Głębia ostrości jest to parametr, który określa odległość, w jakiej nasze obiekty fotografowane będą ostre. W praktyce przy fotografii makro widać charakterystyczne rozmycie tła. Rozmycie tła jest spowodowane otwarciem przysłony. Im mniejszy otwór przysłony to głębia ostrości jest większa. Analogicznie jest w drugą stronę. Większy otwór to głębia mniejsza.
Jak uzyskać odpowiednią głębie ostrości?
Na uzyskanie odpowiedniej głębi ostrości mają wpływ 3 czynniki: Przysłona, Ogniskowa, Odległość obiektu. Poniżej opiszemy każdy czynnik jak go ustawić, aby uzyskać odpowiednią głębie.
Przysłona – co to jest? Jak ustawić?
Jest to element składający się na budowę obiektywu. Przysłona składa się z kilkunastu listków, które mają za zadanie zmniejszyć lub zwiększyć ilość wpadającego światła. Regulacją przysłony możemy uzyskać mniejszą lub większa głębię ostrości. Wykonując dużą ilość zdjęć, możemy uzyskać taką umiejętność operowania przysłoną, że nasza głębia ostrości będzie zawsze taka, jaką chcieliśmy uzyskać. Na koniec o przysłonie, aby uzyskać płytką głębie ostrości, ustawiamy otwór maksymalnie otwarty. W przypadku uzyskania głębokiej głębi ostrości ustawiamy otwór przysłony jak najmniejszy.
Ogniskowa – jak dobrać?
Ogniskowa jest bardzo ważna, gdyż przy niskich ogniskowych uzyskamy większa głębie. Przykładem może tutaj być obiektyw 50mm i przysłona F8, przy którym uzyskamy większą głębie ostrości niż obiektywem z ogniskową 200mm z tą samą przysłoną.
Odległość – jaka najlepsza?
Odległość fotografowanego obiektu od obiektywu ma duży wpływ na naszą głębie ostrości. Czym bliżej nasz obiekt jest obiektywu to nasza głębia, będzie płytka. Analogicznie działa to w druga stronę czym dalej to większą głębie ostrości uzyskamy. Warto pamiętać, gdy fotografujemy nasz obiekt blisko tła, to możemy nie uzyskać oczekiwanej głębi ostrości. Prostym przykładem może być fotografowany obiekt blisko ściany. Gdy nasz obiekt jest za blisko ściany, nie uzyskamy oczekiwanego rozmycia tła. Wtedy należy odsunąć obiekt od ściany.
Polecane obiektywy
Podsumowując, wiele ludzi zaczynających przygodę z fotografią cyfrowa kupuje w miarę tanie obiektywy, od których oczekują dobrej jakości zdjęć. Niestety rozczaruję Was. Obiektywy o tych samych parametrach różnych producentów mogą różnić się jakością wykonania oraz jakością uzyskiwanych zdjęć. Niestety, aby nasze zdjęcia miały zadowalającą głębie ostrości i rozmywały tło. Należy zainwestować spora ilość pieniędzy w obiektyw.