Xiaomi niejednokrotnie już udowodniło, że potrafi tworzyć urządzenia, które za niewiele oferowały wiele. Czy chiński producent ponownie zaproponował swoim klientom smartfonem o znakomitym stosunku ceny do oferowanych możliwości?
Xiaomi nie postanowiło wprowadzać żadnych stylistycznych zmian w wyglądzie swojego “średniaka” i ponownie otrzymaliśmy całkiem przyjemne dla oka urządzenie. Cały smartfon jest klasyczny, ma zaokrąglone krawędzie. Na plus na pewno jest brak wystającego obiektywu aparatu. Na froncie nie mogło oczywiście zabraknąć, niezwykle popularnego w ostatnim czasie szkła 2.5D.
Całość wykonano z aluminium. Unibody nie daje niestety swobodnego dostępu do baterii. Do tego mamy tu slot DualSIM hybrydowy, czyli decydujemy się na używanie dwóch kart SIM lub tylko jednej, podczas gdy drugi slot zajmie karta pamięci. Szkoda, że chiński producent nie zdecydował się na inne rozwiązanie.
Ekran o przekątnej 5,5 cala oraz z rozdzielczością Full HD. Taka powierzchnia robocza stanowi rozsądny wybór. W połączeniu z zagęszczeniem pikseli na cal na poziomie 401 punktów, możemy cieszyć się obrazem o znakomitej ostrości. Co do czułości panelu na dotyk…tutaj model Xiaomi wypadł świetnie. Także podświetlane przyciski dotykowe pod ekranem reagowały bez zastrzeżeń. Nad wyświetlaczem pojawiły się: przyzwoita dioda powiadomień RGB, głośnik do rozmów oraz zestaw czujników. Z tyłu zobaczymy “oczko” aparatu 13 Mpix z diodą doświetlającą i skaner linii papilarnych.
Xiaomi Redmi Note 4 jest napędzany przez procesor Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953, wykonany w procesie litograficznym 14 nanometrów. Składa się on z ośmiu rdzeni ARM Cortex-A53 o maksymalnej częstotliwości taktowania 2,0 GHz oraz grafiki Adreno 506 650MHz. Ilość pamięci operacyjnej wynosi od 2GB do 4GB i zależy od wybranego wariantu.
Za grafikę odpowiedzialny jest ARM Mali-T880MP4 700 MHz.
W grach telefon sprawdza się świetnie i nie ma problemów z odpowiednią. Jednak dłuższa zabawa wpływa na odczuwalne nagrzewanie się obudowy telefonu.
Telefon dysponuje 32GB pamięci wbudowanej, z której do wykorzystania zostaje nam około 24,5 GB (zadowalający wynik). Telefon naturalnie obsługuje karty microSD do 128GB. Na zewnętrznym nośniku nie możemy instalować całych aplikacji, warto o tym pamiętać.
Czytnik został umieszczony na „plecach” urządzenia – jedni uznają za zaletę, drudzy za wadę. Faktem jest, że to rozwiązanie dość osobliwe. Jednak urządzenia nie odblokujemy za jego pomocą, kiedy położymy smartfon na stole lub w uchwycie samochodowym. Możemy jednak za pomocą odcisków blokować dostęp do drugiej przestrzeni oraz trybu dziecięcego. Urządzenie pozwala na zeskanowanie do pięciu różnych typów odcisków palców. W praktyce: skuteczność rozpoznawania naszych odcisków przez skaner jest perfekcyjna i tutaj nic nie zawiedzie. Chyba, że będziemy mieć mokre dłonie – wówczas zostaje nam jedynie wpisanie hasła.
Modele od Xiaomi można chwalić za wiele rzeczy, ale z pewnością nie…za aparaty. Niestety. Teoretycznie w Redmi Note 4, w porównaniu do trójki, postawiono na zupełnie nowy sensor CMOS BSI o rozdzielczości 13 Mpix, gdzie każdy piksel ma rozmiar 1,12 μm. Przysłona f/2.0. To wszystko uzupełniono podwójną diodą, doświetlającą. Na froncie pozostała niezmiennie 5 Mpix.
Urządzenie to jest zasilane energią z akumulatora o pojemności 4100 mAh. Jak na te półke cenową dobrze, że możemy spodziewać się co najmniej dobrego czasu pracy. W praktyce faktycznie pozwala na długie i dość intensywne używanie telefonu bez potrzeby ładowania.
Trzeba przyznać, że Xiaomi po raz kolejny udowodniło, że doskonale wie, jak tworzyć dopracowane smartfony ze średniej półki cenowej, którym trudno cokolwiek poważnego zarzucić. Świetnej jakości obudowa, bardzo dobrej klasy ekran, zadowalająca wydajność baterii, Dual SIM, MIUI 8 z pełnym wachlarzem funkcji oraz przywoita jakość dźwięku – a klienci właśnie tego oczekują. Jest to model, który zdecydowanie można polecić, jeżeli ktoś szuka całkiem przyzwoitego smartfona, oferujący długi czas pracy na pojedynczym ładowaniu.
PLUSY
MINUSY