Największym problemem przy fotografowaniu pod światło jest źle naświetlone zdjęcie. Kolejnym problemem jest silne światło zza fotografującego. Zdarza się tak podczas silnie nasłonecznionych dni. Najlepszym i najszybszym sposobem rozwiązania tego problemu jest zastosowanie błysku wypełniającego. Taki błysk zrównoważy oświetlenie panujące w danym momencie. Niestety nie jest to zawsze możliwe. Wtedy mamy funkcje aktywną D-lighting.
D-lighting - Kiedy używać?
Funkcja D-lighting niweluje problem utracenia szczegółów w najjaśniejszych i najciemniejszych miejscach na kadrze. W większości nowych lustrzanek dostępne jest kilka poziomów ustawień funkcji D-lighting. Funkcja jest podzielona ze względu na jej moc działania: Automatyczne, Bardzo wysokie, Zwiększone, Normalne oraz umiarkowane. D-lighting idealnie sprawdza się, podczas gdy nasze pierwsze zdjęcie jest pozbawione kontrasty I wyblakłe. Po włączeniu aktywnej funkcji D-lighting I wybraniu mocy wszystko dzieje się po naciśnięciu spustu migawki.
Aktywny D-lighting – co to jest?
Funkcja D-lighting wykorzystywana jest na etapie retuszy zdjęcia I dostępna jest w menu programu graficznego.
Aktywna funkcja D-lighting jest z poziomu menu aparatu i działa od razu po wykonaniu zdjęcia. Ta funkcja polepsza jasność w niedoświetlonych miejscach na zdjęciu.
Warto pamiętać, że na zdjęciach z wykorzystaniem funkcji D D-lighting oraz zastosowaniem wysokiej czułości ISO może pojawić się ziarnistość szumy, oraz zakłócenia. Funkcja D-lighting wykorzystuje się, podczas gdy zdjęcie zostało, już wykonane a na zdjęciu są ciemne obszary.
Polecane aparaty fotograficzne