Zmywarka nie pobiera wody, co zrobić w przypadku zepsucia zmywarki

image
Zmywarki są wspaniałym urządzeniem, które znacznie ułatwiły prowadzenie gospodarstwa domowego. Nie ma chyba nic przyjemniejszego, niż po pysznym obiedzie czy przyjęciu wrzucić wszystko do zmywarki, by po jakimś czasie wyjąć z niej czyste i lśniące naczynia. Wielka oszczędność czasu i pieniędzy.

Polecane zmywarki do zabudowy

Jednak jak każde urządzenie, tak również i zmywarka może się popsuć. Jakie są najczęstsze usterki zmywarek oraz co zrobić w przypadku zepsucia się zmywarki? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Zmywarka nie pobiera wody

Jest to problem, który może pojawić się jedynie w dwóch sytuacjach – zaraz po zakupie zmywarki lub w ciągu jej użytkowania. Jeżeli dokonaliście zakupu zmywarki, macie ją już w mieszkaniu, wszystko podpięliście jednak zmywarka nie daje oznak życia i wszystko wskazuje na to że nie pobiera wody to nie wpadaj w panikę. Najprawdopodobniej to nic poważnego. Zmywarki podczas pierwszego uruchomienia zazwyczaj potrzebują trochę czasu, żeby się skonfigurować i uruchomić. Daj jej kilka minut i zobacz czy nie zacznie pracować. Jeżeli zmywarka dalej nie pobiera wody to sprawdź następujące rzeczy:
  • czy zawór wody do którego podłączona jest zmywarka jest odkręcony,
  • czy w zaworze jest prawidłowe ciśnienie (czy po jego odkręceniu leci woda),
  • czy przewód doprowadzający wodę nie jest zbyt mocno wygięty lub zagięty.
  Sprawdzenie tych trzech powyższych rzeczy powinno rozwiązać Twój problem.   Niestety, ale sprawa wygląda zupełnie inaczej i mniej ciekawie w sytuacji kiedy Twoja zmywarka cały czas działała, aż pewnego dnia przestała pobierać wodę. Takie zachowanie oznacza, że pojawiła się usterka. W tej sytuacji zmywarka powinna zwrócić kod błędu, który można sprawdzić w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia, bądź w internecie wpisując w wyszukiwarce model zmywarki oraz kod błędu.  

Co zrobić w przypadku zepsucia się zmywarki

Po pierwsze to nie wpadać w panikę. Zmywarki nie są kosztownymi urządzeniami - ich ceny zaczynają się już od 900 złotych – a ich naprawa zazwyczaj nie jest skomplikowana. Na początku sprawdź czy Twoja zmywarka jest jeszcze na gwarancji. Jeżeli tak, to po prostu skontaktuj się ze sprzedawcą, a oni już zajmą się resztą. Jeżeli jednak gwarancja już wygasła, a zależy Ci na naprawie zmywarki to w pierwszej kolejności musisz sprawdzić jaki kod błędu wyskakuje na wyświetlaczu urządzenia, a następnie sprawdzić jego znaczenie w instrukcji, bądź w internecie. Następnie korzystając z wyszukiwarki internetowej, sprawdź czy ktoś inny nie miał już takiego problemu i być może dowiesz się jak go rozwiązać. Jeżeli w internecie nie ma żadnych informacji lub też samodzielna naprawa zmywarki jest dla Ciebie zbyt trudna, powinieneś skontaktować się ze specjalistą. Jeżeli Twoja zmywarka jest z niższej półki cenowej, możesz spróbować poszukać w internecie ogłoszeń tzw. „złotych rączek”, którzy podjęliby się naprawy – pamiętaj tylko, żeby zawsze przed rozpoczęciem pracy ustalić cenę. Jeżeli natomiast Twoja zmywarka to wyższa półka cenowa, poszukaj w swojej okolicy autoryzowanego serwisu, który co prawda może być trochę droższy, ale będziesz mieć pewność, że naprawa zostanie przeprowadzona solidnie.