Tryby P, S, A, M – Co to jest? Kiedy używać? FreshWiki

image
Zaczynając swoją przygodę z fotografią cyfrową, jest jak z jazdą na rowerze. Na początku uczyliśmy się jeździć na 4 kółkach w fotografii 4 kółkami, jest tryb zielony. Z biegiem czasu nasze umiejętności wzrastają i tzw. Tryb zielony może nie wystarczyć do wykonywania zdjęć. Nowoczesne lustrzanki cyfrowe, aparaty hybrydowe oraz zwykłe aparaty cyfrowe dysponują szeregiem trybów ekspozycji. Jednymi z najpopularniejszych trybów ekspozycji używanych w fotografii są tryby P, S, A, M. Używając któregoś z tych trybów, osiągniemy wiele lepsze efekty na naszym zdjęciu niż w przypadku trybu Auto. Niestety jak to jest na początku używanie trybów ekspozycji może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Nasze zdjęcia mogą być nieostre, rozmyte, niedoświetlone i prześwietlone. Jednak niech nas to nie zniechęca wręcz przeciwnie najlepsze efekty uzyskuje się właśnie w tych trybach P, S, A, M. W tym poradniku dowiesz się, jak i kiedy używać poszczególnych trybów.

Tryb P – Co to jest? Kiedy używać?

Tryb oznaczony literą P jest to skrót od program. Jest to tryb, który sam ustawia parametry przysłony i czas naświetlania podobnie jak tryb auto. Różnica w tych dwóch trybach jest bardzo duża. W przypadku trybu Auto aparat sam dopiera nam wszystkie parametry takie jak czas naświetlania, przysłona, czułość ISO itp. Tryb P ustawia sobie jedynie przysłonę oraz czas naświetlania a resztę ustawień jak balans bieli, czułość ISO i inne możemy sobie sami zmienić. W trybie program mamy możliwość zmiany czasu naświetlanie poprzez regulacje pokrętłem lub przyciskami w zależności od aparatu. Jednak zmiana odbywa się wraz z automatyczną zmianą przysłony. Atutem trybu P jest standardowo wyłączona lampa błyskowa, co minimalizuje błyśnięciem miejscu, w którym nie wolno używać lampy błyskowej. Kiedy używać trybu P? Trybu P używamy, wtedy kiedy chcemy zacząć mieć kontrolę nad ustawieniem parametrów takich jak ISO oraz balans bieli. Jest to idealny tryb przejściowy do pozostałych 3 trybów, które będą opisane w tym artykule. Ustawianie czułości ISO jest to podstawowa wiedza, z jaką powinniśmy się zaprzyjaźnić.

Tryb S – Co to jest? Kiedy używać?

Tryb S inaczej preselekcja czasu naświetlania. Ten tryb pozwala nam na zmianę czasu naświetlania, lecz drugi parametr przysłona jest automatycznie dobierany. W taki sposób mamy kontrole nad czasem otwarcia migawki. Automatyka dobierania przysłony dobierze nam taką wartość, aby nasze zdjęcie było poprawnie naświetlone. Warto jednak pamiętać, że należy ustawiać parametry czasu otwarcia migawki do możliwości naszego obiektywu. W przypadku zbyt krótkiego czasu naświetlania obiektyw nie będzie mógł bardziej otworzyć przysłony, w takim przypadku nasze zdjęcie będzie niedoświetlone. Działa to analogicznie w drugą stronę. Zbyt długi ustawiony czas naświetlania to nasze zdjęcie będzie prześwietlone. Kiedy używać trybu S? Trybu S używamy, kiedy zależy nam, aby nasze zdjęcie wykonywane z ręki było nieporuszone. Innym wykorzystaniem trybu S jest, gdy chcemy uzyskać rozmycie płynącej wody lub rozmazane światła samochodów jadących po ulicy. Tryb S jest jednym z ważniejszych trybów, który warto opanować.

Tryb A – Co to jest? Kiedy używać?

Tryb A inaczej preselekcja przysłony działa podobnie jak preselekcja czasu. W tym przypadku ustawiamy przysłonę, a czas jest ustawiany automatycznie. Regulowanie wartości przysłony przekłada się na głębie ostrości. Dobierając złą wartość przysłony, aparat może nie ustawić odpowiedniego czasu naświetlania. Wynika to z tego, że aparat dobiera odpowiednia wartość czasu. Niekiedy dzieje się tak, że aparat nie dobierze odpowiedniego czasu, gdyż parametry aparatu mu na to nie pozwolą. Wtedy nasze zdjęcie jest prześwietlone lub niedoświetlone. Kiedy używać tryby A? Trybu A używamy, wtedy kiedy głębia ostrości ma dla nas kluczowe znaczenie. Najczęściej wykorzystujemy przy wykonywaniu zdjęć portretowych. Gdy już opanujemy Tryby S, A wtedy warto zacząć fotografować w trybie Manualny, o którym będzie niżej.

Tryb M – Co to jest? Kiedy używać?

Tryb M inaczej tryb manualny lub ręczny. W tym trybie fotograf ma pełną kontrolę nad ustawieniami parametrów aparatu. Nauka fotografowania w tym trybie wymaga wiele wykonanych zdjęć w różnych trybach i poznanie możliwości naszego aparatu. Fotografując w trybie manualnym, możemy wykazać się umiejętnościami, a zarazem kreatywnością przy wykonywaniu zdjęć. Chcąc fotografować w trybie manualnym, warto jest się wyposażyć w lustrzankę cyfrową o dwóch pokrętłach. Jedno pokrętło odpowiada za ustawienie czasu naświetlania, a drugie odpowiada za otwór przysłony. Kiedy używać trybu M? Korzystanie z trybu manualnego jest dość czasochłonne i wymaga dużej wiedzy na temat dobierania parametrów. Jest to bardzo istotne, aby nasze zdjęcie nie było prześwietlone ani niedoświetlone. Tryb Manualny najczęściej wykonuje się z zewnętrzną lampą błyskową. Inną sytuacja wykorzystania jest wykonywanie zdjęć w celu jej późniejszej edycji, a nawet łączenia kilku zdjęć w jedno.

Ranking 5 aparatów fotograficznych

Podsumowując, gdy już zakupiliśmy swoją pierwsza lustrzankę wyposażona w tryby P, A, S, M i wykonujemy zdjęcie tylko w trybie Auto. Wtedy warto spróbować wykonywać zdjęcia jednym z tych trybów. Wykorzystanie jednego trybów gwarantuje nam otrzymanie zdjęć wartych podziwu. Chcesz, dowiedzieć się więcej zajrzyj do naszej Bazy wiedzy a tam oznaczenia obiektywów i wiele innych.