HDR – Co to jest? Do czego służy? FreshWiki

image
HDR (High Dynamic Range) – technika pozwalająca na uzyskanie zdjęcia o większym zakresie tonalnym. Zakres tonalny jest to różnica poziomów odcieni od najciemniejszego do najjaśniejszego zapisanego na zdjęciu.

Jak wykonać zdjęcie HDR?

Do tworzenia zdjęć HDR wykorzystuje się oprogramowanie wykorzystywane do obróbki grafiki. Pierwszym i najbardziej znanym programem jest Adobe PhotoShop oraz Photomatix. Oczywiście są to najbardziej znane programy wykorzystywane przez większość fotografów. Są dwie techniki uzyskania zdjęć HDR. Pierwsza polega na wykonaniu co najmniej 3 zdjęć tego samego obiekt. Do tej techniki najlepiej używać statywu. Zagwarantuje nam ten sam kadr, który będzie nieporuszony ani rozmazany. W końcowej fazie obróbki łączymy zdjęcia w całość naszym programie graficznym. W taki sposób dostajemy zdjęcia wykonane technika HDR, czyli o większym zakresie tonalnym. Druga metoda rzadziej wykonywana polega na wykonaniu jednego zdjęcia. Na etapie obróbki tworzymy kilka zdjęć o różnym zakresie dynamiki. Zastosowanie różnego zakresu dynamiki pozwoli na uwydatnienie różnych elementów na zdjęciu. Tak samo, jak w przypadku 1 metody łączymy nasze zdjęcia w całość uzyskując nasz upragniony efekt HDR. Zaletą tej metody jest możliwość fotografowania przedmiotów w ruchu.

Poniżej przykład wykorzystania HDR.

Podsumowując, aby wykonać zdjęcia HDR należy posiadać aparat cyfrowy lub lustrzankę cyfrową wyposażoną w tryb preselekcji przysłony. Tryb ten gwarantuje stałą wartość przysłony dla każdego zdjęcia. Aby mieć największe pole manewru podczas edycji zdjęć najlepiej zapisywać zdjęcia w formacie NEF lub RAW. Przy wykonywaniu zdjęć w tych formatach uzyskamy najlepsze efekty.

Polecane modele aparatów