy możemy wpiąć ją do sieci lokalnej w domu lub firmie.

Ciekawym rozwiązaniem jest również moduł Bluetooth, który pozwala na komunikację między drukarką a laptopami, urządzeniami mobilnymi, czy komputerami stacjonarnymi wyposażonymi w ten moduł. Drukarki z gniazdem na karty pamięci pozwolą na drukowanie dokumentów, czy zdjęć z kart z aparatów lub innych urządzeń elektronicznych.

Jakość wydruku

Na jakość wydruku wpływa typ drukarki oraz jej rozdzielczość. Uważa się, że drukarki laserowe mogą pochwalić się większą jakością wydruku niż drukarki atramentowe. Jakość wydruku jest szczególnie pożądana w przypadku wydruku zdjęć i grafik. Najnowocześniejsze drukarki atramentowe posiadają bardzo zbliżone parametry jakości wydruku do drukarek laserowych.

Szybkość wydruku

Tutaj również uważa się, że drukarki laserowe z Wi-Fi wiodą prym nad drukarkami atramentowymi. Parametr ten jest szczególnie istotny w przypadku drukowania dużej ilości dokumentów, w domu, a przede wszystkim w biurach. Obecnie najnowocześniejszymi i najszybszymi drukarkami są drukarki atramentowe.

Obciążalność

Obciążalność określa ilość stron, jaką drukarka z Wi-Fi może wydrukować w ciągu miesiąca, bez szkodliwego obciążania sprzętu. Z reguły drukarki atramentowe mogą być mniej obciążane niż drukarki laserowe. Duża obciążalność drukarek podnosi ich finalne koszta i jest szczególnie istotna w przypadku biurowego wykorzystania sprzętu, gdzie drukujemy masę dokumentów.

Rozdzielczość

Rozdzielczość wydruku w DPI określa rozdzielczość wydrukowanego dokumentu. Drukarki z modułem Wi-Fi zwykle posiadają rozdzielczość powyżej 600 DPI.

Polecane drukarki


2 myśli na temat “Jaką drukarkę z Wi-Fi wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.

 • 28 grudnia 2016 o 12:30
  Permalink

  Razem z mężem pracujemy jako freelancerzy i potrzebowaliśmy dobrej jakości sprzętu drukującego. Nie wiedzieliśmy jednak na co zwrócić uwagę i jakie kryteria powinien spełniać sprzęt idealny. Skontaktowaliśmy się z firmą PIA-ZAP, która odpowiedziała chętnie na wszelkie nasze pytania i wątpliwości. Zakupione u nich drukarki spisują się idealnie i odpowiadają naszym potrzebom.

  Odpowiedz
 • 28 grudnia 2016 o 13:30
  Permalink

  Razem z mężem pracujemy jako freelancerzy i potrzebowaliśmy dobrej jakości sprzętu drukującego. Nie wiedzieliśmy jednak na co zwrócić uwagę i jakie kryteria powinien spełniać sprzęt idealny. Skontaktowaliśmy się z firmą PIA-ZAP, która odpowiedziała chętnie na wszelkie nasze pytania i wątpliwości. Zakupione u nich drukarki spisują się idealnie i odpowiadają naszym potrzebom.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

300-101   400-101   300-320   300-070   300-206   200-310   300-135   300-208   810-403   400-050   640-916   642-997   300-209   400-201   200-355   352-001   642-999   350-080   MB2-712   400-051   C2150-606   1Z0-434   1Z0-146   C2090-919   C9560-655   642-64   100-101   CQE   CSSLP   200-125   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-075   300-115   AWS-SYSOPS   640-692   640-911   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   000-089   000-105   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410