Autofocus – Co to jest? Jak działa? FreshWiki

image
Wiele nowoczesnych aparatów posiada funkcję automatycznej ostrości (AF). Autofokus wyręcza fotografującego i automatycznie ustawia ostrość. Jak to bywa z elektroniką może źle wybrać punkt ostrzenia i zdjęcie będzie źle wyostrzone. Dlatego przy fotografowaniu należy posiadać podstawową wiedze na temat automatycznej ostrości w skrócie AF.

Autofocus – Jaki tryb wybrać? Jak działa?

Autofocus dzieli się na kilka rodzajów w zależności od posiadanego aparatu. W aparatach kompaktowych oraz cyfrowych dostępne są dwa tryby autofocus ciągły i pojedynczy. Autofocus ciągły działa cały czas i szuka ostrości podczas kadrowania. Ten tryb przydaje się podczas wykonywania zdjęć w ruchu. Niestety jego wadą jest szybkie zużywanie baterii. Drugi tryb polega na ostrzeniu, wtedy gdy wciśniemy spust migawki do połowy. W lustrzankach cyfrowych dostępnych jest więcej trybów pracy autofocus. Tak samo, jak w przypadku aparatów kompaktowych mamy dostępny tryb ciągły i pojedynczy a ponadto dostępne są tryby AF-C, AF-A oraz manualny (MF) Tryb AF-C polega na tym samym co autofocus ciągły, ale dodatkowo użytkownik może wykonać zdjęcie, gdy nawet w danym momencie autofocus nie złapał ostrości. W trybie pojedynczym AF-A wykonanie zdjęcia przed wyostrzeniem jest niemożliwe. Autofocus pojedynczy wybieramy, gdy fotografujemy obiekty nieruchome. Ustawienie tryby pracy odbywa się z poziomu menu aparatu. W lustrzankach bardziej profesjonalnych dostępny jest przełącznik umieszczony na korpusie aparatu.

Pole AF – Co to jest? Jaki tryb pola AF?

W lustrzankach mamy dostępne wiele trybów wyboru pola autofocus. W wizjerze mamy wyświetlone pola, w których autofocus będzie ostrzył. Możemy ręcznie ustawić pole ostrzenia lub pozwolić automatycznie wybrać odpowiednie pole. Dostępne mamy następujące tryby: Jednopolowy – polega on na tym, że fotograf ustawia sam pole, w którym aparat ma wyostrzyć. Tego trybu używa się w przypadku fotografowania obiektów nieruchomych. Dynamiczny wybór pola – tak jak w przypadku trybu jednopolowego fotograf sam ustawia pole. Jednak różnica polega na tym, że gdy obiekt się poruszy i zmieni, swoje miejsce z wybranego pola to autofocus ustawi ostrość na podstawie otaczających go pol. Automatyczny wybór pola – aparat sam ustawia pole i ostrzy w wybranym punkcie. Śledzenie 3D – wybieramy ręcznie pole AF i gdy fotografowany obiekt się poruszy, przy połowicznym wciśnięciu spusty aparat sam wyznaczy nowe pole na naszym obiekcie.

Jak używać autofocus?

Warto pamiętać, aby dobrze dobierać tryb automatycznej ostrości do naszej scenerii. Gdy chcemy, aby nasz obiekt był dobrze, wyostrzony to wybierajmy takie miejsce o zauważalnym kontraście. Jednym z problemów z wyostrzeniem w trybie autofocus może tu być jednolity kolor jak na przykład fotografowane morze. Silniczki ustawiające autofocus będą ustawiać ostrość i w końcowym efekcie nie ustawi ostrości. A w przypadku gdy chcemy, uzyskać ostrość odległych obiektów a autofocus sobie nie radzi. Możemy, znaleźć ostrość na obiekcie o podobnej odległości i użyć funkcji blokada ostrości. Niekiedy system AF zawodzi i na ratunek przychodzi tryb manualny.

Polecane aparaty fotograficzne