Co to jest czułość ISO? Jak ustawić? FreshWiki

image
Czułość ISO jest, to czułość naszej matrycy na światło. Określa ile światła, jest potrzebne do naświetlenie naszego elementu światłoczułego. W aparatach zazwyczaj jej zakres wynosi od 50 do 1600, ale niektóre aparaty posiadają dużo wyższe czułości ISO. Czym wyższa czułość ISO tym na zdjęciu mogą pojawić się szumy. Jest to parametr, który warto ręcznie ustawiać i zapoznać się z jego działaniem.

Co to jest czułość ISO? Jak ustawić ISO?

ISO dobieramy w zależności do warunków panujących w danej chwili. Ustawiając niskie wartości czułości ISO, polepszy to jakość naszego zdjęcia. Wartości na poziomie ISO 50-200 ustawia się przy bardzo dobrych warunkach pogodowych. Przykładowo fotografując w letnie popołudnie przy czystym niebie i dużym nasłonecznieniu odpowiednią wartością ustawienia ISO będzie 50 lub 100. Inaczej jest w przypadku dni pochmurnych i szarawych, gdy w tym wypadku prawidłową wartością ustawienia czułości ISO będzie na poziomie 400-640. Używając wysokich ISO, musimy liczyć się z wystąpieniem szumów na zdjęciu tak zwanym ziarnem. Wysokie ISO też słabiej oddaje detale i kolor fotografowanych obiektów. Ustawiając wysokie ISO na poziomie około 1600 na zdjęciu, mogą pojawić się szumy, ale wtedy i tylko wtedy gdy źle dobierzemy czas naświetlania naszego zdjęcia. Szumy mogą też pojawić się przy ISO 400, gdy mało naświetlimy nasze zdjęcie.

Jak się pozbyć szumów?

Wiele nowoczesnych aparatów dysponuje funkcją redukcji szumów. Jednak gdy nasz aparat nie dysponuje redukcją szumów na pomoc, przychodzą programy graficzne, które zniwelują występowanie szumów tzw. Cyfrowego ziarna. Niestety redukcja szumów w programach graficznych obniża ostrość zdjęcia. Warto pamiętać, że im niższa czułość ISO to możemy uzyskać lepsze zdjęcia, które są ostre niczym żyleta i lepiej oddają kolor. Odwrotnie jest w przypadku wysokich ISO, możemy stracić nasza ostrość i odzwierciedlenie kolorów. Mając do dyspozycji statyw, możemy obniżyć ISO. Należy pamiętać, że przy niskim ISO w słabych warunkach należy zwiększyć czas naświetlania. Zniweluje to nasze szumy i polepszy jakość naszego zdjęcia. W aparatach starszych lub kompaktowych cyfrówkach szumy są i będą. Nowoczesne lustrzanki posiadają matrycy CMOS na bardzo wysokim poziome i w ten sposób radzą sobie bardzo dobrze z wysokimi ISO. Niestety posiadają jedną wadę, są dość drogie.

Polecane aparaty

Sprawdź, naszą skarbnice wiedzy przechodząc do zakładki Baza Wiedzy.